Dne 17. listopadu 1939 byly uzavřeny rozhodnutím německé okupační moci české vysoké školy po mohutných demonstracích českého obyvatelstva k výročí vzniku samostatné Československé republiky 28. října. O padesát let později, 17. listopadu 1989, se začal hroutit komunistický totalitní režim.
Obě data mají svou určitou symboliku a je mezi nimi zvláštní duchovní pojítko. 17. listopad 1939 je spjat s jednou z nejtemnějších kapitol v českých dějinách - s érou nacismu, ale také s odporem proti němu. Do 17. listopadu 1989 lidé naopak vkládali velké naděje a očekávání, která však nebyla zdaleka ve všech ohledech naplněna.
Opletal a Sedláček
Dne 17. listopadu 1939 byly zavřeny české vysoké školy a českému lidu tak byl zamezen další vzdělanostní a sociální vzestup. Okupantům šlo o to, aby v českém národě nevyrostla „nová" inteligence, která by vždy byla jádrem odporu proti okupační moci. Události jsou spojeny s velkou protinacistickou demonstrací 28.10. 1939, kde byl smrtelně zraněn student medicíny J. Opletal a dělník V. Sedláček, který svým zraněním na místě podlehl. Opletal zemřel 11. 11. v nemocnici a jeho pohřeb, který se konal 15.11., byl v rychlém sledu druhou demonstrací, která dala jasně najevo svůj odpor k okupantům. Zapojily se do ní tisíce studentů nejen v hlavním městě, ale i v dalších velkých českých městech.
Odpovědí na tyto spontánní akce bylo nacistické běsnění, když říšský protektor K. von Neurath nechal uzavřít české vysoké školy a přes tisíc studentů bylo posláno do koncentračního tábora Sachsenhausen. Devět představitelů organizací studentů bylo navíc exemplárně popraveno. Opletalova smrt a ukázka brutální síly nacistické okupační moci při demonstracích tak předznamenaly nadcházející drakonická opatření uskutečněná v rámci protektorátu, aby byl, pokud možno, v zárodku udušen náznak jakéhokoliv odporu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: NS - LEV 21
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo
Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…
- 6:23 Rozvoral (SPD): ČR nesmí být jen poslušnou provincií Bruselu
- 4:31 Prokšanová (KSČM): Podzim života má být důstojný
- 23:08 Svárovská (Zelení): Genocida se neměří počtem obětí
- 21:03 Ministr Výborný: Zemědělství by mělo mít v EU samostatný rozpočet
- 20:07 Piráti: Vylučujeme spolupráci s ANO, SPD a extremisty