Paroubek: KSČM a ČSSD nemohou přehlížet gigantickou pokutu od EK

07.02.2013 21:47 | Zprávy
autor: vasevec.cz

Astronomická částka 2,5 miliardy korun. To je trest – i když zatím oficiálně nepotvrzený – za neprůhledné manipulace s dotacemi z evropských fondů v rámci ROP Severozápad.

Paroubek: KSČM a ČSSD nemohou přehlížet gigantickou pokutu od EK
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Jiří Paroubek

Samozřejmě, ať už tuto pokutu zaplatí kdokoliv, tedy kraje nebo ministerstva, biti budou vždy nakonec jen občané. Na fakt, že v ROP Severozápad docházelo k celé řadě velmi podivných dotací, stejně jako tomu bylo ve Fondu Ústeckého kraje (dříve Fondu hejtmanky Ústeckého kraje), upozorňuji společně s řadou médií dlouhodobě. Bohužel, bezúspěšně.

Zejména regionální politici se dnes snaží nalézt viníka a zbavit se tak alespoň části své odpovědnosti. Jenže, spoluobviňovat v této záležitosti ministerstva financí a pro místní rozvoj je podobné, jako by se v obchodě chycený zloděj chtěl o svůj trest podělit s prodavačem. Jakkoliv nemám jako opoziční poslanec vůbec potřebu hájit ministerstva pod vedením Nečasovy vlády, v tomto případě je chování regionálních politiků vysoce alibistické.

Přesto ústecký hejtman za KSČM Bubeníček, který dnes v kraji vládne společně s původci celého problému, nadále hovoří o jednání s ministerstvy. O odpovědnosti svého koaličního partnera mlčí. A kdo v krajích v minulých čtyřech letech vládl, víme všichni. Navíc šance na úspěch takových jednání pana hejtmana jsou sporné. Proslýchá se totiž, že při jeho nedávné návštěvě na ministerstvu financí s ním v nadsázce hovořil jen vrátný.

Myslím, že centrály KSČM i ČSSD by k tomuto problému svých regionálních politiků měly zaujmout jasné stanovisko. Komunisté jistě problém sami nezpůsobili, nicméně v Ústeckém kraji si za koaličního partnera po vítězných volbách v loňském roce zvolili zcela zkorumpované sociální demokraty v čele s bývalou hejtmankou Vaňhovou, v Karlovarském kraji pak dokonce navázali na koalici s ČSSD z minulých let.

Sociální demokraté, jakožto vážní kandidáti na příští hlavní vládní stranu v zemi, nemohou podobné problémy svých regionálních politiků mlčky přehlížet. Předpokládám, že případní ministři soc. dem. vlády nebudou pocházet pouze z Lidového domu, ale budou se rekrutovat právě z krajů…  
Jiří Paroubek, předseda nár. soc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Trefné

,,Politika se změnila v soutěž o to, kdo koho označí za většího lumpa. O budoucnosti se mluví stále méně. Návrhy se neposuzují podle jejich přínosu, ale podle toho, kdo je vyslovil. Politické strany se většinou zabetonovaly ve svých pozicích, a to samé se často stalo i s jejich členy a kandidáty. Za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): O svobodu Motoristům nikdy nešlo

13:12 Fiala (ODS): O svobodu Motoristům nikdy nešlo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě dvou ministrů ze strany Motoristů na folkl…