Paroubek: Občané si zaslouží vědět, jak chce vláda řešit metylalkoholovou kauzu

25.10.2012 16:17 | Zprávy
autor: PSP ČR

Projev na 47. schůzi Poslanecké sněmovny dne 25. 10. 2012

Paroubek: Občané si zaslouží vědět, jak chce vláda řešit metylalkoholovou kauzu
Foto: NS-LEV21
Popisek: Jiří Paroubek

Vážený pane místopředsedo, vážený pane premiére, na zářijové schůzi Sněmovny a znovu také v říjnu jsem opakovaně neúspěšně navrhl zařazení mimořádného bodu jednání Poslanecké sněmovny k problematice jedovatých lihovin, obsahujících metanol. Tehdy jsem uvedl, že je zde patrné ohromné selhání státní správy, počínaje policií, přes celní správu, potravinářskou inspekci, ČOJ, až po hygienickou službu. Možná jsem ještě na někoho zapomněl. Těžko hledat podobné selhání státu v jiných zemích Evropské unie.

Po propuknutí metanolové aféry jsme se dozvěděli, že 20 až 25 % v České republice vyrobených a prodávaných lihovin je produkováno například z denaturovaného lihu, rafinovaného Savem. Z toho každoročně pocházejí daňové úniky v řádech set miliónů korun, možná až miliard korun. A tyto objemy občany spotřebovaných nekvalitních lihovin vytvářejí latentně značný zdravotní problém.

Vláda pod vaším vedením sestavila seznam opatření pod názvem Plán nulové tolerance k černému trhu s lihovinami. Zdá se, že plán není zcela jasně definován. Některé věci v něm chybí, a to i záležitosti navrhované samotnými výrobci lihovin.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

22:33 Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí otevření východní fronty za druhé světové vá…