Rouček (ČSSD): V Bosně a Hercegovině je nutná reforma ústavy

26.05.2013 21:01

Evropští sociální demokraté volají po reformě ústavy v Bosně a Hercegovině. Evropský soud pro lidská práva označil současnou ústavu za diskriminující vůči menšinám.

Rouček (ČSSD): V Bosně a Hercegovině je nutná reforma ústavy
Foto: liborroucek.cz
Popisek: Europoslanec Libor Rouček

Nizozemská sociálnědemokratická europoslankyně Emine Bozkurt k tomu řekla:
 
"Ústava Bosny a Hercegoviny by měla být okamžitě reformována, aby byla všem občanům zaručena stejná práva. Představitelé Bosny a Hercegoviny měli již dávno vynaložit úsilí. Uniklo jim však několik termínů a dosud v tomto naprosto selhali. Nemůžeme nazývat volby svobodnými, jestliže všichni občané nemají stejná práva pro zvolení svých zástupců. Toto jsou minimální požadavky pro demokratickou společnost a základní lidská práva. Příští rok se budou konat volby a času tedy mnoho nezbývá.“
 
Libor Rouček, místopředseda S&D zodpovědný za politiku rozšiřování a politiku sousedství, k tomu dodal:
 
“Vzhledem k dědictví konfliktu a komplikovanosti státních institucí nikdo neočekává, že by cesta Bosny a Hercegoviny do EU byla jednoduchá nebo přímá. Zpráva o pokroku jasně ukazuje, že zbývá překonat nelehké překážky především v oblasti lidských práv, v rozšíření kapacity státní správy, v posílení právního státu a v boji proti korupci.
 
Reformy musejí pokračovat rychleji a důkladněji. To pro změnu vyžaduje fungující instituce a shodný a sjednocující politický styl, jehož hlavním zájmem by byla evropská integrace. Z našeho pohledu není přetrvávání hluboce zakořeněných problémů omluva pro nečinnost. Spíše to znamená, že musíme zdvojnásobit naši snahu a podporu pro jejich úsilí o členství v EU. Agenda rozšiřování EU a Evropa samotná by nebyla bez Bosny a Hercegoviny kompletní.“
 
Europoslankyně Emine Bozkurt se na závěr vyjádřila:
 
"Kam jinam by se měli občané obracet v případě, že nejsou dodržována jejich základní lidská práva, než na Evropský soud pro lidská práva? 80% obyvatel Bosny a Hercegoviny si přeje být součástí EU. Napříč všemi národnostmi chtějí mír, důstojnou životní úroveň a respektování lidských práv. Jejich lídři jsou ti, kteří selhali tváří v tvář svým občanům. Okamžité jednání vlády je žádoucí ne kvůli členství v EU, ale pro všechny občany Bosny a Hercegoviny.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libor Rouček - profil

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (ANO): Kolik návrhů opozice bylo projednáno od začátku volebního období?

23:08 Vondráček (ANO): Kolik návrhů opozice bylo projednáno od začátku volebního období?

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 21. května 2024 k zákonu o zemských znacích a vlajkách