Šincl (ČSSD): Boj o hazard aneb křečovitá snaha VV vytáhnout z klobouku zlatého králíka

30.11.2011 11:42

Poslanecký klub ČSSD má své názory konzistentní a nemění je podle toho, jak se to zrovna hodí.

Šincl (ČSSD): Boj o hazard aneb křečovitá snaha VV vytáhnout z klobouku zlatého králíka
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Křečovitou snahu zástupců Věcí veřejných uzurpovat si ten „správný" názor a postoj na zdanění hazardu lze omlouvat i aktuálním průzkumem veřejného mínění. Voličské preference této strany jsou totiž mizivé a tak se straníci okolo politicky i mediálně zcela znemožněného superguru Bárty snaží za každou cenu vytáhnout z klobouku onoho zlatého králíka, který by jim voličské body znovu přihrál. Zlý hazard? Ideální spojení pro populistickou rétoriku zapálených véčkařů.

Nyní se tak od poslanců Věcí veřejných z médií dovídáme, že zdanění hazardu tak, jak ho schválila na počátku listopadu Poslanecká sněmovna, se jim nelíbí a žádají o jeho změnu ve spolupráci se Senátem. Konkrétní požadavky chtějí nejdříve projednat v koalici ve formátu K9.

Dokonce předseda poslaneckého klubu VV „Superguru" Vít Bárta uvedl, že jim jde o to „aby hazardní společnosti měly omezené podmínky k tomu, jak zacházet s penězi, které patří do státní kasy". Tento text je jako z volebního letáku VV.

Je to jen další z řady důkazů jejich pokrytectví.

Byl to právě člen stany VV, jejich „ekonomický expert" a poslanec Michal Babák, který nyní kritizovaný návrh rozdělení výnosů z hazardu předložil v rozpočtovém výboru. Byl to právě Babák, kdo předložil dále v druhém čtení dalších jedenáct pozměňujících návrhů a sám potom osobně i řídil hlasování poslaneckého klubu VV. Tento kritizovaný návrh schválil rozpočtový výbor, v němž má opět výraznou většinu vládní koalice včetně VV.
Výsledný zákon včetně kritizovaných pozměňujících návrhů byl schválen výhradně hlasy VV, ODS a TOP 09. Pokud měli poslanci VV ke konečné podobě zákona výhrady, neměli pro něj hlasovat stejně, jako pro zákon nehlasovali poslanci ČSSD. Zákon by pak nebyl vůbec přijat.

Podle Věcí veřejných by měly najednou existovat garance, že tyto peníze vyinkasované státem půjdou do sportu. To mne opravdu překvapilo, protože při projednávání dané novely ve II. čtení její člen „expert na loterie a Savonarola" poslanec Josef Novotný hřímal v PS přesně naopak a označoval sportovce za „neúspěšné bankrotáře" a loterijní lobbyisty.

O tom se každý může přesvědčit na:
http://www.psp.cz/eknih/2010ps/stenprot/030schuz/s030026.htm

Poslanecký klub ČSSD má své názory konzistentní a nemění je podle toho, jak se to zrovna hodí. Poslanci proto hlasovali v souladu s dlouhodobými programovými prioritami ČSSD, které počítají s tím, že by významná část výnosu z hazardních her měla být použita právě na řešení financování sportovních organizací, včetně podpory mládežnického sportu a sportovních aktivit na venkově.

Proto podpořili v oblasti loterií pozměňující návrh. Část usnesení rozpočtového výboru, která mění současnou situaci při použití výtěžku z hazardu tak, že jednu třetinu ponechává obcím (oproti novele schválené v srpnu jde o zvýšení na 1/3), druhou třetinu posílá ve prospěch sportu na zvláštní účet ministerstva školství a poslední třetinu umožňuje provozovatelům poskytnout po schválení ministerstvem financí na veřejně prospěšné účely.

Dále poslanci ČSSD podpořili pozměňující návrh, který umožňuje získat finance z odvodů z loterií pro základní složky integrovaného záchranného systému a na podporu projektů na zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích.

ČSSD proto odmítá pokrytecké obviňování, že se stala při hlasování o tzv. daňové reformě součástí jakési „hazardní koalice". ČSSD trvale hlasovala a vždy hlasuje pro všechny návrhy, které směřovaly a směřují k posílení regulace hazardu.

V tomto případě nešlo o regulaci, ale o rozhodnutí, zda z výnosů hazardu bude garantováno financování sportu, který dnes v naší zemi prochází vážnou finanční i organizační krizí. Návrh rozpočtového výboru obsahoval také část týkající se místních poplatků, která upravuje místní poplatek tak, že provozovatel platí za každý IVT, VHP a loterijní systém v dané obci atd. (tzv. za bednu)

Z důvodu technické chyby legislativy ovšem část týkající se místního poplatku za „bednu" z hlasování vypadla.

Z tohoto důvodu rozpočtový výboru již ve středu 16. 11. 2011 pro jistotu urychleně schválil pozměňující návrh k zákonu o místních poplatcích, který řeší otázku tohoto místního poplatku.

Jednoduchým řešením je podle mého názoru to, že v Senátu zařadí tuto část zpět do zákona o jednotném inkasním místě.

Věřím, že senátoři ČSSD nepodlehnou pokryteckým tlakům vládní koalice a opraví v Senátu zřejmé legislativní a věcné chyby, které se týkají loterijního zákona, který bude účinný od prvního ledna 2012.

Poslanci ČSSD svým hlasováním vyjádřili podporu pro legislativní zajištění financování sportu z výnosů hazardu a pro to, aby se podíl obcí na výnosech hazardu zvýšil z jedné čtvrti na jednu třetinu plus místní poplatek za „bednu", ne více. Sníží se tak opravdu nepříjemný střet zájmů, který nyní budou muset řešit zastupitelstva obcí po celé zemi. Pokud budou obce méně ekonomicky motivovány k tomu, aby hazard povolovaly, a současně ho budou moci zakázat, heren skutečně ubude.

Z výše uvedených důvodů jsem přesvědčen, že naše hlasování bylo správné a nemáme důvod svůj postoj měnit.

Více:
Sehnalová (ČSSD): Online hazard potřebuje pravidla

##PROFIL 264##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Odmítáme politiku formování evropského superstátu

18:20 Okamura (SPD): Odmítáme politiku formování evropského superstátu

Komentář na facebookovém profilu k právu na referendum o setrvání v EU