Vláda projednala bilanci vodního hospodářství v roce 2011

30.08.2012 5:47 | Zprávy

Souhrnné údaje o systému vodního hospodářství a péči o kvalitu vod v předcházejícím roce a bilanci údajů o prostředcích vynaložených na činnosti s tím spojené přináší Zpráva o stavu vodního hospodářství České republiky v roce 2011. Dokument, pro který se vžil název Modrá zpráva, každoročně zpracovává Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. Dnes ho ministr zemědělství Petr Bendl předložil k projednání vládě.

Vláda projednala bilanci vodního hospodářství v roce 2011
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Bendl

Rok 2011 nepoznamenala významnější povodňová situace, pouze v jarním období hladiny některých vodních toků vykázaly 3. stupeň povodňové aktivity. „Ministerstvo zemědělství poskytlo v tomto roce na odstraňování povodňových škod na vodohospodářském majetku z let 2009 a 2010 celkem 352,45 milionu korun ze státního rozpočtu. Na programy prevence před povodněmi celkem 1,22 miliardy korun, dále 520,11 milionu korun na obnovu, odbahňování a rekonstrukce rybníků a výstavbu vodních nádrží. Na podporu zvyšování funkčnosti vodních děl šlo 134,4 milionu korun,“ řekl ministr Bendl.

Na výstavbu a obnovu infrastruktury vodovodů a kanalizací byla poskytnuta podpora v celkové výši zhruba 2,2 miliardy korun, a to jak ve formě dotací, tak i ve formě zvýhodněných úvěrů.

V loňském roce bylo v Česku zásobováno z vodovodů pro veřejnou potřebu 9,8 milionu obyvatel, tj. 93,4 % z celkového počtu obyvatel. V domech připojených na kanalizaci žilo 8,672 milionu obyvatel ČR (82,6 % z celkového počtu). Podle údajů Českého statistického úřadu byla v roce 2011 průměrná cena bez DPH pro vodné 30,80 Kč/m3 a průměrná cena pro stočné 27,90 Kč/m3. Oproti roku 2010 se tak cena pro vodné zvýšila o 5,8 % a cena pro stočné o 6,1 %.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…