Žaloudík (ČSSD): Redukce sítě dojezdem

30.08.2012 11:41 | Zprávy
autor: cssd.cz

Asi málokdo v této zemi už je tak naivní, aby věřil vysvětlování mistrů dýmovnic z ministerstva zdravotnictví, že dojezdové vzdálenosti k lékaři a do nemocnic jsou nápadem jak občanům něco vylepšit a nově zajistit.

Žaloudík (ČSSD): Redukce sítě dojezdem
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Vždyť občanům je nejen ve zdravotnictví garantováno stále méně. Koalice přece ve svém programu nehodlá sociální stát upevňovat, nýbrž rozpustit a všechny její kroky to pouze dokládají.

Ministerstvo nyní navrhuje a zákon má stanovit magických 35 minut jako limitní dobu pro dojezd k lékaři a 60 minut pro dojezd do nemocnice. Předá odpovědnost zdravotním pojišťovnám, aby to pojištěncům garantovaly. Prý už to tak ve skutečnosti zajištěno je, takže prý ani o nic významného nejde, jen o takové drobné upřesnění a zákonnou garanci. Asi všichni chápeme, že jde naopak o významný nový nástroj, který především umožní zdravotním pojišťovnám u příležitosti uzavírání nových smluv snadněji redukovat síť zdravotnických zařízení. Vždyť se na tom ostatně koncem července jasně s ministerstvem všechny zdravotní pojišťovny dohodly.

Teď je to třeba veřejnosti prodat tak, že je to vlastně garance nového virtuálního dobra občanům a že případná redukce sítě nebude větší než je dopravně únosné. Ale když má pojišťovna garantovat 35 minut dojezdu, proč by platila zdravotnické zařízení v dojezdové vzdálenosti nižší, třeba dvacetiminutové tam, kde zákonně nemusí. Je zcela nejasné, jak to bude s ohledem na rozptyl občanů a jejich obydlí v krajině pojišťovna počítat a řešit. Vzniká další plevelný zákon, nic nepřinášející, ale s možným využitím i zneužitím tam, kde se to bude hodit, ať už komukoli. Je zřejmé, že některá zdravotnická pracoviště postupně na dojezdová pravidla dojedou a s nimi i jejich pacienti, zejména ti bez aut, z odlehlejších oblasti a více nemocní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…