Zimola: Vzdělanější voliči, méně vzdělaní politici

09.10.2012 21:16 | Zprávy
autor: cssd.cz

To, že i decentnímu premiérovi Nečasovi občas ujedou nervy a vypustí z úst něco, co se nesluší, není novinkou.

Zimola: Vzdělanější voliči, méně vzdělaní politici
Foto: archiv kraje
Popisek: Jiří Zimola

Pokud se nevybíravými a nevybranými slovy častují partneři v rámci koalice, prosím, je to jejich věc. Pokud taková slova adresuje premiér nebo „šéf vlády“ Kalousek opozičním politikům, lze to považovat za „pokračování politiky jinými prostředky“, abych parafrázoval jeden slaný výrok pruského generála von Clauzevitze. Pokud ale potřebuje předseda vlády urážet voliče, je to jev, který by neměl zůstat nepovšimnut. A jak než urážku lze interpretovat včerejší Nečasova slova, že voliči ČSSD jsou hloupější než voliči ODS (přesněji ten výrok zněl „Zatímco vzdělanější voliči ODS jsou na to citlivější a reagují negativně.“ – na korupci, dodávám). Ačkoliv je to výrok skandální, nebudu se zabývat premiérovou verbální hygienou.

Chci jen učinit poznámku k obsahu jeho sdělení. Voliči ČSSD, milý pane premiére, nejsou ke korupčnímu chování politiků méně vnímaví, než ti vaši. Myslím, že je to dokonce naopak a preference to právě potvrzují. To, co špatně interpretujete, je míra a intenzita korupce na té či oné straně. Ano, i my máme svého Ratha a Koudu. A stydíme se za ně – tedy já určitě.  Aniž bych chtěl zlehčovat jejich provinění, o kterém rozhodne soud, přece jen to jsou mnohem menší „koumáci“, než ti vaši, pane premiére. A o to tu právě jde. Myslím, že veřejnost dokáže rozlišit, že u kauz spojených s Rahtem či Koudou, jde o desítky milionů, u kauz typu Šiška, Barták, Parkanová, Drobil a dal., jde o stovky milionů až miliardy. Cítí se tedy mnohem více ohrožena vámi než námi.

A ještě jedna věc hraje roli. ČSSD, na rozdíl od koaličních stran, chápe, že korupční kauzy jejich členů jsou závažnými chybami a zneužitími politické moci a proto má snahu všechny takové případy nechat v klidu vyšetřit nezávislými soudy. Naproti tomu ODS i TOP 09 v každém takovém případě neopomene kolem sebe kopat a osočovat policii a státní zastupitelství z práce na objednávku a jejich spolčení s opozicí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

22:33 Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí otevření východní fronty za druhé světové vá…