„Svinstvo, blb, idiot, špína.“ Zemákoviny jedou naplno, Zeman zaplavil internet a už je prý jasno

12. 12. 2016 18:24

POLITOLOGOVÉ "Prezident vsadil na jednu kartu a hledá si stranu či hnutí, které je nejsilnější. Pro něj je výhodnější spojenectví s ANO než se sociální demokracií," vysvětluje ParlamentnímListům.cz politolog Pavel Šaradín současné počínání prezidenta Miloše Zemana, který na jedné straně hladí Andreje Babiše po srsti a k ČSSD a premiéru Sobotkovi zaznívají slova jako hloupost či svinstvo. Podobná sázka vyšla Zemanovi i v případě Donalda Trumpa, který ho telefonicky pozval do Bílého domu. "Miloš Zeman bude určitě mít tendenci tento fakt využívat při všech svých vystoupeních ke svým soupeřům ve smyslu, že přeci kdyby byl prokremelský, tak nebude pozván do Spojených států amerických," upozornil politolog Jan Kubáček.

„Svinstvo, blb, idiot, špína.“ Zemákoviny jedou naplno, Zeman zaplavil internet a už je prý jasno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při návštěvě sněmovny si třese rukou s ministrem financí Andrejem Babišem
reklama
Několik pozoruhodných mediálních vystoupení v posledních hodinách absolvoval prezident Zeman. Ať už ve velkém rozhovoru pro MF Dnes, nebo na rozhlasových vlnách pro radio Impuls a v Pressklubu Frekvence 1. V nich se obul do politiků ČSSD. Nepřímo do ministra vnitra Milana Chovance, když zkritizoval odbor proti dezinformacím, který má vzniknout. "To je takové svinstvo, návrat do totality," uvedl s tím, že posuzovatelem přitom může být totální blb. Odvolání ministra Jiřího Dienstbiera bylo dle názoru prezidenta opožděné. Výtku od něj schytal i premiér Sobotka právě za nedávnou ministerskou rošádu. Zeman ji označil za hloupost, protože ministři se mají v případě potřeby měnit v polovině vlády, nikoliv 11 měsíců před volbami. Snaží se prezident premiéra oslabit?  "Rozhodně mu to neusnadňuje, snaží se ho šťavit," konstatoval pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček, který si povšiml, že v době, kdy výměna ministrů probíhala, prezident ji příliš nekritizoval. "Pokud nesouhlasil s obměnou, neměl ji přijímat. Má právo s premiérem vyjednávat, tento krok zpomalovat. Klíčové slovo má sice premiér, ale bez souhlasu prezidenta není tato výměna možná," upozornil.

Prezident dělá mnohé, aby mohl pohladit Andreje Babiše po srsti

Naopak neobvykle vstřícně se prezident vyjadřoval k Andreji Babišovi. Zvláště v projevu ve sněmovně, kde v rámci bonmotu uvedl, že asi navrhne ministra financí na Nobelovu cenu za ekonomii. Ale nejen to. Zastal se i elektronické evidence tržeb či pochválil ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou z hnutí ANO. "Andreje Babiše pochválil Miloš Zeman ve sněmovně opravdu nadstandardně. Nikdy nedošlo k tak silné, emotivní, jednoznačné pochvale za žádného prezidenta k ministru financí. Prezident dělá mnohé, aby mohl pohladit po srsti Andreje Babiše," vypozoroval Kubáček. Proč to dělá? "Prezident vsadil na jednu kartu a hledá si stranu či hnutí, které je nejsilnější. Pro něj je výhodnější spojenectví s ANO než se sociální demokracií. Pokud by opět kandidoval v prezidentských volbách, byla by pro něj nebezpečnější konkurence v podobě kandidáta hnutí ANO než ČSSD," vysvětlil ParlamentnímListům.cz politolog Pavel Šaradín. "Je to taktický tah, aby Andrej Babiš byl k Miloši Zemanovi smírný," doplnil Kubáček.
 
Probíral se i Zemanův telefonát s Donaldem Trumpem. "Byl to přátelský rozhovor a probíhal v jazyce, který oba považujeme za angličtinu. Nějaký idiot předtím rozšířil zvěst, že jsem předtím poslal americkému prezidentovi blahopřejný dopis s chybami. Byl to dopis v americké angličtině, který korigovala rodilá mluvčí," upozornil Zeman. Prozradil též, že s Trumpem mluvili na téma islámského terorismu, nelegální migrace a politické korektnosti. "Mluvili jsme o tom, jak se v Americe stejně jako u nás zneužívá pojem politické korektnosti k zakrývání reálných problémů různými frázemi. Říkal jsem také prezidentu Trumpovi, že podle analýz, které jsem dostal, devadesát osm procent deníků a sto procent amerických týdeníků bylo na straně Hillary Clintonové," prozradil Zeman a neváhal si rýpnout i do novinářů českých. "Díval jsem se na vysílání veřejnoprávní České televize, která se věnovala případu Jindřicha Forejta patnáct minut, zatímco telefonátu s Donaldem Trumpem jen tři minuty. Říkal jsem si - pitomí čeští novináři neumí rozlišit, co je důležité," domnívá se Zeman.
 

Zeman a Trump - společné rebelství i pragmatický pohled na svět

"Před americkými prezidentskými volbami vsadil Miloš Zeman opět na jednu kartu, a ta mu vyšla. Takto může mít partnera jak v Číně a Rusku, tak ve Spojených státech," upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Pavel Šaradín. Jak jsou si Zeman s Trumpem politicky blízcí? "Základem je nějaký společný programový průnik věcí zmíněných a realistický a ryze pragmatický pohled na svět. Oba si navíc uvědomují, že v zahraniční politice je na prvním místě obchod a ostatní cíle tomu podřizují," vysvětlil. Trumpovo pozvání je dle Jana Kubáčka pro Zemana velice strategicky významné. "Dopad ve veřejném mínění se však projeví, až se začne návštěva plánovat, připravovat a hlavně až se uskuteční. Miloš Zeman bude určitě mít tendenci tento fakt využívat při všech svých vystoupeních, debatách a argumentech ke svým soupeřům ve smyslu, že přeci kdyby byl prokremelský, tak nebude pozván do  Spojených států amerických," sdělil. Donalda Trumpa a Miloše Zemana dle jeho vyjádření spojuje určité rebelství a snaha dělat některé věci promyšleně a cíleně jakoby nekorektně, aby se tím přitáhla pozornost voličů.
 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Kauza Forejt nebude mít tak zásadní vliv jako rozhlasové vulgární výroky v souvislosti s Pussy Riot

Minulý týden rezignoval hradní protokolář Jindřich Forejt. Těsně potom, co někdo obcházel redakce s údajně kompromitujícími materiály, které ho ukazují v nelichotivém světle ohledně jeho soukromí. Nakonec uspěli u serveru Hlídací pes. Což Zeman odsoudil. "Já jsem to video - pokud existuje - neviděl, a ani vidět nechci. Považuji za špínu lidi, kteří ho natočili. A za ještě větší špínu považuji ty, kteří si ho koupili." Ke spekulacím, že by za Forejtovým koncem na Hradě stálo duo Mynář Nejedlý, vyjádřil razantní nesouhlas s tím, že se jejich pracovní kompetence vůbec nepřekrývaly a nebyl k tomu vůbec důvod. "Šéf protokolu neovlivňuje žádná politická rozhodnutí. Organizuje přijetí návštěv a zahraniční cesty prezidenta," vysvětlil. Podle něj Forejt rezignaci nabízel už mnohokrát a tato se připravovala několik měsíců. "Udělám vše pro to, aby se naplnil jeho sen a stal se velvyslancem ve Vatikánu, protože si to za svou práci zaslouží," doplnil Miloš Zeman.
 
Jak vidí Forejtovu aféru politolog Jan Kubáček? "Těžko říci, jak to bylo. Neznám detailně hradní prostředí, jestli byl Jindřich Forejt už na odchodu. Pokud byl, tak očividně se ho někdo chtěl zbavit a mít jistotu, že už se nemůže vrátit. Nedokážu říci, kdo se o to přičinil," konstatoval. Ale stalo se. "A tak viditelným způsobem, že to částečně poškodí i obraz prezidenta republiky. Neboť si mnozí řeknou - to není možné, co se tam děje. Poškodí to i NBÚ. Lidem bude divné, jak to, že jim tohle uniklo a budou se ptát, jestli se měří opravdu všem stejně," upozornil politolog.
 
V listopadu prezidentu Zemanovi podle průzkumu společnosti CVVM poklesla oproti předchozímu měsíci důvěra o osm procent z 56 na 48 procent. Není to nic neobvyklého, v listopadu 2014 ji měl dokonce jen 37 procent. Pak mu vždy zase stoupala. Jak tomu bude letos? "Na důvěře v prezidenta se problémy jeho spolupracovníků neprojevují. Vzpomeňme, kolika kritikám čelilo duo Mynář a Nejedlý. Nějaký zásadní vliv to na Zemanovu důvěru nemělo," vypozoroval Pavel Šaradín. O pokles důvěry se musí dle něj "zasloužit" prezident sám, tak jako před dvěma lety. "Největší propad měl po rozhlasovém vysílání, kde mluvil o ruské skupině Pussy Riot za použití vulgárních výrazů. Tohle společnost zasáhlo. Neočekávám, že případ Forejt bude mít nějakou takovouto roli," konstatoval. Jeho kolega Jan Kubáček se domnívá, že k nějakému zklidnění dojde, ale že kauza Forejt se v krátkodobém horizontu přeci jen projeví. "Stabilizaci obrazu Miloše Zemana bych čekal až někdy v lednu či únoru, tedy s určitým zpožděním," objasnil.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kotrba: Dvořák zničil ČT? Naopak. Investor Kellner. Ale plivance Fridrichové, štvavý Wollner. Lipovská je mimo

12:51 Kotrba: Dvořák zničil ČT? Naopak. Investor Kellner. Ale plivance Fridrichové, štvavý Wollner. Lipovská je mimo

ANALÝZA Generální ředitel Petr Dvořák připravil Českou televizi na budoucnost. Veřejnoprávní TV je n…