Angličtinář Sobotka a Nejedlého dítě. Odborníci hovořili o jazykových předpokladech politiků i dětech v reklamě

04.11.2014 12:43 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ K diskusi o jazykových předpokladech předních politiků, která se dostala na přetřes v diskusním pořadu Václava Moravce v pravidelném poledním čase v České televizi, se pro ParlmentníListy.cz také vyjádřili dva politologové. Hovořilo se rovněž o propagací jednotlivých partají s využitím dětí, což nechybělo ani před letošními komunálními volbami.

Angličtinář Sobotka a Nejedlého dítě. Odborníci hovořili o jazykových předpokladech politiků i dětech v reklamě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Prvním tématem byly jazyky. K tomu se vyjádřil Jan Kubáček v tom smyslu, že správná jazyková vybavenost je předpokladem dobrého a úspěšného politika. „Obecně platí, že je to bonusem a dobrým předpokladem. U premiéra, ministrů a prezidenta je to téměř povinnost. U šéfa vlády je třeba vyjednávat neformálně, je potřeba, aby mohl komunikovat na summitech, takzvaně na čtyři oči, protože to se často využívá mnohem více,“ hodnotí Kubáček a podtrhuje skutečnost, že právě individuální setkávání a rozhovory mají obrovskou přidanou hodnotu. „Navíc premiér potřebuje i telefonicky řešit velmi rychle zvláště v Evropské unii věci se zahraničními partnery, musí být s nimi v častém kontaktu a jazyková vybavenost je samozřejmě velmi podstatná výhoda.“

Samozřejmost, která není samozřejmá

Prorektor plzeňské pobočky Metropolitní univerzity Ladislav Cabada k tomu dodává: „Ve sjednocující se Evropě a v době globalizace by dobrá znalost cizích jazyků měla být klíčovým předpokladem pro celoživotní uplatnění. To platí dokonce i pro řemeslníky, natož pak pro předsedu vlády, do jehož agendy výrazně patří zahraniční politika a komunikace s partnery v rámci NATO a zejména Evropské unie. To, že pan premiér umí jen anglicky, je samo o sobě málo, na běžné vysoké škole se studenti věnují alespoň dvěma cizím jazykům a překvapuje mne, že na právnické fakultě, kde pan Sobotka vystudoval, tomu tak asi nebylo. Ale mohl se vzdělávat i sám, program celoživotního vzdělávání přece hlásá i ministerstvo školství, vedené jeho spolustraníkem a příznivcem Marcelem Chládkem,“ doporučuje premiérovi Cabada. Logicky se tedy nutí poznámka, že se jedná o neustále připomínanou problematiku, který ani tak dlouho po sametové revoluci není uspokojivě vysvětlena.

Krteček a miminko

Ještě důrazněji oba politologové hovoří o využívání dětí v reklamě, a to především u politiků, kteří by měli být jakými morálním vzorem. Jako poukázání na vyžívání nezletilých v případě člena hradního týmu Nejedlého uvádí Cabada následující: „V zemi, kde prezident dělal reklamu na lyže, je těžké hledat hranici, za níž by politik neměl jít. Pan Nejedlý je samozřejmě kontroverzní postava, nicméně neexistuje žádné právní omezení, které by mu - či komukoli jinému - v účinkování v reklamě mělo bránit. Je to tedy jen otázka citu; ostatně prezidentovo vystupování v čínské televizi v Krtečkem byla rovněž reklama ....“ Jan Kubáček zas připomíná dřívější volební klip ODS.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…