Babišova kauza Čapí hnízdo a blížící se volby. Politoložka Dvořáková odhaduje, co se může stát

20.08.2017 12:00

POLITOLOGOVÉ „Andrej Babiš využije všechny prostředky, aby svoji vinu zpochybnil. To však nic nevypovídá o jeho vině, nebo nevině,“ tvrdí politoložka Vladimíra Dvořáková k současné politické situaci v Čechách. Zároveň dodává, že lídr hnutí ANO využije všechny prostředky, aby obvinění zpochybnil. Načasování však podle jejího názoru nemá s volbami nic společného, protože žádost policie o vydání politiků přišla v srpnu, tedy v době, kdy občané kvůli dovoleným a odpočinku tolik politické dění nevnímají. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz potvrdila, že politické strany použijí kauzu Čapí hnízdu jako svoji kartu ve volebních kampaních. K vítězství však tato taktika prý stačit nebude.

Babišova kauza Čapí hnízdo a blížící se volby. Politoložka Dvořáková odhaduje, co se může stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

Andreji Babišovi hrozí trestní stíhání, stejně tak Jaroslavu Faltýnkovi. Domníváte se, že je Poslanecká sněmovna vydá ke stíhání? A vydá je pak znovu po volbách, pokud uspějí?

V tuto chvíli si myslím, že ho ke stíhání vydá. Po volbách bude záležet, jaké složení bude Poslanecká sněmovna mít. Pokud by šlo o příznivce Babiše, ANO získalo třeba nad padesát procent, tak by ho možná nevydala, ale politická cena za nevydání je hodně vysoká. Lidé by to mohli vnímat jako nějaké privilegium Andreje Babiše. V posledních obdobích Sněmovna na žádost policie dotčené vydávala, předpokládám, že i nyní se u ostatních zachová stejně.

Mohl by si Andrej Babiš podmiňovat sestavení koalice například tím, že vydán nebude? Je něco takového vůbec možné?

Záleží, jak dopadnou volby a na složení Sněmovny, ale nemyslím si, že to použije jako podmínku pro sestavení koalice.

Jak moc celá událost kolem Čapího hnízda a Andreje Babiše ovlivní podzimní volby? Změní někteří voliči názor?

To je hodně složitá otázka, protože se dá samozřejmě předpokládat, že tato situace bude nějakým způsobem reflektována v předvolebním marketingu u všech politických stran. Dá se očekávat, že stylizace Babiše zamíří do role oběti, což může mít u voličů určitý úspěch. Stejně tak jako ostatní politické strany se budou snažit s touto kartou hrát a vést vlastně volební kampaně proti Babišovi. Dále je důležité, jak to bude vnímat společnost a běžní občané, kteří do hloubky nezkoumají složité otázky týkající se toho, co je hospodářská kriminalita, zneužití dotací. Pro občana, který se s tím nesetkává každý den, jsou to těžké otázky. Vliv bude mít také, jaká vznikne atmosféra a co osloví voliče. Stačí maličkost, která posílí obraz oběti, stejně jako posílí obraz bídáka.

Policie říká, že nic načasované nebylo a já si myslím totéž, protože žádost o stíhání a ty největší diskuze probíhají o prázdninách, což je období, kdy část společnosti méně vnímá, co se děje v politice, jsou na dovolené a člověk si nechce kazit svoje chvíle volna tím, že sleduje politiku do detailu.

Anketa

Který volební lídr je vám nejsympatičtější?

hlasovalo: 41468 lidí

To byla i má další otázka. Zda jde o předvolební boj, nebo náhodné načasování policie? Nedomníváte se tedy, že by policie postupovala pod politickým tlakem?

Osobně se domnívám, že postupovala bez politického tlaku. Kauza je to složitá a klíčem k ní je zjistit, zda šlo o účelovou a promyšlenou snahu vytvořit z Čapího hnízda malou, nebo střední firmu. Peníze získal Agrofert, tedy Andrej Babiš, a policie nyní musí dokázat, zda skutečně nešlo o firmu, která má nárok na příjem evropských dotací ve smyslu cíle těchto dotací. A cílem bylo podpořit malé a střední firmy, které mají dobré projekty, ale zároveň problém dostat se k jejich financování s pomocí úvěrů a podobně. V tomto smyslu měly evropské peníze posílit podnikatele, kteří mají sice horší podmínky, ale dobré nápady a dobrou představu o realizaci. Zda Čapí hnízdo patří mezi tyto firmy, se velmi těžko dokazuje a zjišťuje. Tady to může vypadat, že něco šlo přes příbuzné, ale policie se musí rozhodovat přesně podle doložených faktů.

V momentě, kdy mají pocit a náznaky, že opravdu mohlo dojít ke zneužití evropských dotací, tak říci to před volbami nemá vliv. Jak se říká, my teď máme volby každý rok. Kdykoliv by to bylo před volbami. Pro mě takové dění v srpnu trošku naznačuje, že nešlo o souvislost s rytmem voleb nebo zásahem do kampaně, ale o přirozený vývoj věci. Avšak člověk si nikdy nemůže být jistý, na druhou stranu kauza bude tématem kampaně a nějak se v kampani všech politických stran projeví. Ať už pro Babiše, nebo proti Babišovi. Strany použijí Čapí hnízdo jako svoji kartu, to se nedá eliminovat.

Jak by se měl Andrej Babiš se situací vypořádat? Někteří ho vyzývají k odstoupení z voleb, Babiš tvrdí, že se cítí jako v padesátých letech… Postaví se do role beránka? Nebo se pokusí vše vysvětlit?

Samozřejmě máte-li člověka, kterému hrozí obvinění, trestní stíhání, tak se dá přepokládat, že se dotyčný vynasnaží najít veškeré možné argumenty, které by jeho vinu zpochybnily, které by vystupovaly proti dalším argumentům. Netušíme, jaké podklady jsou v policejním šetření a tak dále. Nevím, jak by se měl Babiš zachovat, to je otázka morálního vnímání politické scény. Z hlediska kohokoliv, komu hrozí trestní stíhání, je naprosto běžná obrana ve smyslu, že k trestnému činu nedošlo a totéž budou dělat i jeho advokáti. To uslyšíme bez ohledu na to, zda obvinění je, či není oprávněné a má na to samozřejmě nárok. Využije všechny prostředky, aby to zpochybnil. To ale nevypovídá nic o jeho vině, nebo nevině.

Přidává to plusové body do volební kampaně sociálních demokratů, o kterých se v poslední době mluví jako o těch, kdo o hlasy přicházejí?

Záleží, jak bude vypadat volební kampaň. Obecně si nemyslím, že by šlo o přímou rovinu - tedy co ztratí Babiš, získá ČSSD. Tak to nefunguje a řada voličů bude otrávená, takže k volbám nepůjde. Může to dávat šanci některým stranám, které jsou mimo hlavní jádro politického spektra, ale zase je velmi důležité si uvědomit, že v kampani nestačí jen jít proti někomu. Politické strany nabízejí nějaký program. Pokud protibabišovské strany postaví kampaň pouze na akci proti Babišovi, tak to výsledek mít nebude. Musejí mít něco, co voliče nějak osloví, podle čeho se rozhodnou volit zrovna je. Stavět se proti někomu krátkodobě funguje, ale spíše u zcela nových subjektů. Kampaň jen proti někomu je prostě nedostatečná.

Jak v tomto případě vnímáte vstup dalších miliardářů do české politiky? Tedy Starostové se spojili s miliardářem Dědkem, Občanskou demokratickou alianci vzkřísil miliardář Pavel Sehnal a těch případů je více… A proč to dělají? Jde jim o prestiž? Politický vliv, nebo dobromyslný účel?

On to není fenomén jen České republiky, ale celosvětový. Známe miliardáře v jiných zemích, kteří vstupují do politiky a velmi úspěšně. Analyzovat, proč to dělají, je velice složité. Záleží na osobnostech. Někdy jde o pocit velikášství, někdy mají pocit, že když jsou úspěšní v podnikání, tak umí i řídit stát, což je odlišné. Největší riziko je mesiášství, u velmi úspěšných lidí je obsaženo v osobnostech, které ještě chtějí vyřešit problém celé společnosti. Může to být potřeba uznání. Jsou sice známí, ale lidé jim mohou závidět, když se dočtou, jak žijí. Být v politice je jiný rozměr. Nechci říkat, že kdo je miliardář, je bídák. Motivace mohou bít odlišné a vstup do politiky pro ně je velmi jednoduchý. Máte peníze, vstoupíte. Jinak musíte začínat od píky v politických stranách, angažovat se v politice, dělat starostu… Je pak podstatně složitější dostat se na vrchol v některých zemích. Zároveň to však může být velmi kontraproduktivní, protože lidé si mohou říci, že starostové řeší místní problémy a jsou zakotvení v místech a ve chvíli, kdy na scénu přijde miliardář Dědek, prohlásí: to už nechceme.

Peníze při marketingu pomáhají. Mít a nemít peníze na kampaň je velký rozdíl a zůstává otázka, jak dalece tato skutečnost může přilákat voliče, nebo je odradí. Problém při volbách, který u nás většina stran nevnímá, je nutnost představit stranu z hlediska hodnot, zaměření, představ. Zabývat se tím, koho mohou oslovit a jak oslovit ty ostatní. Kampaň v České republice probíhá přesvědčováním přesvědčených. Vybrat správně cílovou skupinu je podstatné a musím přiznat, že Babišova kampaň byla na tohle zaměřena více.

Když zmiňujeme financování předvolebních kampaní. Jaký je váš názor na vznik úřadu, který bude dohlížet na množství a způsob využití financí politických stran. Tedy Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran?

Takový úřad u nás měl být už deset, patnáct let a je dobře, že vznikl. Jediné, co vidím jako problém, že měl vzniknout už k prvnímu lednu tohoto roku. Ale podmínky a utváření se neustále protahovaly, takže úřad bude mít dost práce, aby všechny kampaně letos zvládl. Jeho vznik je zásadní věcí a pozitivně ho kvituji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to kampaň. Ředitel Dvořák se může smát. O Haně Lipovské, benzínu, sirkách a pohřbu s Bobošíkovou

16:56 Je to kampaň. Ředitel Dvořák se může smát. O Haně Lipovské, benzínu, sirkách a pohřbu s Bobošíkovou

VHLED MICHALA BOKA Dříve dělala pražským kavárníkům na těle husí kůži. Mnozí si od ní slibovali velk…