Bláboly Baracka Obamy. Tak si prskejte. Tereza Spencerová sděluje věc, kterou nevíte o Karlu Schwarzenbergovi. A kterou štveme Západ

28.04.2016 8:10 | Zprávy
autor: Martin Huml

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Vzhledem k chování elit Evropské unie v zásadě není jiná možnost vývoje než posílení nacionalistických tendencí v Evropě, sděluje analytička a editorka Literárních novin Tereza Spencerová. Ve svém pravidelném shrnutí týdenních událostí čtenářům ParlamentníchListů.cz kromě glosování návštěvy Baracka Obamy či vývoje v Turecku přináší pohled na důležitou zásluhu české zahraniční politiky, která se vůbec nelíbí EU.

Bláboly Baracka Obamy. Tak si prskejte. Tereza Spencerová sděluje věc, kterou nevíte o Karlu Schwarzenbergovi. A kterou štveme Západ
Foto: Repro ČT24
Popisek: Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce

Lubomír Zaorálek třásl oběma rukama rukou náměstka syrského ministra zahraničních věcí Fajsala Mikdáda. S Mikdádem se dále setkali: Babiš, Mládek, Filip a... dokonce... Schwarzenberg. Proč tolik vřelosti a zájmu? Jde o syrský lid, nebo spíše o peníze? Čtenáři si možná vzpomínají na americké kontraktory, kteří se napakovali na druhé válce v Zálivu. Že by teď něco káplo i nám? Jak hodnotit Mikdádovu cestu do ČR, která ostatně jako jediná členská země EU ponechala svou ambasádu v Damašku v chodu? 

Nevím, kde začít. Vy říkáte „dokonce i Schwarzenberg“, ale to není na místě. Naopak, Karel Schwarzenberg ještě coby ministr zahraničí v rámci celé EU jako jediný odmítal „totální zničení“ Sýrie po libyjském vzoru, což značí, že díky němu byla Česká republika v tom válečnicky šíleném unijním spolku jediná při smyslech. Důvody, které ho k tomu vedly, jsem sice nějaké zaslechla, ale netuším, do jaké míry jsou reálné, a tak si je nechám pro sebe. Důležitý je nicméně fakt, že dokázal ustát tlak celé krvežíznivé EU, za což mu náleží respekt. A právě on také prosadil, že naše ambasáda v Damašku zůstala po celou dobu války otevřená a udržel v ní i skvělou diplomatku Evu Filipi coby velvyslankyni i s jejím týmem. Když po něm přišel – vůči Bruselu konformní – pan Zaorálek, objevily se pokusy „vyhovět“ některým cizím zájmům a celou akci zarazit (a možná se k tomu dodnes hledají sebemenší záminky), ale zatím se těmto lidem naštěstí nedaří. 


Lubomír Zaorálek a Fajsal Mikdád

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Katerina​ Demetrashvili byl položen dotaz

Myslíte, že NATO skončí?

Myslíte, že může fungovat bez USA? A kdyby skončilo, nemyslíte, že to vyvolá třetí světovou válku, protože už řada zemí včetně nás nebude mít ochranu, čehož určitě bude chtít třeba Putin využít? A máme vůbec na to, se případně ubránit bez NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Role Koláře na Hradě. Co věděl Václav Moravec? Erik Best odhaluje

15:21 Role Koláře na Hradě. Co věděl Václav Moravec? Erik Best odhaluje

Prezident Pavel zcela odkryl skutečné fungování Hradu a ublížil si do příštích voleb na úkor avizova…