Dominik Feri, hvězda mládeže? Čísla promluvila, pane Kalousku

12.10.2017 20:10

POLITOLOGOVÉ Koho by nejraději volili mladí lidé mezi 18 a 24 lety? Agentura Median zjistila, že tyto voliče poměrně hodně zajímají Piráti – ty chce v nadcházejících parlamentních volbách volit až 18,5 procenta voličů této věkové kategorie – a také SPD Tomia Okamury (13 procent). Hnutí ANO sice u mladých lidí „boduje“ též, neboť v této kategorii se ANO ocitlo na prvním místě, ovšem spíše zajímavým je fakt, že nejmladší radní TOP 09 Dominik Feri omladinu zřejmě neláká tolik jako před lety „číro“ Karla Schwarzenberga. Podle politologa Lukáše Jelínka ovšem rozhodně TOP 09 s Ferim nedělá chybu, když jej staví do první linie. „On dokáže snadněji zaujmout na první signální nežli chlapík v obleku, jako je Miroslav Kalousek. Z tohoto hlediska je sázka na něj správná,“ říká k tomu Jelínek. Tak kde je chyba, když se pro topku prozatím rozhodlo jen deset procent těchto nejmladších voličů?

Dominik Feri, hvězda mládeže? Čísla promluvila, pane Kalousku
Foto: Hans Štembera
Popisek: TOP 09 představila svou Vizi 2030. V tomto roce by ráda například viděla již zavedené euro nebo stejnou životní úroveň jako v sousedním Německu

Anketa

Kolik dostane ve volbách TOP 09?

40%
6%
1%
4%
1%
hlasovalo: 9267 lidí

Až 27 procent voličů chce v nadcházejících volbách podpořit hnutí ANO, ČSSD by dalo hlas 13,5 procenta lidí a pro KSČM by se rozhodlo o procento méně, tedy 12,5 procenta. Pravicová ODS by sesbírala 9,5 procenta hlasů a TOP 09 sedm procent. Vyplývá to z nejnovější zprávy agentury Median. Agentura z údajů získaných při sestavování volebních modelů ale navíc sestavila přehled složení voličů a vývoje jejich preferencí podle věku a demografických kategorií.

Pokud si nastavíte filtr podle věku respondentů, kupříkladu zjistíte, že hnutí ANO dominuje mezi lidmi nad 55 let, naopak nejslabší výsledky jsou k vidění u ANO u lidí ve věku 25 až 34 let, kde by „babišovci“ získali jen 19,5 procenta. Větší zastoupení zde má naopak ODS se 13,5 procenta. Občanským demokratům fandí o dvě procenta více lidí také v kategorii 35 až 44 let.

Median na své webové stránce nabízí také možnost porovnat volební modely rozdělené podle demografických kategorií. Z toho lze pak odvodit, jak by si strany vedly, pokud by k volbám šly pouze ženy, anebo kdyby volit mohli jen vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Agentura zaznamenala zajímavé výsledky i v tom, jak by hlasovali mladí lidé mezi 18 a 24 lety. Babišova partaj by u nich sesbírala až 23 a půl procenta hlasů, ovšem tuto věkovou skupinu podle dat hodně lákají také Piráti (18,5 procenta) a SPD (13 procent). Co se týče TOP 09, které dříve táhlo mladé na „číro“ Karla Schwarzenberga, tuto stranu by nyní volilo jen deset procent z nich. A to přestože Dominik Feri, nejmladší radní města Teplice, jede na vlně sociálních sítí a neotřelých videí, v nichž mimo jiné nebojácně hovoří třeba „o hulení trávy“. Mladé sice prý Feri provokuje i svým neobvyklým vzhledem a zálibou v elegantním oblékání – i proto je častokrát oblíbeným cílem médií a zájmu veřejnosti –, ale zřejmě ani to u této věkové kategorie nestačí.

Srovnání výsledků v celé populaci a mezi nejmladšími voliči:

 

Babiš je zábavný, Piráti se umějí pohybovat v internetovém prostoru

„V této věkové kategorii se voliči rozhodují především podle dojmu, podle emoce, podle stylu, který zvolí ta která politická strana, ale neberou už tolik v potaz program strany či její minulost anebo názorovou konzistenci,“ zmínil k mladým voličům pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek. Podle něj ale přesto ve volbách – a to zvláště v parlamentních – mnohem více záleží na tom, jak která strana komunikuje s lidmi a jak funguje její marketing. A tady má velkou výhodu hnutí ANO napříč demografickou křivkou.

„O hnutí ANO je známo, že marketing dělat umí. Andrej Babiš působí zábavně, navíc nesmíme zapomínat na to, že jeho volební kampaň běží fakticky celé čtyři roky. Piráti jsou pak zajímaví tím, jak se dokážou pohybovat v internetovém prostoru a jak dokážou otevírat témata, na která klasické a tradiční politické strany zapomínají. Přitom právě ona jsou pro mladou věkovou kategorii mnohem zajímavější, nežli je střet pravice a levice anebo téma důchodů či mezd. Takže tady na tom je vidět, jak politické strany nedokážou přesně vymyslet, jakým způsobem se na mladou věkovou kategorii mají obracet. Proto jsou výsledky šetření Medianu a dalších agentur tak překvapivé. Pro TOP 09 ale Dominik Feri mladé získal!“ oponuje však Jelínek.

... působí jako postavička z televizní show

Podle politologa tak rozhodně TOP 09 nedělá chybu tím, když v těchto volbách sází právě na Feriho: „On jako člověk s vizáží, s energií a se životním stylem dokáže snadněji zaujmout na první signální nežli chlapík v obleku, jako je třeba Miroslav Kalousek. Z tohoto hlediska je proto sázka na Feriho podle mne správná. On se umí pohybovat na sociálních sítích, v on-line prostředí, umí budit zdání celebrity a působí jako nějaká postavička z televizní show či z nějakého seriálu, kterou jen přenesete do politického prostředí. Právě tímto stylem ‚razí‘, protože je úplně jiný nežli všichni ostatní. Navíc mluví úplně jiným jazykem než tradiční politik, věnuje se jiným věcem nežli on a dokáže během několika dní objet celou republiku, v čemž mu jiní nestačí. A proto si myslím, že jeho osoba je pro TOP 09 velmi silná přidaná hodnota. Nejsem však přesvědčen o tom, že to může fungovat věčně, neboť se tento ‚jeho styl‘ brzy okouká. Nevylučuji ale, že se právě Feri může dostat do Poslanecké sněmovny, pokud tam TOP 09 pronikne, protože může obdržet spousty preferenčních hlasů, a to i z posledního místa kandidátky. Jenže musí si on sám uvědomit, že pak bude muset ve sněmovně dokázat, že taky něco umí!“

Pro vzbuzení zájmu a upoutání pozornosti je tak podle Jelínka Feri naprosto ideální a nemá v momentálním politickém prostředí konkurenci. „Snad s výjimkou o dvě generace staršího Andreje Babiše!“ zdůraznil Jelínek.

„Těžko si představit pro TOP 09 někoho jiného, kdo by dokázal skupinu mladých voličů oslovit. V minulosti se to straně dařilo především díky sebeironické kampani Karla Schwarzenberga. U Feriho je jen problém v tom, že jej mnoho mladých lidí vnímá spíše jako celebritu a jako člověka, kterého znají z YouTube a z dalších platforem, ale často si jej už nespojují s tím, že je to také politický kandidát TOP 09. On sám právě toto také v jednom z rozhovorů přiznal. Takže spojování jeho osoby s politickou značkou TOP 09 a jeho kandidaturou by mělo být jasnější, ale jinak je zřejmé, že právě on mladé voliče této straně přilákal,“ zmínil dále politolog.

U Okamury funguje jednoduchost, černobílé vidění

Co se týče výsledků Okamurovy SPD, kterou by volilo 13 procent mladých, tam jde podle Jelínka především o černobílé vidění světa, tedy o jednoduché chápání této partaje.

„Každá výrazná a radikální strana – ať už nalevo, nebo napravo – bude mít větší šanci u prvovoličů než třeba u věkové kategorie 30 až 50 let. My ale v ČR dosud nemáme žádnou radikální levici – myslím takovou, která nepůsobí tak zkostnatěle jako KSČM, jež není pro mladé vůbec atraktivní (podle Medianu by jen jedno a půl procenta mladých mezi 18 až 24 roky volilo KSČM, pozn. red.) –, naopak radikální pravice dělá všechno pro to, aby protestní hlasy mladých získala rétorikou zaměřenou hlavně proti imigrantům a proti Romům, což je právě SPD,“ vysvětlil Jelínek.

Podle něj je také problém v tom, že mladí dost často neslyší na praktické věci, které jim budou v životě ku prospěchu mnohem později, jako jsou důchody či bytová politika, tedy dostupnost bytů. „Důchody jsou pro ně daleko, a navíc mnoho mladých lidí dosud ještě bydlí u rodičů či na kolejích,“ podotkl k tomu.

Babiš důchodce zmámil zdáním, že sociální téma je mu blízké

Další neméně významnou demografickou kategorií jsou důchodci. U těch je patrné, že dávají hnutí ANO přednost. Čím to je, že je Andrej Babiš tak láká?

„To se dá vysvětlit tím, že většina voličů detailně nestuduje politické programy, do nejmenších podrobností se chováním politických stran také vůbec nezabývá. U nás je prostě politická gramotnost velmi nízká. Důležité také je, nakolik jsou pro starší generaci politické strany srozumitelné a nakolik dokážou zpracovávat emoce navenek. Úsměv, lítost – to umí Andrej Babiš se svým marketingem využívat dokonale,“ pronesl k tomu Jelínek.

Voliči ANO mají prý navíc pocit, že Andrej Babiš umí lépe zpracovat a realizovat levicový, anebo spíše sociální program, a proto tím dokázal tak umně odlákat nemalou část voličů ČSSD a KSČM. „Prostě protřelý manažer... Pokud volby vyhraje, tak se pod tím podepíšou právě ti voliči, kteří odešli od sociální demokracie v mylném domnění, že to Babiš prostě umí lépe,“ dodal k tématu Jelínek.

Pro ANO 21 procent živnostníků? Přirozenější je pro ně ODS!

Median dokázal svá data zužitkovat také v kategorii ve směru vzdělání či zaměstnání. U hnutí ANO se má za to, že to zvláště živnostníkům pěkně „pokálelo“, a tak by bylo logické, že jeho partaj bude právě tato skupina ignorovat. Ovšem data Medianu hovoří překvapivě o tom, že OSVČ Babišově straně poměrně věří. Z této kategorie voličů chce totiž ANO volit 21 procent lidí. Přízni živnostníků se těší hodně také ODS – chce ji volit 18 a půl procenta – třetí nejlepší výsledek pak v této kategorii zaujala TOP 09.

„U ODS je výsledek průzkumu poměrně pochopitelný, neboť ona v kampani hodně vsadila na téma živnostníků a drobných podnikatelů, přičemž to i živnostníci poměrně kladně přijali. Je to tradiční preference přirozených voličů. Kromě toho ODS má čím argumentovat, když tu stojí téma přebujelé administrativy anebo byrokracie, která na živnostníky hodně doléhá. Navíc projekty, které rozjel Andrej Babiš, jako jsou EET či kontrolní hlášení DPH, jsou pro ODS hlasitým tématem, neboť právě toto chce zrušit,“ pronesl k tomu Jelínek a na závěr rozboru ještě dodal:

„Skoro bych řekl, že živnostníci a drobní podnikatelé se rozhodují před volbami nejracionálněji z hlediska vlastních obchodních zájmů.“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Kotrba po volbách: Verbež ČSSD, zvracet z nich. Volil bych Salviniho. Pravda o Pirátech. EU už není pro lidi

6:01 Štěpán Kotrba po volbách: Verbež ČSSD, zvracet z nich. Volil bych Salviniho. Pravda o Pirátech. EU už není pro lidi

ČSSD je nicnedělající verbež, jejíž ministr Petříček „leze do zadku“ kdekomu, na české voliče však k…