Erik Best: Sobotka se vykašlal na Zemana. Vliv tajemných lobbistů. Kalousek má plán, jak odstranit Babiše. Čtěte velice pozorně

22.07.2016 14:20

POLITOLOGOVÉ Premiér Sobotka se vykašlal na prezidenta republiky a chce za každou cenu protlačit svou variantu tzv. reorganizace policie. ParlamentnímListům.cz to při rozebírání některých aspektů této kauzy řekl novinář a politický analytik Erik Best. Nastínil rovněž možný vývoj po příštích volbách. Už teď se prý leccos ukazuje, a to nejen kvůli změnám v elitních útvarech policie.

Erik Best: Sobotka se vykašlal na Zemana. Vliv tajemných lobbistů. Kalousek má plán, jak odstranit Babiše. Čtěte velice pozorně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best

Prezident Miloš Zeman se nakonec nezúčastnil zasedání Bezpečnostní rady státu (BRS). Premiér mu totiž před týdnem sdělil, že předsednictvo BRS nakonec nebude projednávat otázku reorganizace policie týkající se elitních útvarů, jak bylo v plánu. Zeman se chtěl účastnit právě z tohoto důvodu. Pro ParlamentníListy.cz prezident Sobotkovo sdělení komentoval slovy „vyjádřil jsem údiv“.

Sobotka kašle na prezidenta

„Pochopil jsem to tak, že Sobotka se víceméně vykašlal na to, co chce prezident, protože ten velice jasně řekl, že chce, aby reorganizace byla o měsíc odložena, a chce mít do té doby druhou verzi reorganizace. Sobotka dal najevo, že Bezpečnostní rada státu o tom má tento týden mluvit a pak použil svůj typický manévr, že něco odložil, a když už o tom nikdo nemluví, zase se k tomu vrátí a tímhle způsobem věci protlačuje, jako například právě reorganizaci policie, a to proti vůli prezidenta. Druhá verze reorganizace asi nebude, pan Mazánek (Michal, šéf budoucí sloučené Národní centrály proti organizovanému zločinu – pozn. red.) už byl jmenován, což je také porušením toho, co chtěl prezident. Nakonec to dopadne tak, jak si to představovali Chovanec a Sobotka,“ konstatuje Erik Best pro ParlamentníListy.cz.

Podle něho je v tuto chvíli nejspíš všechno rozhodnuto. „Teď už se nic nezmění, pokud z toho Babiš nebude dělat velký problém. Je také možné, že nakonec se k tomu ještě pan prezident vyjádří,“ dodává.

Hospodářské noviny udělaly chybu a ještě ji zdůraznily

Erik Best komentuje i „kauzu“ kolem možného odstoupení premiéra Sobotky po případných neúspěšných krajských a senátních volbách na podzim. Bohuslav Sobotka totiž minulý týden poskytl rozhovor HN, které na titulní straně jeho vyjádření interpretovaly tak, že pokud sociální demokracie v krajských volbách neuspěje, nebude už usilovat o znovuzvolení předsedou ČSSD. Sobotka později vysvětloval, že takto své vyjádření nemyslel.

„Pečlivě jsem si přečetl celý rozhovor a nikoli citáty na první stránce Hospodářských novin, protože i přesné citáty překroutily. Špatně napsaly to, co mělo být přesný citát. Pokud tedy HN neměly nějaký skrytý rozhovor se Sobotkou, o kterém my nic nevíme. Přečetl jsem si to, co premiér říkal a nemyslím si, že je možné z toho vyvodit, že oznámil odstoupení, pokud nevyhraje volby. Já nejsem největším příznivcem pana Sobotky, takže nemůžu být obviněn z toho, že ho přehnaně obhajuji. Tentokrát si ale myslím, že HN udělaly chybu, měly to přiznat a místo toho ještě HN tuto chybu více zdůraznily, když někdo od nich prohlásil, že význam toho otočil Sobotka a nikoli HN,“ uvedl Best.

Jak to tedy mohlo podle Besta být? „Vidím to tak, že pro Sobotku je to strašně škodlivé, pomůže to Zemanovi a odpůrcům Sobotky. Trošku nepochopitelné je, že něco takového udělaly Hospodářské noviny, protože jak víte vy nejlépe, Miloš Zeman při každé příležitosti kritizuje Bakalovy noviny. Je sice logické, že když volby špatně dopadnou, otázka Sobotkovy budoucnosti bude na stole, ale protože o tom už teď všichni mluvili, je to pro Sobotku špatná zpráva,“ upozorňuje.

Otázkou je, zda chtěly HN šéfovi ČSSD uškodit záměrně, nebo šlo o náhodu. Média vlastněná Zdeňkem Bakalou – a Hospodářské noviny zvlášť – jsou dlouhodobě Bohuslavu Sobotkovi a jeho křídlu v ČSSD nakloněná. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček je dokonce opakovaně označil za tiskový orgán sociální demokracie.

„Můžeme samozřejmě uvažovat o spiklenecké teorii. Já si ale myslím, že je to prostě chyba, že to špatně interpretovali a nechtěli chybu přiznat. Z druhé strany můžeme pochopitelně přemýšlet o tom, zda Chovanec nechtěl ztížit situaci pana Sobotky a nitky ke špatné interpretaci rozhovoru mohly vést takto. Je to sice možnost, ale příliš tomu nevěřím. Vidím to spíš jako chybu. Všichni dělají chyby, nám se také něco podobného stalo. Nejlépe je chybu přiznat, opravit to a jít dál a toto HN z nějakého důvodu nechtěly,“ zamýšlí se Best pro ParlamentníListy.cz.

Povolební vývoj

Andrej Babiš sice v reakci na chystanou reorganizaci policie rozvěsil po republice billboardy, podle Erika Besta ale jeho celková komunikace vázne. „Normálně říkáme, že Babiš má výborný marketing, ale tentokrát jsou ty billboardy skoro na nic. Nemyslím, že je to příliš efektivní. Má jich zhruba 850 nebo 900 a efekt je mizivý. Jestli to bude tímto stylem pokračovat a kampaň ANO bude takto slabá, pomůže to Sobotkovi a ten o svém odchodu vůbec nebude muset uvažovat,“ vysílá varování pro ministra financí.

Vicepremiér Babiš nedávno několikrát zmiňoval souvislosti kolem vztahů části ČSSD, zvláště ministra Chovance, na některé lobbisty, PR agenturu Bison & Rose a jejího spolumajitele Miloše Růžičku, který je současně Chovancovým poradcem na Ministerstvu vnitra. Podle Erika Besta je zde jedna souvislost, kterou v podstatě nikdo nahlas neřekl. „Nejvýznamnější věc ohledně reorganizace policie a také výběru mýtného je, že evidentně KDU-ČSL je teď na straně ČSSD, na straně těch lidí, o kterých jste mluvil,“ sděluje Best.

„Znamená to, že víc postupuje Kalouskův projekt na sjednocení všech demokratických stran proti Babišovi a mýtné je možná největší překvapení. Lidovci byli vždy propojeni s firmou Kapsch a to se vším všudy a najednou příliš Kapsch nepodporují. Vypadá to tak, že KDU-ČSL dostala lepší nabídku od někoho jiného.“

Pokud to takhle podle jeho slov bude pokračovat, je málo pravděpodobné, že bude nějaká strana po sněmovních volbách ochotna spolupracovat s hnutím ANO. „Už teď je to hodně rozdělené a Babiš o tom už mluvil, že když se dostane do opozice, tak odejde. Andrej Babiš myslím pochopil, že se proti němu spojili, a i kdyby vyhrál volby a dokonce i kdyby byl jmenován premiérem s tím, že má vytvořit vládu, není vůbec jasné, že by byl schopen dát nějakou koalici dohromady. Nejmarkantnější důkaz je podle mě mýtné (spory o příštího provozovatele mýtného systému, jde o miliardy z veřejných peněz – pozn. red.) a to ještě víc než reorganizace policie; lidovci na poslední chvíli přeběhli na stranu ČSSD,“ odhaluje Best.

Povolební dění by za rok pod něj mohlo být následující. „Babiš to podle mě pochopil, že dostane první pokus, ale nebude moci sestavit vládu, druhý pokus dostane ČSSD a Sobotka, pokud tedy ještě bude předsedou a vytvoří menšinovou vládu KDU-ČSL, ČSSD s podporou TOP 09 a možná ODS. Pak je otázka, jestli by takovou vládu vůbec prezident Zeman jmenoval. Možná budeme svědky opravdu velkého boje. Babiš podle mě počítá s tím, že i když s ním ostatní strany nebudou znovu do vlády chtít, může do hry vstoupit prezident, který nepřijme jiné rozhodnutí než Babiše ve vládě a ostatní to budou muset akceptovat,“ doplňuje pro ParlamentníListy.cz Erik Best.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

On to sako nesundá. Sundají jeho? Zlé zprávy pro Fialu, hrozí ještě horší

14:34 On to sako nesundá. Sundají jeho? Zlé zprávy pro Fialu, hrozí ještě horší

„Mám pocit, že stále přemlouvají přesvědčené. Nedaří se jim narozdíl od Babiše vstoupit do vod váhaj…