Erik Best: Sobotka zůstal sám. Ale uniklo vám, že přišel jeden moment, kdy ho Babiš může ohrozit. Jde o velké peníze...

3. 5. 2017 4:31

VIDEO UVNITŘ Demise celé vlády. Nečekaným plánem vyřešil premiér Sobotka dilema, zda odvolat, či neodvolat Andreje Babiše z vlády. Pomůže to Sobotkovi a celé ČSSD, nebo naopak? A co očekávat od prezidenta Zemana. ParlamentníListy.cz se zeptaly politického analytika Erika Besta. Ten míní, že sociální demokraté mají zcela jiné důvody, proč se zbavit Babiše. Může jít o velké zákulisní hry a kšefty.

Erik Best: Sobotka zůstal sám. Ale uniklo vám, že přišel jeden moment, kdy ho Babiš může ohrozit. Jde o velké peníze...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best, americký novinář
reklama

„Začali jsme velkým překvapením,“ konstatuje Erik Best v úvodu svého komentáře k rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky. Známý politický komentátor si nemyslí, že by s tím někdo počítal. Dokonce i mnozí vrcholní představitelé ČSSD působí překvapeně.

Nečekané prý byly také reakce opozičních stran. „Skoro jsem očekával, že pokud přijde demise, musí existovat nějaký plán. Třeba že se ČSSD spojí s Kalouskem a Fialou. Pan Kalousek byl ovšem zatím nejostřejší ze všech v kritice Sobotky, kterého zatím snad až na Milana Štěcha nikdo nepodpořil. Zdá se mi, že existuje opravdu vážný důvod a ČSSD se něčeho bojí. Proto chce za každou cenu dostat pryč z ministerstva financí Babiše. Nejlogičtější vysvětlení pro mě je, že to má něco společného s ČEZ,“ míní Erik Best.

„Musí existovat nějaký závažný důvod, proč se tak najednou ČSSD rozhodla k takto razantnímu kroku. Obecně za poslední týden měli sociální demokraté různé možnosti kritizovat, odvolat Babiše, změnit situaci. Ale vzhledem k tomu, jak to před týdnem dopadlo s prodejem elektrárny v Počeradech (více ZDE), zdá se mi, že to s tím může mít něco společného. Samozřejmě na to nikdo nemá důkaz. Babiš už ale několikrát dal najevo, že není spokojen s managementem ČEZ. Blíží se valná hromada, kde má ministr možnost udělat změny, může i získat na svou stranu víc veřejnost, protože zatím příliš není jasné, jak je možné, že ministerstvo financí sice odpovídá za ČEZ, ale nemá nad společností kontrolu. ČSSD si neustále střílí do vlastního kolena a podobně to může dopadnout i s demisí vlády. Tedy že Sobotka s něčím přišel a nakonec kvůli tomu skončí špatně,“ nabízí možnou teorii.

Teoreticky však podle něho může z celé situace vytěžit Bohuslav Sobotka pozitivní body a chyba z toho všeho bude přičtena ministru Babišovi či prezidentu Zemanovi, ale zatím to tak prý nevypadá. „Spíš to dopadne tak, že Sobotka pro své kroky nezíská podporu, nikdo nebude souhlasit s demisí. Pan Babiš jako obvykle poměrně rychle přišel s řešením a říká, že by měli dovládnou v demisi, což by znamenalo, že se nic nezmění,“ připomíná politický analytik.

Nemůže se situace vymknout šéfovi sociálních demokratů z rukou? Poté, co by předal hlavě státu demisi, může být jmenována úřednická vláda a ČSSD by ztratila kontrolu nad tím, co bylo Bestem naznačeno. „Jde o strašně choulostivou situaci, není žádná jistota, že to pro prezidenta dopadne dobře. Úřednická vláda by mohla být špatná. Třeba ta Rusnokova nebyla veřejností přijata příliš dobře. A pokud tímhle směrem míří Sobotka, nemusí jít o špatné řešení. Kontraproduktivní by spíš bylo, pokud by Sobotka pokračoval ve stejném složení vlády jen bez Babiše. Nakonec to může být tak, že vlastně Sobotka nic reálně neudělá a prohlášením o demisi vlády nás pouze chce přesvědčit o tom, že koná, ale za týden si uvědomíme, že jsme zpátky tam, kde jsme byli,“ myslí si Erik Best.

„Prezident Zeman bude spíš chtít nechat iniciativu na Sobotkovi, vyhoví mu, sejde se s ním, počká si a uvidí, s čím za ním na Hrad přijde. Mohlo by to totiž nakonec dopadnout tak, že Sobotka chce něco, co nemá podporu zbytku vlády ani opozice, a Zeman ho může nechat smažit se ve vlastní šťávě,“ uvažuje analytik.

„Spíš ne,“ reaguje Best na otázku, zda vyústění vládní krize a snaha o její řešení demisí vlády povede k pozvednutí preferencí ČSSD, o což podle komentátorů šlo především. „V politice je skoro pravidlo, že když do něčeho jdete, musíte vědět, jak to dopadne. Samozřejmě pánové s Kalouskem a Fialou mohou teoreticky lhát a věděli o tom dopředu, ale pravděpodobně nic netušili. Vzhledem k tomu, že jsou spojenci (zmíněné opoziční strany s ČSSD, pozn. red.) víc než ANO a ČSSD, mělo to být dojednáno předem, jestli očekává Sobotka nějaký pozitivní dopad. Přitom reakce opozice byla velice negativní. To Sobotka zase udělal špatně a zase se střílelo do vlastního kolena,“ říká Erik Best.

Jestli prý bylo cílem za každou cenu odstranit Andreje Babiše z ministerstva financí, může se to Sobotkovi za určitých okolností podařit. „Pak bych musel revidovat to, co říkám, a nakonec to může být pozitivní pro ČSSD, což my třeba ani nepoznáme. Pokud bude na financích někdo jiný, což bylo cílem této akce, bude to pozitivní pro pana Sobotku,“ zamýšlí se.

Premiér Sobotka podle něho shodil celou vládu, protože v případě odvolání ministra financí Babiše by nastoupil někdo, na koho by měl šéf ANO vliv a nijak by si předseda vlády nepomohl. „Možná právě proto zvolil Sobotka tento krok,“ uzavírá komentář pro ParlamentníListy.cz Erik Best.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Expert hodnotí kampaně: Vyzdvihl ČSSD. A jednu důležitou věc čeká od Hamáčka těsně před volbami

20:40 Expert hodnotí kampaně: Vyzdvihl ČSSD. A jednu důležitou věc čeká od Hamáčka těsně před volbami

Jak si jednotlivé strany vedly v předvolební kampani, která v těchto dnech finišuje před tím, než se…