Erik Best ví, že vás tím popíchne: Kauza „v Oděse je prostě upálili“ je o něčem úplně jiném, o čem se zatím nemluvilo

30.04.2015 9:21 | Zprávy

Jaký význam pro Česko mělo turné Andreje Babiše po USA? Jak vnímat pokusy o alternativní či nové výklady historie kolem konce druhé světové války? Nad těmito otázkami se zamýšlí politický analytik a novinář Erik Best. Vysvětluje rovněž, proč podle něho musí být odstraněn diplomat Václav Bartuška, který pronesl výrok o upalování v Oděse, ale jeho možné odvolání souvisí s něčím úplně jiným. Jde prý o Temelín.

Erik Best ví, že vás tím popíchne: Kauza „v Oděse je prostě upálili“ je o něčem úplně jiném, o čem se zatím nemluvilo
Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář

Ministr financí Andrej Babiš absolvoval poměrně dlouhou cestu po Spojených státech amerických. Sám o svém turné mluví jako o výrazném úspěchu, neboť se, jak uvádí, setkal s významnými lidmi. Kromě šéfa poradců Bílého domu zmiňuje Babiš například Michaela Bloomberga nebo bývalou ministryni zahraničí Madeleine Albrightovou. Jaké skutečné pozitivní výsledky z celé jeho cesty plynou pro Českou republiku? Odpovídá Erik Best.

„Cesta po USA byla z pohledu pana Babiše velice úspěšná, protože normální Čech má dojem, že se tam setkal s vysoce postavenými lidmi, měl velice předmětná jednání a celkově s tou cestou on sám může být velice spokojený,“ konstatuje Best.

Je v tom prý jedno ale. „Jeho osobní prospěch z té cesty je jasný. Další věc je, zda to bylo prospěšné pro Českou republiku. To už tak jasné není. Až na to, že jel na jednu schůzku mezinárodní organizace, vlastně nevíme, proč tam jel. Nemáme skoro žádné výsledky. Význam té cesty pro stát je méně jasný. Další věc pak je, jestli je to předznamenání větší spolupráce pana Babiše se Spojenými státy. Tam si myslím, že jeho PR bylo velice dobré a vyvolávalo dojem, že Američané si ho nějak vytipovali a připravovali na nějakou hlubší spolupráci do budoucna. To je ale podle mě spíš součástí PR ze strany pana Babiše,“ zamýšlí se.

„Kdyby totiž Američané takové záměry měli, tak by měl Andrej Babiš schůzky s důležitějšími lidmi. Nakonec se setkal s ředitelem daňové správy, ale ta oficiální jednání nebyla na příliš vysoké úrovni. Navíc pan velvyslanec Schapiro přijel zpět do Čech zrovna, když pan Babiš přiletěl do Ameriky. V Lidových novinách, které Andrej Babiš vlastní, napsali, že pan Schapiro ho do USA pozval. My jsme se zeptali na velvyslanectví, jestli je to pravda, a dostali jsme diplomatickou odpověď, z níž bylo jasné, že to tak není, že pan Schapiro nebyl ten, kdo ho do USA pozval. A kdyby ano, asi by tam na něho počkal, místo toho, aby se vrátil do Česka,“ je přesvědčen Erik Best.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Neslibujete vzdušné zámky?

- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost? - Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše! - Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili? - Jak chcete zajist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…