Expert: Čeká nás něco, co jsme ještě nezažili. A Andrej Babiš...

03.10.2014 13:05

POLITOLOGOVÉ Blížící se komunální volby by měly být podle politologa Jana Kubáčka historicky zcela ojedinělé. Očekává po nich model duha, kdy se na radnicích objeví mnohem více stran, než jsme byli doposud zvyklí. Největší mobilizační potenciál přisuzuje v horké fázi kampaně předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a míní, že pro voliče je nyní mnohem důležitější téma kvality života než už vyprázdněný boj s korupcí.

Expert: Čeká nás něco, co jsme ještě nezažili. A Andrej Babiš...
Foto: archiv JK
Popisek: Politolog Jan Kubáček
reklama

Letošní komunální volby, které se uskuteční už příští týden, budou podle politologa Jana Kubáčka zcela unikátní. „Asi to bude první typ voleb, kdy se dostane do zastupitelstev nehledě na velikost obcí přehršle stran. V minulosti to nebylo pravidlem. Takový barevný klíč, model duha, platil maximálně u menších obcí. Roztříštěnost a pestrost jednotlivých hnutí, subjektů a politických stran se ale postupně přenesly i do spádových i statutárních měst, dnes už i do měst krajských a v podstatě stejné už řeší i Ostrava, Brno a Praha,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz ředitel agentury Phoenix research on-line Jan Kubáček.

Předvolební průzkumy naznačují, že mnohá zastupitelstva mohou být tvořena pěti, šesti a možná i osmi politickými subjekty, což lze považovat za naprosté novum. „Důležitá pro výsledky bude voličská účast. Já sám si ji soukromě odhaduji na nějakých 46 procent, tedy podobně jako před čtyřmi roky. Konečné rozložení sil na radnicích ale bude hodně odvislé od toho, jak vysoké budou rozdíly. Ukazuje se, že to složení bude v takových vlnách. Na prvních třech místech budou velmi podobně silné politické strany, pak s určitým odstupem budou následovat podobně silné nebo podobně slabé zbývající strany,“ myslí si politolog.

Největší mobilizační potenciál může mít Andrej Babiš

O to urputnější boje pak očekává po volbách při obsazování míst na radnicích. „Samozřejmě se začne licitovat o primátora, protože to je prestižní a symbolicky důležitá záležitost, ale i o posty vlivných radních, protože kdo kontroluje finance, tak kontroluje život jednotlivých měst. Kromě křehkých koalic budeme nejspíš svědky i roztříštěných opozic. Už to nebude jenom o komunistické straně a nějaké jiné opoziční straně, ale je dost dobře možné, že tam budou tři i čtyři politické strany na střídačce. Málokdy se stává a my to příliš nepamatujeme, ale může se stát, že pestrý tým bude vládnout a pestrý tým bude připraven v opozici,“ míní Jan Kubáček.

I když jde o komunální volby, tak v nich mohou nezanedbatelnou roli sehrát celostátní lídři, což platí především pro Andreje Babiše, Karla Schwarzenberga a Bohuslava Sobotku. „V řadě především krajských měst mohou překvapit lokální, regionální uskupení, která sice nemají tu centrální matku, toho svého celostátního lídra, ale určitě bych je nepodceňoval, protože se jim může podařit mobilizace. Ale ukazuje se, že největší mobilizační potenciál může mít Andrej Babiš tím svým apelem a tou svou horkou fází kampaně,“ upozorňuje politolog.

Ideální koktejl vítězství představuje výrazný lídr se silným týmem v zádech

Do unáhlených soudů o výsledcích komunálních voleb se však pouštět nechce, protože do voleb zbývá ještě týden a v něm se může stát ledacos. „Navíc Česká republika je, bohužel, charakteristická tím, že se najednou vždy těsně před volbami začnou objevovat různé aféry, nařčení a ´zátahy policie´, takže já bych ještě výsledky nepředjímal. Může se objevit kauza, která jimi zahýbe. Nesmírně silně to ale bude o lídrovi, jestli dokáže na konci kampaně lidem vysvětlit, že je potřeba, aby k volbám přišli, že jejich hlas je důležitý. A zejména jestli jim dokáže vysvětlit, k čemu je jejich hlas dobrý, co může reálně změnit. Bude to hlavně o místní mobilizaci a schopnosti jednotlivých subjektů na konci zavelet a získat,“ tvrdí Jan Kubáček.

Pak už bude na voličích, zda se rozhodnou podle osobností, stran, k nimž mají tradičně nejblíž, nebo podle hesel, s nimiž jdou jednotlivé subjekty a kandidáti do voleb. „Ukazuje se, že ideální koktejl vítězství nebo zájmu je výrazný lídr, který má tah, dokáže působit energicky, ale zároveň je lidem sympatický. A když má za sebou navíc nějaký výrazně silný subjekt, tak to mají lidé rádi,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz ředitel agentury Phoenix research on-line Jan Kubáček.

Sociální komfort a čistota teď zajímá lidi nejvíc

Přestože voliči prý přiznávají sympatie k programům, tak ty se čtou čím dál méně a čím dál menší mají dopad. „Teď je to spíš o tom týmu, o té tváři, o tom lídrovi, o té osobnosti, která tým vede. To je asi ta nejvhodnější možnost. Úzce s úspěchem souvisí i kontaktní kampaň. Lidé velmi často zejména v poslední fázi kampaně, protože přibývá těch, kteří se rozhodují na poslední chvíli, dávají velký důraz na finální apel a na to, jestli vidí kandidáty v terénu, jestli se s nimi setkali, jestli zkrátka vůbec vedou kontaktní kampaň a nejsou jenom billboardové nebo reklamní tváře,“ konstatuje politolog.

V posledních letech se ve všech typech voleb objevovalo jako velice frekventované téma boj proti korupci. „Myslím si, že teď je pro lidi mnohem důležitější téma kvality života. To znamená opravdu reálná bezpečnost. To, jestli mají ve své lokalitě strážníka, jestli policie koná, jak konat má, jestli mají čistou, kvalitní a dostupnou veřejnou dopravu, jestli mají ve svém okolí zázemí pro plnohodnotný život. Když to zjednoduším, tak sociální komfort a čistota jsou dnes mnohem zásadnější než otázka financí,“ podotýká Jan Kubáček.

Téma boje s korupcí se vyprázdnilo, začal ho používat každý

Za další momentálně velmi přitažlivé téma považuje péči o seniory. „Je to dáno tím, že jde o bobtnající, narůstající a navíc velmi disciplinovanou armádu voličů. A pak je třeba ještě zmínit investiční politiku, a to takovou, která je spojena zejména s hospodárností a nějakou efektivitou. Ale takové to vysloveně téma korupce se do značné míry už vyprázdnilo, stalo se floskulí, kterou používal každý. Je to trošku jako ten fenomén bílé košile na plakátech. Už se to přejedlo tím, jak to začal každý používat, samo se to zpochybnilo a stalo se to opravdu jenom floskulí,“ poukazuje politolog.

Loňský úspěch Andreje Babiše inspiroval nejednoho podnikatele, aby zkusil, zda efekt spojení úspěšného byznysmena s politikou může zafungovat i v komunálních volbách. „Není to automatické, protože to je pochopitelně o té místní síle a také o tom, jak dlouho se vede kampaň. Nebudeme si nalhávat, že úspěch Andreje Babiše umožnilo také hodně to, že vlastní významná média, která o některých věcech psala méně, o některých velmi intenzívně a o některých nepsala vůbec. To samozřejmě ti místní kandidáti v takové míře nemají,“ upozorňuje Jan Kubáček.

Kandidatura úspěšného podnikatele už není vnímána jako něco nepatřičného

Přesto mají podle něj tito kandidáti lepší vyhlídky, než tomu bylo dříve. „V minulosti, když kandidoval ´úspěšný podnikatel´, tak to kuriózně často bylo handicapem. Voliči to často vnímali jako něco nepatřičného, že nemají do politiky vstupovat, že hrozí, že si je koupí. Teď se ukazuje, že se to změnilo, že volič s tím už takový problém nemá a že už si je poměřuje svou individuální zkušeností. Vždy ale rozhoduje místní reputace, způsob vedení kampaně a provázanost s domovem. Patriotismus je voličům vlastní a zajímá je, jak kandidát v místních podmínkách pojme témata bezpečnostní a sociální, která souvisí s kvalitou života v daném místě, v dané obci,“ konstatuje politolog.

Mezi kandidáty v komunálních volbách se vracejí známé tváře, mezi něž patří nejznámější český starosta, jak o sobě mluví Milan Jančík, nebo bývalý pražský primátor Jan Kasl. „Budou to mít velmi složité v momentě, kdy jdou sami za sebe, za nějaký svůj vlastní, osobní subjekt. Pokud by už volič některá ta známá jména byl ochoten vzít zpátky, tak se ukazuje, že by si je chtěl spojovat spíš s nějakým silnějším týmem, s nějakou silnější značkou,“ nepochybuje Jan Kubáček o tom, že všichni ti, co opustili své bývalé strany, ať už ODS, ČSSD či jiné, a založili si vlastní stranu, to budou mít velice obtížné.

Politika je vášeň, je návyková a těžko se bez ní žije

„Jejich pokus mě do značné míry utvrzuje v tom, že politika je vášeň, je návyková a těžko se bez ní žije. A ti, co v ní na významných postech působili, se pokouší do veřejného života vracet. Konečný ortel má v tomhle naprosto svrchovaný volič, takže ten poměří, jestli jsou přínosem a zda se na ně čeká. Bezesporu to mají těžké, kdy jdou jako solitéři, Don Quijotové, bez zázemí silného týmu. Protože se ukazuje, že dnes chce volič často i vícegenerační kandidátku, chce tam lidi mnoha profesí a hlavně schopný tým, který nebude trpět roztříštěností a případně absencí loajality,“ dodává politolog Jan Kubáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ben Kuras: Rusko a Čína, zlo světa, píší v USA. Jenže co dělá Biden? To nás pohřbí

8:21 Ben Kuras: Rusko a Čína, zlo světa, píší v USA. Jenže co dělá Biden? To nás pohřbí

OBZOR BENJAMINA KURASE Rusko, Čína, Írán a USA, to je osa zla, přednesl šéf jedné z amerických tajný…