Expert ke strkanicím ve sněmovně: Kalousek se v nové pozici vyžívá

21.02.2014 21:21

POLITOLOGOVÉ V hašteření na půdě Parlamentu jak se zdá Andrej Babiš prohrává, rétor Kalousek jej „přehrává“. Podle prorektora pro univerzitní rozvoj Metropolitní univerzity v Praze, střediska v Plzni, Ladislava Cabady je dále nominování Jiřího Pospíšila pro „topku“ dobrý tah, je docela logické, že občanská demokratická strana hartusí.

Expert ke strkanicím ve sněmovně: Kalousek se v nové pozici vyžívá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Co říkáte střetům Andreje Babiše s Miroslavem Kalouskem přímo na půdě našeho Parlamentu?

Myslím, že střet Babiš versus Kalousek bude jedním z klíčových v rámci vztahu vláda versus opozice. Dobře se ukazuje, jak důležitý je post ministra financí v každé vládě a jak důležité je, když jej zastává fundovaný politik s dostatečným rozhledem i nadhledem. Je zjevné, že ministr Babiš není excelentní řečník, k strukturaci, obsahu a také stylistice jeho projevů mám asi nejen já celou řadu výhrad. Naopak Miroslav Kalousek se zjevně v nové situaci, kdy může z opozičních lavic jako hlavní tvář útočit na vládu, vyžívá. Spor je i výrazně personalizován, Kalousek byl i pro ANO 2011 hlavním terčem již během volební kampaně. Nicméně personalizace může být dlouhodobě pro ministra Andreje Babiše nevýhodná, s prodlužujícím se vládnutím může u voličů mizet "efekt líbánek", typický pro prvních 12-18 povolebních měsíců.

Co říkáte „spanilým jízdám“ prezidenta Miloše Zemana po krajích České republiky?

Pan prezident na podzim výjezdy do krajů pojal jako osobní podporu své strany SPOZ před parlamentními volbami, později se již agenda proměnila. Mně je zatím nejasné, co je - kromě zdvořilostní osobní návštěvy prezidenta v kraji - cílem těchto návštěv, nenašel jsem žádný jasný obsahový tmel. Jistě, v rétorice hodně zaznívají otázky zaměstnanosti, investic a podobně, ale je to hodně obecné. Na druhé straně u prezidenta v parlamentním systému by to vlastně takto mělo být.

Je reakce občanských demokratů na odchod Jiřího Pospíšila pochopitelná? Tedy, že mu lidově řečeno - nemohou přijít na jméno….

Postoj ODS je pochopitelný, Jiří Pospíšil byl dlouhodobě jednou z hlavních tváří ODS, rozhodně stěží mohl přesvědčit někoho o tom, že je v rámci strany nějak ostrakizován, a tak na členy ODS určitě jeho odchod působí zejména jako sdělení, že nemá-li vysokou stranickou funkci, pak ho strana nezajímá. O to více, že se v řádu týdnů svázal s hlavním konkurentem na pravici a stak se jeho tváří pro volby do EP.

Je podle vás pro TOP 09 prozíravé, že deleguje do Evropského parlamentu právě Jiřího Pospíšila?

Toto asi bude možné dobře posoudit až po vlastních volbách a jejich výsledcích. Jiří Pospíšil je dlouhodobě velmi populární, je to tvář, která má celorepublikový dosah, což je pro volby do Evropského parlamentu, v nichž jsou stranické kandidátky nabízeny v jednom volebním obvodu, kterým je celá republika, velmi výhodné. Zajímavý je Pospíšilův odlišný postoj k otázkám měnové unie oproti pozici TOP 09 jako strany. Víme nicméně, že voličise i v evropských volbách rozhodují na základě dominantně vnitropolitických témat, takže toto asi TOP 09 a její kandidátku poškozovat nebude.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav Fiala

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Němcová uvidí velezradu, směje se Zbořil. U nápadu Evropské komise ho ale smích přešel

7:38 Němcová uvidí velezradu, směje se Zbořil. U nápadu Evropské komise ho ale smích přešel

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Jen aby je netrefil šlak! Politolog Zdeněk Zbořil brzdí zděšení z návštěvy mi…