Generál Kostelka sledoval kázání dvou imámů. A má jasno o tom, co nás čeká

23.11.2015 9:23 | Zprávy

Někdejší ministr obrany a též bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině, generál v záloze Miroslav Kostelka v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz vyjadřuje vážné obavy o budoucnost soužití muslimů a většinové populace v Evropě. Argumentuje například tím, že viděl v Norsku muslimské shromáždění, které se na otázku imáma přihlásilo k uplatňování práva šaría.

Generál Kostelka sledoval kázání dvou imámů. A má jasno o tom, co nás čeká
Foto: repro youtube, tan
Popisek: V ulicích Islámského státu

Po pařížských atentátech došla už většině politiků světových velmocí trpělivost a například USA chtějí okamžitě zintenzivnit údery na Islámský stát. Francouzi nyní společně s Ruskem už bombardují pozice islamistů i ze svých letadlových lodí. Dokonce generál Pavel již říká, že bychom se proti IS měli spojit i s Ruskem. Myslíte si, že tedy konečně dojde k pozemní invazi proti Islámskému státu? Anebo zastáváte názor, že bychom to měli nechat na okolních arabských státech?

Vyslat pozemní síly do Sýrie zní hezky a je pravda, že stále platí: „území, kam nevstoupí bota pěšáka, není dobyto“. Jenže! Zdá se, že došlo k poučení z akcí v Iráku a Afghánistánu. Barack Obama říká, že vyslání pozemních sil musí nutně znamenat okupaci teritoria, a asi má pravdu. To si určitě uvědomují i Rusové. I z diskuze u Moravce je jasné, že naši, ale asi nejen naši představitelé neví, co potom. Zkrátka není jasná Exit strategy. Něco začít a pak nevědět čím, jak a kdy skončit, co vytvořit náhradou za poražené, jak nevyvolat ještě větší chaos, než byl před začátkem akce. Nechat se zavléct do trvalé přítomnosti vojsk na neklidném teritoriu, navíc s vědomím, že v podstatě IS je a byl z určité míry podporován některými arabskými zeměmi? A jak bude reagovat Írán, bude nutné podniknout akci i proti němu? Co udělá Čína? Určitě by se pak rozpadla koalice USA a Rusko. Proto ta opatrnost. Z těchto důvodů se domnívám, že žádná pozemní operace evropských států spolu s USA nebude. Jedinou šancí je využít syrských vládních sil spojených s částí ochotné „umírněné“ opozice. Osud Asada, pokud bude zájem skutečně problém vyřešit, je v tomto okamžiku vedlejší. Myslím, že dojde ke změně Ústavy a prezidentský systém bude nahrazen parlamentním, Asad bude chvilku hrát loutkovou roli a pak zmizí do azylu.

Neměla by Evropská unie v souvislosti s navázáním vojenské spolupráce s Ruskem zrušit sankce vůči Putinově administrativě? Souhlasíte s tím, že státy EU a USA na víkendovém summitu G20 tyto sankce prodloužily?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…