Hádky kvůli Stropnickému, zveřejněné výkupné za dvě unesené Češky a útoky na Zemana. Expert za tím vším čte...

12. 2. 2016 14:42

POLITOLOGOVÉ „Probíhá až taková groteska, politikaření, posílání si vzkazů, které nejsou až tak navážno myšleny. Pro mnohé jsou to žabomyší spory, veřejnost žije jinými tématy, hlavně migrační krizí,“ okomentoval pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček současné diskuse ohledně výměny Libanonce Fajáda za české občany či prozrazení výše výkupného za unesené Češky.

Hádky kvůli Stropnickému, zveřejněné výkupné za dvě unesené Češky a útoky na Zemana. Expert za tím vším čte...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický
reklama

Dvě kauzy únosů hýbou českých mediálním i politickým světem, ač v nich významnou roli hraje zahraničí. V obou figuruje i postoj prezidenta Miloše Zemana, který kritizuje hlavně opozice. Za prvé podpořil vydání v Česku zadržovaného Alí Fajáda libanonským úřadům. I když si na něj dělali zálusk Američané. 

Výměna – pochvala, nebo zrada?

Před několika měsíci dostal prezident dle svého vyjádření dopis od únosců pěti českých občanů v Libanonu. Ten navrhoval jejich výměnu za Fajáda. Situaci konzultoval s ministrem zahraničí Zaorálkem. „Doporučil jsem, aby se uskutečnilo vydání Fajáda nikoliv únoscům, ale libanonským úřadům,“ vysvětlil Zeman. A pochválil jak ministra zahraničí Zaorálka, tak i ministra spravedlnosti Pelikána, jak k se k věci postavili. Výměnu však kritizovala opozice. Například Martin Kupka, místopředseda ODS, prohlásil, že šlo o zradu našeho spojence. Jak se ale bude dívat na tento krok veřejnost, ztratí tímto prezident a v tomto případě i vláda voličské body?

Hlavně, že jsou v pořádku doma

„Veřejnost žije úplně jinými tématy. Mnohem důležitější je, že jsou čeští občané v pořádku doma,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček. Role prezidenta Zemana v tomto případu podle něj ostatně ustupuje do pozadí s tím, jak se vláda začíná mezi sebou dohadovat, kdo jak měl konat. 
 
Tato kauza totiž postupně až nečekaně hodně nabobtnává. Největší kritiku v posledních hodinách schytává ministr obrany Martin Stropnický (ANO) za svůj výrok v rozhovoru pro Hospodářské noviny, kde výměnu nepřímo přiznal. Konkrétně řekl: „Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané.“

Stropnický by měl odstoupit

Čelní představitelé opozice – Petr Fiala (ODS) či Petr Gazdík (STAN) – žádají kvůli tomu jeho odstoupení. „Premiér Sobotka by si měl udělat pořádek ve vládě. Její členové nemohou bez politické odpovědnosti ohrožovat bezpečnost našich občanů. Pan Stropnický už měl dávno rezignovat,“ řekl Fiala. Přidal se k nim dokonce i předseda koaličních lidovců Pavel Bělobrádek s trochu opatrnější formulací, že by měl Stropnický zvážit své setrvání ve funkci. Kriticky se ke Stropnickému vyjádřil i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).
 
Což udivilo Stropnického stranického i ministerského kolegu Pelikána. „Určitě to na rezignaci není. Já jsem zaražen, že náš koaliční partner k něčemu takovému vyzývá. Asi se ho musíme zeptat, jestli je náš koaliční partner. Osobně si trochu myslím, že možná to pozadí je úplně jiné. Pan ministr obrany se dlouhodobě na ministerstvu snaží odstavit pijavice nasáté na armádní zakázky. To samozřejmě spoustě lidí vadí a mně přijde, že se teď našel zástupný problém a někdo ho zneužívá,“ vysvětlil ministr spravedlnosti.
 
Do hádek se v pátek vložil premiér Bohuslav Sobotka, který  novinářům po jednání ve Sněmovně řekl, že Stropnickému nevystavil žlutou ani červenou kartu. „Chyba to byla, ale nemyslím si, že je to chyba, která by byla důvodem pro to, abych navrhoval jeho odvolání z vlády,“ řekl Sobotka.

Podle vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše si předsedové tří vládních stran vysvětlili své názory na Stropnického vyjádření. Domluvili se zároveň na společné schůzce se Stropnickým, kde věc znovu proberou. Podle Sobotky si předsedové koaličních stran se Stropnickým chtějí vyjasnit komunikaci v předchozích dnech.

Nechtěl jsem lhát. Já jsem to nevyzradil

Martin Stropnický se hájí, že nechtěl o případu pětice Čechů v Libanonu flagrantně lhát, a proto pouze v náznaku pojmenoval souvislost mezi jeho propuštěním a případem Alí Fajáda. „Jenom v obryse, v náznaku, jsem pojmenoval něco, čeho byly dva dny plné noviny. Všechny servery o tom psaly. Dostal jsem otázku a během tří vteřin byl postaven do situace, jestli mám flagrantně lhát, či mám připustit, že na tom něco je. Já jsem to rozhodně nevyzradil,“ objasnil Martin Stropnický.
 
Politolog Kubáček toto hašteření okomentoval takto: „Probíhá až taková groteska, politikaření, posílání si vzkazů, které nejsou až tak navážno myšleny. Protože Andrej Babiš si nenechá na ministra Stropnického sáhnout. Pokud by to lidovci mysleli vážně, tak by ohrozili vypovězení svého působení ve vládě. Je to jenom takové rétorické cvičení,“ myslel si. 

Snaha odklonit pozornost od migrační krize

Nejsmutnější podle něj je, že se vláda nedohodla, jak bude jednotně celou věc komunikovat. „Část vlády se tvářila, že se nic neděje, část zapírala, někteří jednotlivci přiznali. Ale abych nebyl přespříliš kritický, pro nás je to nová zkušenost, že se někde čeští občané začínají stávat cíleně rukojmími, objektem byznysu a obchodování. Začínáme zažívat zkušenost bohatých států,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz.
 
Celou kauzu vidí jako snahu odklonit pozornost od migrantů a migrační krize. „Tady to stojí preference lidovce i sociální demokraty. Ukazuje se, že je to zásadní a dlouhodobá otázka, která zajímá širokou veřejnost, nehledě na adresu bydliště, příjem, vzdělání a i stranickou příslušnost. Pro sociální demokraty je to snaha přebít nedávnou přestřelku mezi premiérem a prezidentem, což ve výsledku oslabuje ČSSD jako celek a odrazuje levicového voliče. Je to tedy jistá snaha přijít s jiným tématem, zaměřit se na někoho jiného, tak trochu přenést pozornost na Andreje Babiše. Ale nemyslím si, že tím žije česká společnost. Ta stále sleduje, co se děje blízko nás za hranicemi v oblasti migrační,“ konstatoval Jan Kubáček.
 

Prezident ohrožuje české občany

Čestný předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg si myslí, že byl měl odstoupit nejen ministr obrany Stropnický, ale i prezident Miloš Zeman. „Kdo takto mluví, prokazuje, že není schopný pro tento úřad,“ uvedl. 
 
Tímto se dostáváme k druhé kauze. V ní je prezident Zeman kritizovaný za to, že vyzradil výši výkupného za dvě unesené Češky v Pákistánu. Do Zemana se kvůli tomu pustil místopředseda topky Marek Ženíšek. „Prezident Zeman rozjíždí další kolo reality show, kde hlavní roli hrají úniky utajovaných informací, které mají zůstat tajné. Jsem přesvědčen, že ohrožuje české občany, že tento výrok je za hranou. Dle mého soudu je to na odstoupení hlavy státu, a v opačném případě na podání ústavní žaloby Ústavnímu soudu,“ sdělil.
 
Přisadil si i Petr Fiala: "Prezident Zeman potvrdil, že ČR zaplatila únoscům výkupné. To je děsivé. Prezident promeškal příležitost mlčet. Ohrožuje bezpečnost občanů. Je nepřijatelné, že to, co mělo být utajeno, se propírá veřejně. Informace o výkupném měla zůstat tajná. Všichni, kteří o této záležitosti mluví veřejně, dělají z občanů terč pro teroristy. To se týká i pana prezidenta,“ prohlásil předseda ODS.

Představte si, že bychom nezaplatili

Zeman totiž na jedné ze svých besed s občany potvrdil částku na dotaz, co si o platbě za unesené dívky myslí. Vysvětlil, že celkem se jednalo nikoli o 145 milionů, nýbrž o 150 milionů korun. Následně vysvětlil, že co se týká Čechů, nikdo si nevezme jejich smrt na svědomí. „Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny. Nebo, což je lepší varianta, zůstaly by v harému některého z únosců,“ uvažoval Zeman a vysvětlil, že stát nenechává svoje občany v zahraničí napospas smrti.
 
K výtkám, že prozradil výši výkupného, Zeman uvedl, že jen citoval informaci z veřejných zdrojů, konkrétně tuto částku uvedl týdeník Respekt. Podle něj Česko za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou zaplatilo šest milionů dolarů. Tuto částku však na ČR Plus vyvrátil vicepremiér Bělobrádek. „Trvám na tom, že zpráva z Respektu je spekulativní a není správná,“ řekl. 

Žabomyší spory

I v tomto případě vidí za těmito výroky politolog Kubáček snahu odvést pozornost. „Pro TOP 09 je nepříjemná zpráva, že došlo k prohlasování elektronických kas, a že se ukazuje slabost stávající pravicové opozice. Navíc preference TOP 09 uvadají. Je to opět pokus přijít s jiným tématem než s migrací. I TOP 09 je trestána jejím neřešením. Ale je fakt, že i Miroslav Kalousek v tomto přitvrdil, jak vyplynulo z nedávného rozhovoru pro Právo. Najednou začíná mluvit velice konzervativně a vysvětlovat postoj TOP 09 mnohem realističtěji a tvrději. I on si uvědomuje, že cenná procenta to stojí. Kritika a vymezení se vůči prezidentovi je jeden z důvodů, jak dát o sobě vědět. Ale myslím, že mnozí to berou jako žabomyší spory a důležitá témata jsou někde jinde,“ uzavřel pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Střílet a umírat? Profesor: Aktivisté a dnešek Evropy. Jinak, než se píše

14:23 Střílet a umírat? Profesor: Aktivisté a dnešek Evropy. Jinak, než se píše

ROZHOVOR Evropská unie je naprosto předvídatelná – při jakémkoliv problému nebo řešení totiž vždy se…