Hrozilo vystoupení z NATO. Profesorka Dvořáková vstupuje do debat o českém konci v EU i alianci

05.07.2016 7:23 | Zprávy

ROZHOVOR Představa, že o všem budeme dělat referendum, může být cestou do pekel. A Czexit? „Nemáme Commonwealth ani na pobřeží naftu a nemáme speciální vědecké vztahy s USA, co se týká obrany a opravdu jsme menší než New York,“ varuje profesorka politologie Vladimíra Dvořáková. „Je dobré zvažovat, za jakých podmínek přistoupit k takovému způsobu rozhodování, protože to může vést k obrovské dezintegraci společnosti, jejímu rozdělení na další desetiletí a možná i vzniku určitého nepřátelství,“ dodává k problematice pořádání referend. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se také vyjádřila k pozici Německa v EU: „Posledním velkým německým Evropanem byl Helmut Kohl.“

Hrozilo vystoupení z NATO. Profesorka Dvořáková vstupuje do debat o českém konci v EU i alianci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

Řada zástupců EU se alespoň podle vyjádření českého premiéra Bohuslava Sobotky domnívá, že bylo chybou, že David Cameron vůbec vyhlásil referendum. „Ty důvody, proč referendum vypsal, jsou absolutně nesouměřitelné s důsledky, které referendum bude mít zejména pro Velkou Británii,“ uvedl Sobotka. Jak lze podle vás popsat či zhodnotit rozhodnutí britského premiéra?

Politici si obecně často zahrávají s něčím, co si vezmou jako téma, získávají tím hlasy a pak se jim záměr vymkne z rukou. Protievropská karta samozřejmě v Británii rezonovala i mezi konzervativci. Cameron chtěl před volbami získávat podporu, domníval se, že když vyjedná s EU určité podmínky, že referendum pak dopadne v jeho prospěch. V tom si myslím, že byla chyba, kalkul, který nevyšel.
Podívejme se do historie. Uvedu vám příklad, kdy to naopak vyšlo. V roce 1981 ve Španělsku před volbami socialisti napadali vstup do NATO a řekli, že když vyhrají volby, uspořádají referendum o členství v Alianci. Protože to slíbili, museli referendum udělat a pak měli obrovské starosti a museli vynaložit velké množství peněz, aby vůbec Španělsko v NATO zůstalo. Tenkrát situaci ustáli. Podotýkám ale, že vypsali referendum trochu později, nechali uplynout určitý čas po volbách, aby se trochu zapomnělo na průběh kampaně. To je riziko populistického charakteru volební kampaně, kdy se politik až příliš přizpůsobí určitým náladám ve společnosti a není schopen se v nějakém momentě postavit. Jede na populistické vlně a myslím si, že situaci nakonec ustojí. To se ale pak nemusí stát. 

Ale vypsání referenda je výsostně demokratický krok…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…