Jak to mám říct, aby mě nemohl žalovat... Erik Best sděluje některá fakta o Zdeňku Bakalovi

04.05.2015 12:11 | Zprávy

Nedávný významný obchod miliardáře Zdeňka Bakaly prý byl předmětem jednání Bezpečnostní rady státu se zástupci tajných služeb kvůli možné bezpečnostní hrozbě pro Česko. Činnost Zdeňka Bakaly v obecné rovině hodnotí pro ParlamentníListy.cz novinář Erik Best. Svým způsobem je podle něho Bakala nejúspěšnější český miliardář. Jenže...

Jak to mám říct, aby mě nemohl žalovat... Erik Best sděluje některá fakta o Zdeňku Bakalovi
Foto: Petr Merta
Popisek: Americký novinář Erik Best

Miliardář a vlastník Hospodářských novin a časopisu Respekt Zdeněk Bakala se postupně zbavuje společnosti OKD, kvůli níž se na jeho hlavu v posledních letech snáší velmi ostrá kritika. Server Novinky.cz navíc v neděli přišel s informací, že Bakalovy obchody byly předmětem jednání Bezpečnostní rady státu, tedy vládních činitelů a českých tajných služeb. Miliardář Bakala prodal svoji dopravní firmu AWT za tři miliardy korun polské skupině PKP Cargo.

Jaký je Zdeněk Bakala podnikatel? Dá se označit za nejméně úspěšného českého miliardáře? Zeptali jsme se novináře a analytika Erika Besta, který se pozorováním českého politického a obchodního zákulisí dlouhodobě zabývá.

„Jak Bakalu hodnotit? Záleží, jak se na to díváme. Co se týče peněz, tak si myslím, že je jeden z nejúspěšnějších, protože pro sebe vytáhl z OKD a těch bytů opravdu mnoho peněz, nejspíš víc než miliardu eur. Z tohoto hlediska je to velice úspěšný podnikatel. Méně úspěšný je, pokud bude chtít, aby někdy žil v České republice, nebo jestli chce, aby tu byly jeho děti,“ uvádí Best.

Jenže… „Měl tu smůlu, že se změnila globální ekonomická situace a najednou jeho finanční triky (abych to řekl jasně, ale nemohl mě zažalovat) byly o to více vidět. Kdyby nepřišla krize a ceny energie nepadly do takové míry, možná bychom o těch dividendách tolik nevěděli, protože by uhelné doly ještě pracovaly a ceny by byly vyšší. Všichni na Ostravsku by nebyli v takové bídné situaci. Částečně je to kvůli globální situaci, a když se díváte na podnikání ostatních miliardářů, není to tolik vidět,“ sděluje pro ParlamentníListy.cz politický analytik.

„Čistě z hlediska kolik na tom vydělal, měl velice úspěšnou transakci s OKD. Samozřejmě se na to dívám obecně velmi negativně, nehodnotím to. Pokud by existovala soutěž o to, kdo z něčeho vytáhl nejvíc peněz, tak by to Bakala vyhrál. Bylo by to na vyšší úrovni, než by se dala zařadit Česká pojišťovna,“ podotýká Erik Best.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Pane Fialo

jaký máte skutečný důvod k podporování Ukrajiny v tak obrovském rozsahu. Jsme malý stát , který má velké ekonomické problémy , není na důchody , zaostává zdravotnictví, školství, jsou problémy ve vězeňství a spousta dalších problémů . Na nic nejsou peníze , ale odkud se berou peníze na podporu Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

20:16 Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

Evropské volby v Česku podle politického pozorovatele Erika Besta neznamenají jen prohru vládních st…