Kdo drží poslance v šachu, aby nepoložili vládu? Odborník má odpověď

05.10.2012 17:07

Česká politika se brodí v malérech obrazně řečeno po krk. Dnes už bývalý první náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška putoval do vazby, s kolegou z ministerstva ho policie odváděla z úřadu v poutech. Následovalo oznámení rezignace Jaromíra Drábka (TOP 09) k 31. října.

Kdo drží poslance v šachu, aby nepoložili vládu? Odborník má odpověď
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ve sněmovně se schyluje k hlasování o důvěře vládě
reklama

Už před tím bylo bleskové odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), po němž následovalo neméně bleskové odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho a stejně rychlé jmenování Martina Červíčka. Může to jedna vláda ustát? Na to se ParlamentníListy.cz zeptaly známého politologa Vladimíra Proroka.

Další skandály, například kauza Alexandra Vondry (ODS) ProMoPro nebo letadla Casa Vlasty Parkanové (TOP 09) už dokonce upadají v zapomnění, a to včetně kauzy opozičního poslance Davida Ratha (ČSSD), který jako kdyby tuto kavalkádu malérů mocných odstartoval. Může to vládu ohrozit?

Slušnost vůči voličům nebo pud sebezáchovy

„Inu, agonie trvá vždy nějakou dobu,“ prohlašuje pro ParlamentníListy.cz uvážlivě Vladimír Prorok. Neprůstřelnost našich elit je podle něj zjevně velmi vysoká, neboť žádná z těch kauz ani obratů není zatím tak silná, aby tuto vládu povalila.

„No a vzhledem k tomu, že česká veřejnost je, jak vidno, značně pasivní, a že i odbory prohlásily, že žádné další akce organizovat nebudou, zbývá tu jediná možnost, že některé z oněch navrhovaných zákonů, s nimiž vláda spojuje důvěru v ní vloženou, sněmovnou neprojdou,“ říká politolog. Osud země tak prý má v rukou těch několik poslanců z ODS, nebo některých členů LIDEM. „Na tom by mohla tato vláda skončit, ale mohou také zafungovat sebezáchovné pudy, takže se opět dohodnou a potáhnou to dál. A tuto obavu sdílím,“ dodává Prorok. Jak říká, těžko se to nyní odhaduje, protože jde skutečně o několik málo lidí. „Svou silnou většinu 118 poslanců už koalice dávno nemá,“ konstatuje.

Češi nedemonstrují. Myslí si „svý“ a zůstávají doma

A proč jsou Češi tak pasivní při prosazování svých zájmů? „Podívejte se do našich dějin. Je to takřka součást naší politické kultury. Všimněte si, že Češi skutečně málokdy vycházeli demonstrovat do ulic. Opravdu spíše vzácně,“ probírá se historickým dědictvím Vladimír Prorok. „Od Bílé hory jsme zvyklí myslet si „svý“ a zůstávat doma,“ dodává. Připomíná, že u nás se pořádně demonstruje tak jednou za dvacet let, většinou v době, kdy ten režim padá.

Na připomínku redakce, že dvacet let už tentokrát minulo, zkonstatoval Vladimír Prorok, že ten dvou až tříletý skluz se dá odečíst od doby naděje počátkem devadesátých let. „No a navíc tu máme jedenáctileté sluneční cykly, takže ono k tomu musí dojít,“ argumentuje odborník.

Problém ale vidí Vladimír Prorok i v tom, že jednota není ani mezi odboráři. „Zdravotníci a učitelé by byli ochotni do toho jít, ale strojírenští ne, protože je tam pořád ještě nějaká práce, takže i nějaká naděje,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz politolog. Ti zaměstnaní podle něj nechtějí riskovat to, co ještě mají. Jak říká, nejspíš budou čekat, až to dolehne i na ně. „Takže odborářská solidarita v podstatě není. Co bylo, se podařilo totálně zlikvidovat, jestli vůbec nějaká kdy byla,“ konstatuje skepticky.

Vládní agonie přece nemůže trvat věčně

„Takoví už jsme, taková je naše mentalita, ale pomohlo nám to historicky přežít,“ dodává Prorok. „Nakonec vždycky k odchodu toho nepopulárního došlo. A tady dojde také, protože agonie přece nemůže trvat věčně,“ je přesvědčen politolog.

Skandály, které se u nás v poslední době množí jako houby po dešti, by podle Proroka v každé slušné společnosti přiměly takovou vládu k odchodu. „V západních zemích byla stabilita systému založená na tom, že od hodiny, když byl někdo odvolán, na jeho místo přišel někdo jiný,“ vysvětluje politolog. Ten systém je podle něj nastavený tak, že mají alternativní lidi. „Když se ale podíváte na TOP 09, tak se tam točí stále ti stejní,“ konstatuje Prorok.

Drábek má nejspíš i dost problémů, které musí ještě do konce října uklidit

Na námitku redakce, že ministr financí a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek prohlásil, že jejich strana má zázemí velkého intelektuálního potenciálu, se Vladimír Prorok usmál. „No tak by to už měli konečně předvést, protože zatím to není nějak vidět." K „prodlouženému“ odchodu ministra Drábka připustil Vladimír Prorok, že má asi pan ministr hodně práce. „Určitě tam má hodně papírů a nejspíš i dost problémů, které musí uklidit,“ konstatoval. „Zkrátka, musí připravit svému nástupci čistý stůl, tak si to přeberte,“ zasmál se Prorok.

Pokud jde o předčasné volby, je Vladimír Prorok zatím nerozhodný. „Víte, kdybych tak mohl vidět do hlavy těch několika rebelů z ODS, kteří mají nějaké požadavky, jak to myslí a kam až jsou ochotni jít, bylo by to jasnější,“ zvažuje nahlas. Kdyby prý také měli poslanci z LIDEM více citu pro veřejné mínění, neměly by projít církevní restituce, daňový balíček a nemusel by tím být schválen rozpočet. „No a to by té vládě už zlomilo krk,“ je přesvědčen politolog. „Ještě to podle mne ale není tak vyhrocené, takže možná dojde ke kolizi později na podzim, ale může také až na jaře,“ míní Prorok.

Politiky drží v šachu a v poslušnosti splátky úvěrovým společnostem

Dalším problémem v této „hře“ jsou podle politologa úvěry, které si zejména poslanci-nováčci nabrali. Ve chvíli, kdy usedli do poslaneckých křesel, na ně nastoupily úvěrové a leasingové společnosti s nabídkami „supervýhodných“ úvěrů, přirozeně na čtyři roky trvání mandátu. Splátky těchto úvěrů, podle kuloárních informací, činí i 60 tisíc měsíčně. V případě předčasného ukončení mandátu by tak poslancům mohl vzniknout vážný problém, kde na ty splátky vezmou, i z nadprůměrného platu.

„No a teď jde o to, kolik těch nespokojených poslanců má ty úvěry,“ zvažuje Prorok. „To je právě to, co nevím, takže se další vývoj dost špatně odhaduje,“ dodává. Jak říká, je třeba znát poslancovy závazky, aby bylo možné dovodit, co všechno si může dovolit udělat.

Na dotaz redakce, zda by se tedy dalo s nadsázkou říct, že českou politiku drží v rukou úvěrové společnosti, řekl Vladimír Prorok, že je to jeden z faktorů. „Je to hodně velká nadsázka, ale řekněme, že je to jeden z faktorů, který „stabilizuje“ v křeslech nejen vládu, ale i celý parlament,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz politolog Vladimír Prorok.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radmila Zemanová-Kopecká
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Střílet a umírat? Profesor: Aktivisté a dnešek Evropy. Jinak, než se píše

14:23 Střílet a umírat? Profesor: Aktivisté a dnešek Evropy. Jinak, než se píše

ROZHOVOR Evropská unie je naprosto předvídatelná – při jakémkoliv problému nebo řešení totiž vždy se…