Jak vůbec může většina levicových voličů nyní vidět sociální demokracii? Ta vždy před volbami představí svůj poměrně přitažlivý program, ale pak z něj často některé závažné body, pro které ji určití lidé volili, zmizí. Za příklad mohou sloužit v tomto volebním období církevní restituce. Také se dost často objevují i „kostlivci ve skříni“ u velmi vysoce postavených politiků ČSSD. Vzpomeňme kauzy Stanislava Grosse, Davida Ratha, nedávný problém bývalého ministra Palase s vysvětlením příjmů na stavbu své lukrativní nemovitosti v Jeseníkách, jak o tom před časem informovala Česká televize, anebo nynější případ hejtmana Zimoly. Nečeká ji tedy podobný osud jako ODS?
Já se obávám, že sociální demokracie nastoupila stejnou trasu jako před několika lety ODS.
Je to vidět na její současné politice i kandidátkách, kde vítězí určitá odtažitost, odtrženost od běžných problémů lidí. Vítězí tam taková úřednická, teflonová strategie. Místo toho, aby ČSSD vhodně reagovala na Andreje Babiše, který umí vystupovat populárně, umí vystupovat razantně, stahuje se do sebe. Přitom by se měla také zaměřit na takovou dynamickou, srozumitelnou komunikaci a dát šanci lidem, kteří už něco dokázali v té reálné, každodenní „politice“. Ona ale naopak utíká do technokracie, v jejím vedení panuje především úřednický duch. Zaměřuje se na takovou nic neříkající „velkou“ politiku bez jakýchkoliv emocí. Pro voliče pak sledovat její program a ještě mít k němu důvěru je velmi obtížné. Oni neumí prezentovat skutečnou, každodenní sociální politiku, které by lidé porozuměli. Je nyní velmi zvláštní, že tuto oblast neobsazují levicové strany, ani Strana zelených, ale Babišovo hnutí ANO.
A jak si vysvětlujete nynější, poněkud podivnou atmosféru v sociální demokracii? Na březnovém sjezdu byli předseda Sobotka i jeho pravá ruka Chovanec zvoleni bez problémů, ale v současné době stranu opouštějí velmi výrazné osobnosti. Po Jeronýmu Tejcovi to je i bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Ta tvrdí, že nedostala nominaci k parlamentním volbám, i když má podporu regionálních sdružení ve svém kraji. Domnívá se, že je to tím, že často kritizovala současné vedení strany... Jsou tedy v ČSSD mezi jejími významnými členy či skupinami zásadní názorové neshody?
Ono se teď ukazuje, že část ČSSD nebo její významné křídlo s některými osobnostmi přechází do fáze určité rezignace či zmrazení. Zvítězilo „vidění světa“ od Bohuslava Sobotky, který to má plně v rukou, má za všechno plnou odpovědnost a také kampaň k parlamentním volbám si pak povede předseda sám. To opoziční křídlo dostane šanci až příští rok při komunálních volbách, které jsou pro všechny strany nesmírně důležité, kdy si je bude moci řídit ve vlastní režii. A teprve potom si může začít budovat svoji vlastní politickou budoucnost a perspektivu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán
Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…
- 10:24 Rumunský model. Zbořilův strach, jak se zachrání „kauza bitcoin“
- 18:55 Studená sprcha ohledně Blažka. „Opozice nemůže nic.“
- 9:53 Jako 30. léta. Zbořil o Fialovi a Merzovi
- 16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec
- 14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem