Kretén! Zdeněk Zbořil žertoval, ale též zmrazil Bernda Posselta, který si nás vzal do úst. A víte, co Kalousek a Merkelová?

11. 9. 2017 7:11

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Také na rozhodnutí o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho zástupce Jaroslava Faltýnka se podle politologa Zdeňka Zbořila ukazuje, jak to asi bude vypadat po volbách. „Alespoň si nemusíme přidělávat práci čtením volebních programů, jde jen o jedno – zbavit se Babiše, i kdybychom ho a jeho rodinu museli poslat na pár dní za mříže. Jak říká jedna postava nepříliš vtipného Mládkova kabaretu: A vo to de!“ upozorňuje Zbořil. Prezidenta Miloše Zemana podle politologa zřejmě napadlo, že „ty všechny možné špinavosti, kterým jsme museli poslední rok přihlížet, se mohou fatálně dotknout i jeho“. K reakci ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na slova prezidenta v Novém Jičíně Zbořil uvedl: „Možná tentokrát nevadí stáhnout kalhoty ještě před brodem než potom utíkat s plnými přes rozvodněnou řeku.“

Kretén! Zdeněk Zbořil žertoval, ale též zmrazil Bernda Posselta, který si nás vzal do úst. A víte, co Kalousek a Merkelová?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil
reklama

Poslanci sice nepotřebovali ústavní většinu, ale je dobré, že se na této kauze ukázalo, jak to asi bude vypadat po volbách. Všichni budou hlasovat v jednom šiku proti ANO 2011, a to by mohlo sestavovat buď jen menšinovou vládu, anebo pokusit se rozbít tuto jednotu ‚spravedlivých‘. Navíc by to byla jednota ústavní většiny a mohli bychom se dočkat státoprávních změn, o kterých se zatím ještě nemluví,“ uvedl k hlasování Poslanecké sněmovny o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho prvního zástupce Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo doktor Zdeněk Zbořil. „Jako kdyby poslanci chtěli potvrdit slova Andreje Babiše, že ‚jde o všechno‘ a že se ve strachu o svá obročí bude spojovat dosud nespojitelné, třeba KSČM s TOP 09, ČSSD a ODS, a bude-li hlasů málo, tak třeba i s Piráty a klopýtajícími STAN. Alespoň si nemusíme přidělávat práci čtením volebních programů, jde jen o jedno – zbavit se Babiše, i kdybychom ho a jeho rodinu museli poslat na pár dní za mříže. Jak říká jedna postava nepříliš vtipného Mládkova kabaretu: A vo to de! Z toho ostatního mne zaujalo snad jen to, jak dokonce i křesťansko-demokratičtí politici dokážou nenávidět a nevadí jim, že jim jednou pro jejich hříchy nebude odpuštěno,“ dodal.

Anketa

Který premiér země Visegrádu je nejlepší?

hlasovalo: 12781 lidí

Krátce před hlasováním si mezi sebou vyměňovali názory na OKD Andrej Babiš a Lubomír Zaorálek. Ministr zahraničí Babišovi vytkl, že jako ministr financí nic kolem OKD neudělal. Babiš ale oponoval tím, že to byla právě ČSSD, která nechala OKD rozkrást. „Takové neuvěřitelné lži, co tady předvedl pan Zaorálek, já to považuji za absolutně skandální. To je taková sprosťárna od vás, pane ministře! Vy tak lžete, sprostě lžete!“ sdělil mimo jiné Babiš. „Já nejsem lhář a nelíbí se mi, když tady Babiš říká, jak je Moravskoslezský kraj zdevastovaný. To není pravda, není to věcně pravda. Podařilo se nám tam situaci zkonsolidovat. Situaci v OKD se věnuji dlouho a štve mne, že jsme jako vláda v té věci neudělali víc,“ reagoval také Zaorálek. Podle Zbořila Babiš zřejmě ještě nepochopil, jak se u nás dělá politika. „Nemyslím si, že věří na pravdu a lásku, ale jistě nepočítal s chováním svých kolegů v koalici, ale i v celém parlamentu, které si nijak nezadá s poměry ve Spojených státech v letech prohibice. Panové Mrázek, Pitr, Krejčíř, Kožený a jejich přátelé z příbramského Palerma a Orlické přehrady by mohli vyprávět, jak v české politice šlo a možná že zase půjde o život.“ Politolog zároveň připouští: „Je sice pravda, že se pan Zaorálek věnuje situaci okolo OKD dlouho, ale dovolme si konstatovat, že bezvýsledně. Jediné, co dosud o celá léta souzení této věci víme, že nikdo za nic nemůže a že všechno zavinil nějaký špatně sepsaný posudek. A miliardy vyletěly komínem. Nebude jednou zásluhou pana Zaorálka spíše to, že se na nic nepřišlo, než to, že to budou muset napravovat ti, kteří to nezavinili?“

Zeman využije všech pravomocí, aby se na vzniku nové vlády podílel

Předseda hnutí ANO by se mohl stát premiérem i v případě, že by ho policie vzala do vazby. ParlamentnímListům.cz to v rozhovoru řekl prezident Miloš Zeman. Na otázku, zda by ho v takovém případě jmenoval, řekl: „Nepochybně ano.“ Zároveň uvedl: „Je zapotřebí si uvědomit, že po volbách by musela policie žádat znovu o vydání Andreje Babiše jako nově zvoleného poslance, takže by musel být z cely propuštěn.“ A o čem svědčí názor prezidenta Miloše Zemana? „Zřejmě pana prezidenta konečně napadlo, že ty všechny možné špinavosti, kterým jsme museli poslední rok přihlížet, se mohou fatálně dotknout i jeho. Řeči pana MV Chovance o ‚právním státu‘ svědčí nejen o tom, že to na plzeňských právech vzal okolo právního pozitivismu až příliš rychle a že neví, že podle zákonů se soudilo a odsuzovalo v Německu i za nacismu a že odvolávání se na literu zákonu je jen nezbytným předpokladem, ale ještě to neznamená, že spravedlnosti bylo učiněno zadost,“ reagoval Zbořil. „Trikům s novým vydáním obou poslanců do rukou zákona Miloš Zeman pak dnes už zcela otevřeně říká, že po volbách bude jako prezident využívat všech svých ústavních pravomocí, aby se na vzniku nové vlády podílel. Ale to také není nic nového, čeho bychom se mohli nebo měli obávat,“ dodal.

Prezident cestoval v uplynulém týdnu po Moravskoslezském kraji. V Novém Jičíně na setkání s občany sdělil i toto: „Evropský soud zamítl žalobu Slovenska a Maďarska proti migračním kvótám. Evropská unie nás pod výhrůžkou sebrání dotací bude nutit, abychom přijali několik tisíc muslimských migrantů. To nejsou Ukrajinci, to nejsou Vietnamci, to jsou islámští migranti, jejichž kultura je odlišná od naší kultury,“ podotkl Zeman. „Nesmíme se hrbit, neměli bychom si nechat vyhrožovat. Kdyby bylo nejhůř, je vždycky lepší vzdát se evropských dotací než sem pustit migranty,“ sdělil. Politolog zhodnotil, že prezident tato slova opakuje s tvrdohlavou neústupností, ale také dodává: „Přesto si však dovolím pochybovat, zda tak činí v souladu s konáním vlády nebo alespoň jejího předsedy. Snad by si mohli zapomnětliví pánové vzpomenout, že v Německu existoval Říšský osídlovací úřad pro střední a východní Evropu (a také do čí agendy spadal), čím se zabýval a kdo jeho činnost související se ‚zavlékáním osob na otrockou práci do zahraničí‘ ukončil.“ To, že představitelé vlády ČR po všech možných oslavách spolupráce v rámci V4 na tyto naděje dokázali zapomenout, je podle Zbořila zatím jen začátek cesty do neznáma, o níž si svou služebností vůči „zdravému jádru EU“ řekli. „Pan prezident samozřejmě říká, co lidé chtějí slyšet, a myslí při tom i na svou volební kampaň. Ale to ještě neznamená, že nemá pravdu,“ doplňuje politolog.

Pro ParlamentníListy.cz na slova prezidenta o evropských dotacích a migrantech reagoval i Lubomír Zaorálek: „Tomu říkám sundávat kalhoty, když brod není ani v dohledu… Nikdo nás k žádným kvótám nutit nemůže a nebude a vzdávat se miliard euro do našeho rozpočtu by znamenalo prohrát,“ řekl volební lídr ČSSD. Podle doktora Zbořila „pan Zaorálek rád vzpomíná na svou funkci dramaturga TV programů v ostravské TV před rokem 1989: Rád škrtá, opravuje a interpretuje po svém cokoli, co někdo někde řekne. Počkejme si, jak odvážně bude mluvit po volbách a jaké rafinované finty si na nás vymyslí, abychom uznali, že kvůli kvótám nás někdo nutit může a že se miliard euro budeme nejen vzdávat, ale že nám budou i odejmuty.“ Podle Zbořila bude všechno jasnější a průhlednější až po volbách u nás a v SRN. „A naše prohry budou neomluvitelné. Možná tentokrát nevadí stáhnout kalhoty ještě před brodem než potom utíkat s plnými přes rozvodněnou řeku,“ doplňuje politolog.

Těžkotonážní humor si musí najít své těžkotonážní obdivovatele

Dvojice Miloš Pokorný a Roman Ondráček alias Těžkej Pokondr si v nejnovějším klipu K*etén vzali na paškál prezidenta Miloše Zemana, šéfa hnutí ANO Andreje Babiše i prezidenta USA Donalda Trumpa. Ve videu se kromě zmíněné dvojice objevuje také moderátor populární soutěže Tvoje tvář má známý hlas Ondřej Sokol. Ten kromě hraní sebe sama – celé video totiž soutěž připomíná, ztvárnil i hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.
„Vypadáš jako“ zní název soutěže, v níž podle moderátora vystoupí „dva kreténi“ – ukazuje právě Sokol na Ondráčka s Pokorným. „Já jsem kretén. Strašnej kretén,“ zpívají oba muži. V klipu se pak představuje žonglující Andrej Babiš s Čapím hnízdem na hlavě, házející koblihy do publika. „Dej si na mě pozor, jsem ten, kdo má vždycky názor lepší než ten tvůj,“ zaznívá pak také v písni. „Kdysi pan Škutina dostal pět let natvrdo, protože řekl o panu prezidentovi Novotném, že je vůl. To dnes vámi citovaným kabaretiérům, nebo jak je nazvat, nehrozí, a tak jsou odvážní až nejodvážnější. Až to zase bude jednou něco stát, oni sami přestanou, a dokonce si možná vymyslí řeč o tom, jak chtěli pánům Zemanovi a Babišovi pomáhat,“ reagoval na klip Zbořil. „Snad to tak můžeme nechat, protože při vší úctě k jejich talentu, lehkonohou múzu zrovna nepěstují a ten jejich těžkotonážní humor si musí najít také své těžkotonážní obdivovatele,“ dodal.

Šéf sudetských Němců Bernd Posselt kritizoval bývalého českého prezidenta Václava Klause za jeho podporu Alternativy pro Německo. Strana podle Posselta spojuje nacionalisty a lidi, kteří nenávidí Evropskou unii. Na konci srpna například Klaus vystoupil na předvolební akci AfD v Hofheimu, kde hovořil mimo jiné o tom, že je dnes bez přehánění možné mluvit o válce v Evropě. „Zatímco většina Čechů a sudetských Němců stále intenzivněji spolupracuje v evropském duchu, sdružují se u AfD nacionalisté a lidé, kteří nenávidí EU, z obou stran,“ vyjádřil své přesvědčení Posselt. Reprezentant Němců vysídlených po druhé světové válce z Československa je toho názoru, že to byl právě nacionalismus, který na konci 19. a začátku 20. století rozdělil Čechy a Němce žijící v Čechách. „Evropské sjednocení bylo a je naší lekcí z nacionalistických omylů, k nimž se Klaus a AfD chtějí zřejmě vrátit,“ napsal také Posselt. „Pan Bernd Posselt, vlastně jako vždy, si dovoluje tak trochu posunout význam svých slov, a tím také změnit svůj a náš výklad dějin. Nebyl to totiž ‚právě nacionalismus‘, ale německý nacionální socialismus, který rozdělil česky a německy mluvící obyvatele Rakouské monarchie a potom Rakousko-Uherské monarchie a konečně i Československa na zlé a dobré, na vrahy a oběti. A pokud si někdo myslí, že evropské sjednocení nás ‚vyvedlo z nacionalistických omylů‘, stačí, když se půjde podívat na nějaké sportovní soupeření ‚Němců‘ s těmi ostatními a hned mu bude jasné, zda jsme všichni absolvovali ‚lekci‘, anebo jen někteří a ti druzí musejí poslouchat, držet hubu a dále sloužit,“ reagoval Zbořil. „A konečně ani AfD si nevymyslel a nezaložil Václav Klaus, ale německy mluvící občané SRN a Václava Klause si k sobě pozvali jako hosta. To, že pozvání rád přijal, ještě neznamená, že přistěhovalecký chaos v SRN způsobil Václav Klaus, nebo že ho dokonce ‚rozšiřuje a prohlubuje‘,“ doplnil.

Možná přiletí rajských víc… Ale nic to nezmění

Na kancléřku Angelu Merkelovou v Heidelbergu házeli lidé rajčata, doslova dvě, z nichž jedno jí poničilo kostým. V pátek se při volební kampani na východě Německa potýkala s dalšími odpůrci. Ti ve městě Wolgast zasypali její automobil rajčaty, informoval server Politico. U nás informace převzalo echo.24.cz. Budou se tyto útoky stupňovat, nebo jde o ojedinělé akce nespokojené menšiny? „Domnívám se, že možná těch vajec a rajských přiletí ještě trochu víc, ale na výsledku voleb to nic nezmění. SDP s panem Schulzem nejsou úctyhodnými soupeři paní Merkelové, a i když vítězství CDU, případně v koalici s CSU, nebude drtivé, bude to dostatečně silný mandát pro Angelu Merkelovou k sestavení koaliční vlády,“ reagoval Zbořil. „Bylo by zajímavé, kdyby se objevili jako koaliční partneři ‚neočekávaní‘ Zelení nebo FDP aj., ale na setrvalém stavu německé politiky to nic nezmění. Snad jen kdyby zasáhli pověstní Putinovi nebo Trumpovi hackeři, bylo by trochu mediální legrace, ale ani ti by s fungujícím strojem státní správy SRN nic převratného nezpůsobili,“ dodal.

K německým volbám se vyjadřují i naši politici. Například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, který na sociální síti uvedl: „KDU-ČSL (Jiří Čunek, člen celostátního vedení a hejtman Zlínského kraje) tvrdí, že Angela Merkelová nerozumí problémům dnešního světa a nelze ji volit. Rovněž tak je i KDU-ČSL přesvědčena, že Andrej Babiš je obětí načasované policejní provokace. Za TOP 09 se ostře ohrazuji proti vyjádření představitelů KDU-ČSL. Rád vyjádřím svou úctu A. Merkelové jako velké autoritě mezinárodní politiky a svému partnerovi v rámci Evropské lidové strany. K Andreji Babišovi snad ani příliš mluvit nechci, to přenechávám orgánům činným v trestním řízení.“ K jeho vyjádření Zbořil říká: „Pan Kalousek a ti dva tři jeho věrní z TOP 09 se rádi vyjadřují ke všemu, co se děje v jiných politických stranách, a nemluví o tom, jak to je zařízeno u nich doma. Pan Čunek jako zkušený politik může mít jakýkoli názor, který nás bude zajímat právě kvůli jeho odstupu od ‚velké stranické‘ politiky.“ Zároveň ale Zbořil dodává: „To samozřejmě neznamená, že s ním musíme souhlasit.“ Politolog upozorňuje, že „pan Kalousek rád vyjadřuje svou úctu nejen Angele Merkelové, ale i dalajlámovi, a dokonce kdysi i barmské disidentce Su Ťij. A pak se z neznámých důvodů odmlčí. Tak proč jeho názorům právě teď věnovat pozornost, stejně se budou měnit. Pokud jde o Andreje Babiše, Kalousek si myslí, že už má vyhráno, ale neměl by, možná, dělat účet bez hostinského. Ví bůh, co přinesou volby a kdy dojde na ‚čapí hnízda‘ Miroslava Kalouska v Bechyni a okolí,“ dodal.

Lidovci oznámili, že během předvolební kampaně zakážou prezentovat svou předvolební kampaň na tzv. dezinformačních webech, mezi které počítají také server ParlamentníListy.cz. Jako podklad pro určování toho, co je a co není dezinformační web, slouží prý analýza think-tanku Evropské hodnoty. Informoval o tom server iHNed.cz. „KDU-ČSL jde v každém veřejném vystoupení o ‚obranu demokracie‘, a když mají někde jinde na věci jiný názor, hned se zlobí a zakazují. Ale možná že i to bude pro něco dobré. Ať si lidé o KDU-ČSL čtou v té mainstreamové makulatuře, alespoň bude jasné, kdo je s kým a proti komu,“ reagoval Zbořil. „Nudné a banální texty KDU-ČSL známe z minulosti i současnosti, veterinární vulgarity pana Bělobrádka také, a abychom zkoumali volební snažení této strany prostřednictvím pana Jandy z Evropských hodnot, to je spíš za trest než pro poučení,“ dodal.

Každopádně, zmiňovaný rozhovor s populárním hejtmanem KDU-ČSL Čunkem přinesly ParlamentníListy.cz, které zároveň nabízejí přelomové vyjádření europoslance KDU-ČSL Tomáše Zdechovského k případu bratrů Michalákových.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politolog se neudržel: Seriál o britské smetánce 18. století s černošskými herci? A co kdyby si otroky na plantáži zahráli Landa s Matáskem!

17:14 Politolog se neudržel: Seriál o britské smetánce 18. století s černošskými herci? A co kdyby si otroky na plantáži zahráli Landa s Matáskem!

VHLED MICHALA BOKA Britská smetánka 18. století tvořená černochy? I to je možné, alespoň dle nového …