Krvavý kompromis. Podle politologů ČSSD získala jenom premiéra, jinak ve všem uspěli partneři

11.12.2013 20:21

POLITOLOGOVÉ Dosavadní výstupy z jednání stranických špiček budoucí koalice naznačují, že volební vítěz mnoho ze svého programu prosadit nedokázal. Profesor Oskar Krejčí k tomu říká, že se dalo čekat, že kompromis bude pro ČSSD krvavý. Politolog Jan Kubáček míní, že jediným dosavadním vítězstvím jejího předsedy Bohuslava Sobotky je to, že má velkou šanci stát se premiérem.

Krvavý kompromis. Podle politologů ČSSD získala jenom premiéra, jinak ve všem uspěli partneři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš s Bohuslavem Sobotkou

Program budoucí koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL je téměř dokončen, ve čtvrtek odpoledne straničtí vyjednávači už jen doladí finální text smlouvy a v pátek ji zveřejní. Z informací, které k jejímu obsahu zatím poskytl budoucí premiér Bohuslav Sobotka, si volič sociální demokracie může udělat první inventuru splnění předvolebních slibů v daňové oblasti. Zvýšení daní pro firmy o jedno až dvě procenta? Ne. Progresívní zdanění fyzických osob? Ne. Sektorová daň? Zatím ne, a pokud v budoucnu, tak s hodně velkým otazníkem.

Nejsilnější ČSSD tak u jednacího stolu příliš slyšet nebyla. „Pro pana Sobotku je v podstatě dosavadní jediné vítězství to, že má velkou šanci stát se premiérem. Ale z programových věcí se strany shodly opravdu jenom na tématech, která byla společná programům ANO, KDU-ČSL a ČSSD, ale vysloveně specifické téma sociální demokracie tam v podstatě žádné není. Do budoucna by se ČSSD měla alespoň soustředit na prezentaci konkrétních dopadů toho, co už bylo projednáno, a na čem panovala širší shoda,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček.

Bylo jasné, že kompromis bude pro ČSSD krvavý

Už těsný volební výsledek dával tušit, že se ČSSD nepodaří prosadit do koaliční smlouvy skoro nic ze svého programu, co by mělo jít proti předvolebním slibům ANO. „Od začátku vyjednávání bylo jasné, že kompromis bude pro sociální demokracii velmi krvavý. Ale konzervativní křídlo ČSSD potřebovalo sestavit vládu skoro za každou cenu, a tak nemohlo na své budoucí koaliční partnery nijak tlačit,“ říká pro ParlamentníListy.cz profesor Oskar Krejčí, politolog z Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů.

Předseda ČSSD se tak může maximálně pochlubit svým spolustraníkům, že zabránil některým výhodám a kompenzacím pro Andreje Babiše. „Ty ale v sobě mají populární náboj, ať je to snížení DPH na potraviny nebo některé výhody pro živnostníky a malé podnikatele. Ale dá se očekávat, že Andrej Babiš tato témata zdvihne ve chvíli, kdy mu to může přinést cenné body. Zkrátka Bohuslav Sobotka si zachoval premiérství, ale za ohromné ústupky a v podstatě za neprosazení specifických, speciálních sociálně-demokratických témat, která měl obsažená v programu,“ upozorňuje Jan Kubáček.

Politici vědí, že zradu na programu jsou voliči schopni odpouštět

To se může projevit na napětí v poslaneckém klubu a hlavně na jednotlivých regionálních a komunálních úrovních ČSSD. „Bohuslav Sobotka má jedinou šanci, a to soustředit se na akceschopnost sebe coby premiéra i svých ministrů. Pokud se mu tohle nebude dařit, tak se to začne projevovat v uvadajících preferencích strany i jeho osobním uvadajícím skóre. Bude tak muset změnit slovník, vystupování, protože jinak mu hrozí, že se stane přehlédnutelným vedle Andreje Babiše a že bude pouze reagovat na jeho operativu, jeho témata i jeho příležitosti,“ domnívá se Jan Kubáček.

Jak to bude vypadat s voličskou podporou sociální demokracie, je podle profesora Krejčího v tuto chvíli těžké odhadovat. „Zradu na volebním programu jsou voliči schopni odpouštět, a to politici dobře vědí. Ale jedna věc je sestavit vládu a podepsat koaliční smlouvu, druhá pak praktické kroky, jaké bude koalice provádět. Ty během vládnutí bude veřejnost sledovat víc, než aby si pamatovala, co se napsalo do koaliční smlouvy,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz profesor Oskar Krejčí.

Předseda ČSSD bude pod tlakem spolustraníků i Andreje Babiše

Předseda ČSSD bude potřebovat velmi akceschopný poslanecký klub, který bude přicházet se svými návrhy, aby sociální demokraté stále drželi iniciativu v konkurenci s hnutím ANO a částečně i s KDU-ČSL. „Bohuslav Sobotka tu výchozí pozici snadnou nemá, ale zatím je stále řešitelná. Dá se však očekávat, že se dostane do dvojího tlaku. Jak ze strany Andreje Babiše, tak ze strany vlastního poslaneckého klubu a nespokojených straníků v regionech,“ očekává politolog Jan Kubáček.

Šéfa vítězné strany při vyjednávání o budoucí vládě oslabily dva faktory. „První je ten, že se potřeboval jednoznačně dohodnout, aby vůbec mohl být premiérem, čili od počátku táhl za kratší konec vyjednávačského provazu a dostával se do defenzívy. A ten druhý je, že se musel dohodnout do data svolání Ústředního výkonného výboru, čili musel rezignovat na celou řadu těch specifických, právě sociálně-demokratických řešení například sektorové daně, zdanění bank, popřípadě řešení velkých nadnárodních firem,“ připomíná politolog, že do sobotního jednání ÚVV potřeboval mít Bohuslav Sobotka uzavřenou koaliční smlouvu.

V časovém presu Sobotka oželel témata, na nichž se mohl odlišit

Jde o témata, k nimž se vyjadřují a která řeší i západoevropští předsedové sociálních demokracií. „To mohla být témata, která Bohuslavu Sobotkovi přinejmenším skýtala možnost se odlišit právě od Andreje Babiše, odlišit se od strany lidové, ale obecně i například od strany komunistické. Teď bude pod obrovským tlakem, který byl podmíněn už tím, že opravdu vše muselo být uzpůsobeno tomu, aby došlo k dohodě a on se stal premiérem. A zároveň tomu nemilosrdnému kalendáři, aby to řešil s výborem, který mu je bližší, a aby to bylo všechno zvládnuto do konce roku,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT? Bordel. V penězích ne, jinde. Štěpán Kotrba: Může to skončit zle. Moravec, zprávy a poslanci, co vědí hovno

4:42 ČT? Bordel. V penězích ne, jinde. Štěpán Kotrba: Může to skončit zle. Moravec, zprávy a poslanci, co vědí hovno

ROZHOVOR Česká televize. Začíná jít o nejskloňovanější téma v politickém i veřejném prostoru těchto …