Nějaká sviňa jim to poradila. Do spacáků! Zdeněk Zbořil se prohýbá smíchy nad palbou na Trumpa. I Českou televizí

16.01.2017 7:32

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Buď jsou všichni zblblí příběhy z Holywoodu, nebo, jak se říká na Moravě, ‚nějaká sviňa jim to poradila‘.“ Politolog Zdeněk Zbořil se tentokrát věnuje ve svém pravidelném hodnocení aktuálních událostí kompromitujícím materiálům o Donaldu Trumpovi. Hovoří o manévrech na „velké šachovnici“, ale reaguje i na dění v rámci české politické scény jako lex Babiš. Rozebírá výtky Rady pro rozhlasové a televizní vysílání vůči České televizi a jejich podání americké volební noci.

Nějaká sviňa jim to poradila. Do spacáků! Zdeněk Zbořil se prohýbá smíchy nad palbou na Trumpa. I Českou televizí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Kauza o ovlivňování amerických voleb pokračuje dál a nabrala obrátky i v uplynulém týdnu. Jako součást dokumentů, které se týkaly údajných zásahů Moskvy do hlasování, se objevil i pětatřicetistránkový kompromitující materiál. CNN tvrdí, že americké tajné služby mají důkazy o kompromitujících materiálech o Donaldu Trumpovi v rukou ruské tajné služby. Trump v úterý na Twitteru v evidentní narážce na informace zveřejněné CNN napsal, že jde o „politický hon na čarodějnice“. Pravost materiálu zatím není ověřena. „To je v každém ohledu pozoruhodná zpráva. Především se zdá, že ‚tajné služby‘ Spojených států nejsou zpravodajskými, ale jen tajnými službami. A to jak pro koho. Jestliže jsou tak upovídané, že se jejich materiály šíří prostřednictvím CNN, pak lze klidně tvrdit, že jsou to nikoli služby pro stát, ale PR agentury pro někoho, kdo si výsledky jejich zvídání může dovolit získat a asi zaplatit,“ uvedl k tématu politolog Zdeněk Zbořil.

„Podle mého laického uvažování by měli být ve Spojených státech příjemci takových zpráv především prezident, vláda a obě komory Kongresu. A potom, třeba prostřednictvím CNN, i veřejnost. Takto to vypadá, že zase někdo ‚vrtí psem‘ a že se nelze divit starodávnému názoru (z let bombardování Jugoslávie a válčení v Iráku), že ‚osou zla‘ jsou podle názorů v různých částech světa CNN, BBC a Financial Times. Nemusí to být pravda, ale je to velmi pravděpodobné,“ dodal politolog. S odkazem na zkušenosti při „výrobě kompro materiálů“ lze podle Zbořila předpokládat, „že je tomu tak i v posledních dnech před inaugurací nově zvoleného prezidenta, ze které mají různé podivné existence strach“. Politický analytik zároveň klade i tuto odvážnou otázku: „A hlavně a především: nesnaží se ‚tajné služby‘ (nejen v USA, ale i v Evropě a v jiných částech světa) získat významný podíl na politické moci, která jim nepatří? Nepovažují se za ‚elity‘ a nechtějí si přiznat, že jsou to elity nevolené, zato podle jejich názoru nekontrolovatelné?“

Zaznamenali jsme i u nás pokus najít drby na Trumpa a jeho bývalou ženu

Z uniklých informací vyplývá, že Trump mohl být napojen na ruské prostředí řadu let před prezidentskou volbou. Díky tomu prý sám získával kompromitující informace na politické rivaly v čele s prezidentskou protikandidátkou Hillary Clintonovou. V dokumentech se hovoří také o České republice. Trumpův právník Michael Cohen se měl v srpnu 2016 setkat s ruskými agenty v Praze. Cohen na Twitteru uvedl, že v Praze nikdy nebyl. Celý materiál je také důvodem vzniku obav, zda může být Trump ze strany Ruska vydírán. „Vypadá to jako jedna velká lež za druhou a snad by ji pomohl odhalit nějaký nový úřad MNV ČR se svými bohužel také tajnými až tajemnými úředníky. To myslím zcela vážně, protože jsme už zaznamenali i v ČR pokus najít na Donalda Trumpa a jeho bývalou ženu Ivanu nějaké drby. Podobně je hledali v archivu StB z ví bůh jaké vůle a svévole čeští slídiči na Billa Clintona,“ říká Zbořil.

Anketa

RRTV kritizuje Českou televizi za nevyváženost. Co s tím?

hlasovalo: 9695 lidí

Politolog dohady o kompromitujících materiálech shnuje takto: „Jak by ruští agenti mohli vydírat amerického prezidenta ausgerechnet opatřováním si informací v Praze? Že by na něj našli něco jako na Moniku Lewinskou v Sofii blahé paměti, která se měla pelešit v největším hotelu uprostřed města s významným ředitelem nebo podředitelem CIA? A mohou drby, jakkoli vulgární, ohrozit postavení amerického prezidenta při jednání v Rusku? Snad ještě tak v puritánské Americe, ale na mezinárodní úrovni, kde o sobě politici všechno navzájem vědí, když nevědí, tak tuší, a když ani netuší, tak si to vymyslí? Buď jsou všichni zblblí příběhy z Hollywoodu, nebo, jak se říká na Moravě, ‚nějaká sviňa jim to poradila‘.“

Tak dlouho novináři rozhlašovali o Trumpovi, že je nevzdělanec, až tomu uvěřili

Jisté je, že vztah amerického prezidenta k médiím se ukazuje mírně řečeno hned od začátku jako problematický. Potvrdila to i první velká tisková konference od jeho zvolení. Během briefingu se Trump obořil na média, která podle něj úmyslně šíří lži o jeho údajném napojení na Rusko. V přímém přenosu odmítl zpravodaje televize CNN pustit ke slovu: „Vy ne, vaše organizace je příšerná. Nebuďte hrubý, nedovolím vám otázku, vydáváte vymyšlené zprávy.“ Bude ale Trumpovi tento přístup získávat u voličů body, nebo právě naopak? „Mediální šamani, nejen ve Spojených státech, trochu přehlédli, že kromě jiného je Donald Trump velmi realistický politik a že získával své voliče svým někdy až obhroublým, ale lidem srozumitelným vyjadřováním. Navíc o něm tak dlouho rozhlašovali, že je to neschopný nevzdělanec, až tomu sami uvěřili. Ani je ve své pýše nenapadlo, že když někoho pomlouvají, že se mu s nimi mluvit nechce a že dialog s podvedeným (lež je totiž vědomá nepravda používaná k oklamání druhého) budou navazovat těžko. Obávám se, že ani nevědí, že nejen Donald Trump, ale i mnozí lidé si nemyslí, že média mluví pravdu, čistou pravdu a nic než pravdu. I kdyby jim tuto víru posvětily CIA, FBI nebo NSC. Snad jenom kdyby jim dolehlo echo z Prahy,“ uvedl ke komunikaci Trumpa s médii Zbořil.

Vztahy USA a Ruska? Trochu se zapomíná, že existuje ČLR

Bez ohledu na tajné služby je dost dobře možné, že se vztahy mezi Amerikou a Ruskou federací změní. V rozhovoru pro The Wall Street Journal Trump před pár dny sdělil: „Jestliže spolu vycházíte a jestliže by nám Rusko opravdu pomáhalo, proč by někdo nechával v platnosti sankce, když jiný dělá opravdu dobré věci?“ A tak se nabízí otázka, zda může jít skutečně o průlom v kontaktech obou velmocí? „Každý den a ze všech stran se na nás valí nové a nové informace, které se týkají vztahu Spojených států a Ruské federace. Trochu se zapomíná, že ještě existuje ČLR a že dialog kterékoli z těchto dvou velmocí je a bude pečlivě sledován stranou třetí. Myslím si ale, že z hlediska naší vulgární geopolitiky bude na pořadu hlavně vztah USA k ČLR a hra na sbližování USA a RF je jen manévrem na „velké šachovnici“, jak o ní kdysi mluvili Brzezinski nebo Kissinger,“ uvedl Zbořil a zároveň doplnil: „Jistě mu nebudou asistovat tragikomické postavy z EK a EP a vyděšená válečnická gerontokracie okolo NATO a Ukrajiny. Ta má jen jednu šanci: vyprovokovat cokoli, co může vypadat jako válka, a možná ani netuší, že taková provokace nějakou válku může způsobit. Těch několik mužů v Trumpově okolí, kteří mají bezprostřední osobní zážitky z RF, a nikoli jako naši politici, kteří je nabyli buď prostřednictvím ukrajinských informačních zdrojů, nebo z Bruselu, může skutečně způsobit změnu v mezinárodních vztazích, ale netroufám si tvrdit, že by to mohla být změna k lepšímu.“

Reprezentace EU se nemusí bát Trumpa, ale vlastní neschopnosti

Do médií se v uplynulých dnech také dostala informace o telefonátech evropským lídrům o tom, zda státy opustí Evropskou unii. S odvoláním na tvrzení stálého zástupce USA při EU Anthonyho Gardnera to uvedl server listu Financial Times. Politické elity EU se netají obavami z budoucích vztahů s USA. „Především by se měla bát nevolená/volená reprezentace EU. Nikoli ale amerického prezidenta, ale vlastní neschopnosti. Odstupující předseda EP pan Schulz se proslavil nejapným výrokem, že Donald Trump se bude muset nejméně dva roky učit, jak to v Evropě chodí. Howgh! Domluvil a odešel!“ zhodnotil politolog. „Předpokládejme alespoň na chvíli, že v okolí amerického prezidenta jsou lidé, kteří tomu spolku pojíždějícímu z Bruselu do Štrasburku a Lucemburku rozumějí. A těm je jasné, že bořit EU by byl riskantní a zbytečný podnik, zejména když tato organizace dělá všechno možné, aby se sama od sebe zhroutila. Že ale budou Spojené státy chtít s EU jednat jako rovný s rovným, a nikoli jako hodný, ze svých přebytků rozdávající strýček z Ameriky, je jasné. Zejména když toho na rozdávání už příliš není,“ dodal analytik Zbořil, který také k osobnosti zástupce Spojených států při Evropské unii říká: „Pokud jde o pana Gardnera a Financial Times, ti se chtěli také ještě na poslední chvíli předvést, jak své práci rozumějí. Ale zdá se mi, že se opět netrefili a že nikdo jim za to výslužku nedá.“

Kdyby se Orbán chtěl zbavit Sorosových organizací…

Trumpem argumentují i Maďaři. Budapešť totiž plánuje přijmout zákony, které by organizace miliardáře George Sorose vyhnaly ze země, protože mají údajně poškozovat státní zájmy. A vhodná doba prý nastala právě proto, že nastupuje nový americký prezident. Chtějí jen vytlačit sílu, kterou vláda prostě nemá ráda? „George Schwartz-Soros je považován za ‚veřejnou tvář‘ Rotschildova bankovního klanu. Podle české Wikipedie prý v roce 1997 prohlásil, že ‚Pokud někdy existoval muž, který by mohl být vzorem židovsko-plutokratického bolševického sionistického světového spiklence, pak jsem to já.‘ (Podle Sidney MorningHerald, 15/11 1997.) Ve střední Evropě už podporoval polskou Solidaritu, československou Chartu 77, potom všechny možné státní převraty na Balkáně a zasahoval do dění v těchto zemích přímo i nepřímo. A také se zasloužil o vytváření ‚dluhových pastí, kterým dodnes říkáme ekonomická transformace‘,“ popisuje Zbořil. „Samozřejmě to není geniální finanční spekulant, jak se o něm často mluví. Spousta evropských politiků ho nemá ráda, ale myslím si, že kdyby se jej Orbán Viktor chtěl v Maďarsku zbavit, musel by za sebou mít něco většího než svoji politickou stranu a maďarskou vládu. Spíš bych mu hledal pomocníka u Rockefellerů, ale proč ne! A teprve potom u Donalda Trumpa. Jen nevím, zda by to nebylo z bláta do louže,“ dodává.

ČT podle Zbořila dávno není českou televizí. Ale napravit to nejde

Americký prezident nepřímo zaměstnal i českou Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Na takzvané americké volební noci v podání České televize nenechala nit suchou. Vysílání bylo podle rady neobjektivní a nevyvážené „zejména soustavnou a zcela jednostrannou kritikou jen jednoho z kandidátů na amerického prezidenta“. Rada stanovila lhůtu k nápravě sedm dní ode dne doručení upozornění. „Ano, myslím si to samé jako RRTV, jen mi to potvrdilo všeobecně přijímaný názor, že ČT dávno není českou televizí. Ale ‚napravit‘ to nejde, pokud si páni radní nemyslí, že dva redaktoři dostanou důtku, případně se jim sníží prémie. Jde přece o systém a ten se nedá změnit, ani kdyby se sami a na hodinu propustili pánové Dvořák a Šámal. (A také jde o rozdělování těch dnešních už více než sedmi miliard Kč. Takže těch ‚sedm dní‘ je taková nabídka udělat něco, aby se vlk nažral, ale koza zůstala celá,“ okomentoval situaci Zbořil.

Redaktor Luboš Palata v debatě s europoslancem Janem Zahradilem na Facebooku vystihl možná i to, co si myslí řada dalších novinářů, když europoslanci, který byl kritikou ČT evidentně potěšen, napsal: „ČT je poslední barikáda, kterou byste měl jako politik mizející opozice bránit, a ne se radovat, když na ni někdo vystřelí z přemalovaného rusounského tanku.“ Připomenout můžeme, že proti vyjádření RRTV se ČT ohradila, dva zástupci šéfredaktora v otevřeném dopise jasně sdělili, že kritiku Rady považují za nespravedlivou. A co si o této debatě myslí Zdeněk Zbořil? „To jsou sebevědomá slova. Jen chybí dodat: Do spacáků! Rusouni se blíží! A i kdyby to byla pravda, zajímalo by mne, kdo z lidí Zpravodajství ČT by šel na barikády. Ta nejbližší bitva bude o volbách radních, o dani pro všechny, kteří vlastní televizní přijímač, a o účetnictví v ČT, které zatím nebylo předmětem zájmu těch, kteří si platí, aby byli veřejně obsluhováni. Ale co dělat, vždycky nějaká barikáda musí být poslední. To ale neznamená, že nemusí padnout...“

„Možná Poláky taková zvláštní ‚americká okupace‘ uklidní“

A zatímco se spekuluje o tom, zda je či není Trump proruský, Poláci raději přivítali na svém území americké vojáky, kteří mají posílit východní křídlo Severoatlantické aliance. „Čekali jsme na vás hodně dlouho, po desetiletí,“ uvedl při jejich vítání polský ministr obrany Antoni Macierewicz. „Polské dějiny jsou staletími bojů s carem, rytířskými řády a nakonec i s pruskými a rakouskými monarchy. Koneckonců je jejich součástí i dosazení dvou Lžidimitrijů na moskevský carský stolec. To se jiné šlechtě z evropských zemí nepodařilo. Dokonce ani Napoleon, ani Adolf Hitler Moskvu nedobyli. Také věčné dělení Polska mezi evropské velmoci zanechává ‚dějinnou stopu‘ v polské politice, jejímž charakteristickým znakem je hledání spojence, jeho zrada a nakonec hrdinné sebeobětování se,“ analyzuje pozici Polska Zbořil. „Možná Poláky taková zvláštní ‚americká okupace‘ uklidní, přestože si myslí, že by jejich země mohla být součástí ‚sanitárního kordonu‘, jak o tom mluví současní američtí vojenští stratégové. Nevěřím ale, že se jim podaří s americkou pomocí uskutečnit dávnou myšlenku polských králů o ‚Mezimoří‘ (od Baltu k Černému moři). Mohlo by to pro ně špatně dopadnout. Koneckonců, kdo by byl v případě války mezi Západem a Ruskou federací první na ráně?“ ptá se politolog.

Odezvu měly polské reakce i u nás. Zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda na Facebooku v souvislosti s tímto tématem napsal: „Myslím si, že by Česká republika měla na svém území uvítat své spojence. Na dost dlouhou dobu.“ „Snad českou politiku nebudou tvořit takoví velikáni, jako je pan Janda. Mohlo by to skončit u vystěhování ‚Čechů‘ do Patagonie nebo na Kolymu. Už na to jeden, také fyziologicky nevyhraněný typ přišel. Naštěstí se mu to nepovedlo, zastavil se sice až před Moskvou, ale pak se vrátil do Berlína. Pan Janda by snad jen mohl oprášit heslo ‚Se ... na věčné časy a nikdy jinak!‘ a jméno země do něj libovolně dosazovat. Kdyby náhodou Donald Trump zklamal,“ říká k tomu Zbořil.

Nejasná informace vzbudí vášně. Zase jde jen a jen o Zemana

Na české politické scéně i v uplynulém týdnu na sebe upozornil prezident Miloš Zeman. Mimo jiné také tím, že v rozhovoru pro Český rozhlas Plus zkonstatoval, že četl „čtyři šifry“. „Podle jedné se na našem území potlouká jistý člověk z Maghrebu, nesmím uvést jeho jméno, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi.“ Řada politiků tuto informaci odmítla, ministr vnitra Milan Chovanec ji nepotvrdil, ani nevyvrátil. „To je zvláštní, ve Spojených státech běží CIA, NSC a FBI za dokonce ještě neinaugurovaným prezidentem mu sdělit, že se ve Spojených státech potlouká 35 agentů s diplomatickým krytím, a okamžitě je to zveřejněno. U nás nejasná informace o ‚člověku z Maghrebu‘ vzbuzuje vášně. Takže je to jasné. Nejde ani o Tunisana, Alžířana, Maročana, nebo dokonce Berbera či Tuarega, ale zase jen a jen o Zemana,“ myslí si Zbořil. „Co by asi dělali ti ochránci tajného, tajného, kdyby jim někdo tuto hračku vzal a zahodil a mnozí by přestali být nejen vyhrazení tajní, tajní a přísně tajní, tedy i ti tajní, tajní, tajní. Pláč a skřípění zubů? Jistě, ale jen jejich,“ dodal.

Podle předpokládaného scénáře dopadl tzv. lex Babiš. Sněmovna přehlasovala prezidentské veto. Novela zákona o střetu zájmů nepřipouští, aby ministři dostávali veřejné zakázky nebo například nenárokové dotace. Také nesmějí vlastnit média. Podle Zbořila není novela zákona o střetu zájmů krokem správným směrem. „Ono se jim to vrátí. Jako bumerang. Podle takového mustru se dá ušít paragraf na kohokoliv. Jen to chce trochu vůle, hlavně té vůle k moci,“ reagoval politolog.

Schapiro měl těžké zadání z domova. Nenašel v Česku vhodné publikum

Zdeněk Zbořil přidal také svůj komentář k odchodu Andrewa Schapira z funkce velvyslance USA v České republice. „Pan velvyslanec na sebe uměl upozornit více než diplomatický zástupce kterékoli jiné země. Měl to ovšem mimořádně obtížné. Řekl bych, že se dosud ve svém životě nesetkal s takovou mírou neupřímné servility na straně jedné a brutální kritiky ze strany druhé,“ zhodnotil jeho působení Zbořil. „Měl také těžké zadání z domova; a pokud on byl agitátorem u občanů ČR ve prospěch Hillary Clintonové ve volebním roce 2016, nepodařilo se mu získat vhodné publikum. Možná si myslel, že stačí, když někdo umí dobře anglicky a studoval ve Spojených státech, ale podcenil to, že když toho má někdo v hlavě málo, až nic, nepomůže mu z té bídy ani Oxford English,“ dodal. Jeho návštěvy v televizních a rozhlasových studiích v Česku nebyly podle Zbořila trefou do černého. „Ale protože to nebyl kariérní diplomat, dělal, co mohl, aby se mu v Praze dařilo. Myslím, že až se vrátí domů, bude moci říct, že v Praze našel několik vřelých přátel a že se mu tu líbilo,“ uvedl politolog.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…