Nový vývoj: Sobotkovi prý hrozí, že se krize rozmázne o jeho hlavu. Už jen pár dní. A Zeman...

15.05.2017 13:22

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl návrh Andreje Babiše jmenovat do čela Ministerstva financí Babišovu blízkou spolupracovnici Alenu Schillerovou (ANO). Podle poslance ANO Martina Komárka je to důvodem, že premiér chce mít na financích svého člověka. Politolog Jan Kubáček z Univerzity Karlovy zase tvrdí, že Sobotka hraje o čas a snaží se celou vládní krizi vyřešit ještě předtím, než se prezident Zeman vrátí z Číny. Alena Schillerová prý rozhodnutí nechápe a je jím zaskočena.

Nový vývoj: Sobotkovi prý hrozí, že se krize rozmázne o jeho hlavu. Už jen pár dní. A Zeman...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, ministryně financí
reklama

„Takový vývoj jsem očekával,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz bývalý novinář a současný poslanec hnutí ANO Martin Komárek. Podstatou této „hry“ je podle Komárka Sobotkova snaha o ovládnutí Ministerstva financí. „Vzhledem k tomu, jak se ta hra hraje tvrdě, předpokládám, že jde o to Andreje Babiše uměle kriminalizovat,“ dodal pro PL Komárek. „Předpokládal jsem, že Sobotka Alenu Schillerovou v čele Ministerstva financí chtít nebude a bude na dané místo vyžadovat přinejmenším někoho neutrálního,“ doplnil.

Dnešní vydání deníků MF Dnes a Lidových novin nicméně přiživily dřívější mediální spekulace o zajímavém rodinném pozadí Aleny Schillerové a jejím vazbám na aktivity brněnského finančníka Davida Rusňáka, kterého například server Neovlivni.cz označil za jednoho z klíčových hráčů brněnské buňky ANO. Schillerová je Rusňákova tchýně, přičemž jsou oba členy hnutí. O Rusňákově politickém vlivu se dříve rozepsal i server Euro.cz, podle nějž se stal nejvýznamnějším místním sponzorem hnutí, když stranické organizaci daroval 1,5 milionu korun. Podle dalšího textu z archívu Euro.cz. byl zase David Rusňák bývalý číšník, který následně svůj byznys s firmou DRFG rozjel za pomoci půjčky 650 milionů korun od dosud neznámých věřitelů. „Jsou to všechno jenom záminky,“ sdělil k mediálním zmínkám o napojení na Rusňáka PL Komárek. „Prkotina, ANO nemá žádného politického mecenáše,“ doplnil. Cílem Sobotky je podle Komárka dostat Andreje Babiše z politiky, jelikož prý ví, že pokud se mu nepodaří Andreje Babiše výrazně oslabit, tak ČSSD podzimní volby do parlamentu „dramaticky prohraje a přijde o lukrativní místa, která jsou na politiku navázána“. „Sobotka hraje vabank,“ doplnil Komárek.

Jsem docela v šoku, když jsem si přečetla dnešní vyjádření pana premiéra, on se mnou vůbec nemluvil. Jsem úplně obyčejná ženská,“ zareagovala na Sobotkovo rozhodnutí Alena Schillerová. „Můj život je úplně obyčejný, na mně si opravdu nikdo nic nevezme. V mém životě není nic, za co bych se měla stydět. Nemám politické ambice, celý život jsem státní úředník,“ dodala. „Byť jsem z Brna, tak paní Schillerovou znám pouze z jednání výboru a její přístup byl profesionální. O odmítnutí Schillerové rozhodl předseda Sobotka a já neznám jeho důvody, a ani se k nim nehodlám vyjadřovat,“ okomentoval situaci pro ParlamentníListy.cz brněnský poslanec za sociální demokracii Jeroným Tejc s tím, že aktuální vývoj komentovat dál nehodlá.  

Anketa

Považujete Alenu Schillerovou za dobrou nástupkyni Babiše?

83%
11%
hlasovalo: 13849 lidí

Podle politologa Jana Kubáčka si Bohuslav Sobotka uvědomuje, že potřebuje situaci dotáhnout do konce ještě před návratem prezidenta Miloše Zemana z Číny. „Krize by měla být vyřešena, pokud možno, maximálně týden po Zemanově návratu,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kubáček. „Hraje se tu o to, na kom ulpí vina za všechny ty události a dění okolo aktuální vládní krize. Sobotka si uvědomuje, že čím déle se bude situace protahovat, tím více se bude odpovědnost vracet na jeho hlavu. Negativa plynoucí z krize a odpovědnost za ni se tak mohou opět navršit na hlavu Bohuslava Sobotky,“ doplnil. Podle Kubáčka je v současné době vina za nynější vládní krizi rozložena mezi Andreje Babiše, Bohuslava Sobotku a Miloše Zemana. Nedávná anketa ukázala, že lidé odpovědnost za vládní krizi vidí zhruba půl na půl na Bohuslavu Sobotkovi a Andreji Babišovi. Pokud by ale Sobotka krizi prodlužoval, mohl by si v jejich očích, jak Kubáček naznačil, pohoršit.    

„Sobotka si uvědomuje, že Alena Schillerová, je do jisté míry pokračováním Andreje Babiše,“ uvedl Kubáček. „Má k němu velmi blízko. Dá se předpokládat, že v její osobě by Andrej Babiš zůstal de facto zhmotněný na ministerstvu financí,“ dodal s tím, že styl práce na financích by se nezměnil. „Sobotkovi jde o to, aby se případná negativa nespojila s jeho jménem,“ dodal Kubáček. Podle Kubáčka nemá Sobotka času nazbyt a krizi musí vyřešit v řádu dnů. „V opačném případě situace začne opět nahrávat Andreji Babišovi,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zdravější než Havel, uvidíte. Demoblok v pasti. Binec a jeho zákulisí

9:37 Zeman zdravější než Havel, uvidíte. Demoblok v pasti. Binec a jeho zákulisí

VHLED MICHALA BOKA Komunisté svým odchodem z vlády dali moc do rukou Miloše Zemana a ten je tak abso…