Okamura? Babiš hraje hru, má strach, vidí Erik Best a říká, co Drahoš- Sobotka a Mirek Topolánek

05.12.2017 4:44

Jak dopadne Babišova první vláda? Získá důvěru? A přeje si to vůbec Andrej Babiš? Politický analytik a letitý pozorovatel našeho politického zákulisí Erik Best přináší pro ParlamentníListy.cz velmi zajímavé úvahy a spekulace, které je možné v kuloárech zachytit. Podobně i ve věci prezidentských voleb. Best připomněl jednu pozoruhodnou teorii o tom, proč se do klání o Hrad na poslední chvíli zapojil Mirek Topolánek.

Okamura? Babiš hraje hru, má strach, vidí Erik Best a říká, co Drahoš- Sobotka a Mirek Topolánek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best, americký novinář

Na mediální spekulace o tom, že Babišova vláda důvěru získá, protože ji podpoří komunisté s Okamurou, bychom neměli spoléhat. ParlamentnímListům.cz to řekl politický analytik a komentátor Erik Best.

„Spíš bych tomu nevěřil, protože jak jsem už několikrát psal, vláda s takovou podporou by byla na Západě natolik strašně vnímána, že si těžko představit, že by do toho Babiš šel. Vyloučit to samozřejmě nelze, ale jen Babiš ví, jak to nakonec dopadne. A možná ani on to neví. Třeba nakonec tzv. demokratická strana řekne, že do koalice půjde,“ míní.

Nakolik může s možnou změnou postoje některých stran z tzv. demokratického bloku souviset Bestovo tvrzení z minulého týdne, že šedé eminence vrcholných sociálních demokratů Radek Pokorný a Miloš Růžička si „vodí“ šéfa ODS Petra Fialu? I na to jsme se analytika zeptali.

Anketa

Měla by ČSSD vstoupit do vlády Andreje Babiše či ji podpořit?

34%
hlasovalo: 5156 lidí

Podle něho je podstatné, že se Andrej Babiš chce s ostatními stranami domluvit. „Evidentně je tam větší odpor nebo neochota, než Babiš očekával. Do jaké míry je to kvůli tomu, že pánové Pokorný a Růžička mají vliv na pana Fialu, neumím odhadnout. Víceméně se to ale má nejspíš tak, že ti, kteří budou ve vládě nováčky a zároveň nestraníky, budou ochotní ty posty přepustit stranám, které by se časem rozhodly na vládě podílet. Zeman už se jednou zmínil o tom, že stačí vyměnit některé ministry a máme jinou vládu. Do jaké míry je reálné, aby taková vláda získala důvěru, záleží na tom, jak bude Babiš ochoten začít něco nabízet. Zatím to dělá tak, aby ostatní strany stanovily podmínky, ty ale nejsou příliš ochotné. Pokud začne dnes jednat podruhé, bude možná ochotnější Babiš sám,“ konstatuje Best.

Klidně je tak podle jeho slov možná varianta, že šéf ANO ostatním stranám na složení své první vlády ukazuje, jaká ministerstva by mohly svými zástupci obsadit. Jde o resorty, které obsadil úplně novými lidmi, politickými začátečníky. S jedinou výjimkou. „Andrej Babiš bude asi chtít ministerstvo vnitra. Kromě toho víceméně sedí scénář, o kterém mluvíte. Dokonce si také myslím, že Babišovi je skoro jedno, kdo bude ministrem zahraničí. To může být třeba pan Fiala, pokud se domluví. Silová ministerstva si ale bude ANO chtít ponechat,“ reaguje.

Variantou, o které se začíná spekulovat, je čekání stran, které se označují za demokratické (tedy pravicová opozice, pozn. red.), na výsledek prezidentských voleb. Pokud by vyhrál někdo jiný než Miloš Zeman, třeba Drahoš nebo Topolánek, nejspíš by už Babiš podruhé premiérem jmenován nebyl a situace by byla odlišná.

Má to ale jeden háček. Nešlo by jen o čekání do konce ledna, ale mnohem déle. „Musely by počkat do 8. března, protože Zeman bude na Hradě do té doby minimálně. Z druhé strany je také možné, že na výsledek voleb čekají Babiš se Zemanem. Bohumil Pečinka opakuje teorii, že prezident vyžaduje, aby hlasovací koalice (ANO, SPD, KSČM) pokračovala až do prezidentských voleb, protože chce mít jednotný blok, aby to působilo tak, že většinová společnost je na straně Miloše Zemana,“ nabízí Erik Best další varianty vývoje.

„Stále ovšem vycházím z toho, že pro Babiše není dobré, když dostane podporu nebo toleranci od KSČM a SPD. Pro Andreje Babiše je nejlepší, aby výsledkem hlasování o důvěře jeho první vládě bylo, že 122 poslanců bude proti a 78 pro vládu, tedy jen poslanci hnutí ANO. Jakmile by vládu podpořili komunisté nebo Okamura, ten samý den budou v německých a dalších západních novinách vycházet články o tom, že Babiš spoléhá na komunisty a extremisty,“ spekuluje o možných myšlenkách šéfa hnutí ANO.

Erik Best se také zastavil nad pátečním setkáním Jiřího Drahoše s dosluhujícím premiérem Bohuslavem Sobotkou. Oba poté vydali zprávu, že jednali o možném ovlivňování voleb cizími tajnými službami. „Není žádné překvapení, že si Sobotka přeje na Hradě Drahoše. Spíš to vypadá tak, že Drahoš dostal radu od svých poradců, že se má chovat stejně jako američtí demokraté, kteří vidí Rusko za každým rohem, za každým keřem. Je to dost průhledné, ale nemyslím, že to zabere v České republice,“ má jasno politický analytik.

A pokud jde o šance na znovuzvolení Miloše Zemana, připomíná Best pozoruhodnou myšlenku, s níž nedávno přišel Jan Keller. „Tedy že rolí Mirka Topolánka je zaručit, aby v prvním kole nevyhrál v prvním kole. Příliš jsem tomu nevěřil, než jsem uviděl první průzkum. Nyní tomu přidávám jistý význam, je to klidně možné. V případě, že by se konalo druhé kolo, je pravděpodobné, že by do něj kromě Zemana postoupil někdo z trojice Topolánek, Drahoš, Horáček. Není vůbec jasné, že to bude Drahoš. Lepší pozici má zatím jednoznačně Zeman, ale opravdu bude záležet na tom, kdo s ním postoupí do druhého kola a jaká bude celková atmosféra,“ uzavírá komentáře pro ParlamentníListy.cz Erik Best.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdo seje vítr, sklízí bouři.“ Zbořil: Buďte opatrní. A o čem se nemluví

4:44 „Kdo seje vítr, sklízí bouři.“ Zbořil: Buďte opatrní. A o čem se nemluví

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA O koncepci kdysi populární Hedvábné stezky hovořil politolog Zdeněk Zbořil v …