Pane Moravče, pane Bělobrádku, a na tohle pamatujete? Po show na ČT Zdeněk Zbořil připomíná, co nechtějí slyšet. Ani Kalousek neušel

30.04.2018 6:41 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Karla Šlechtová premiérkou? Věštění z lógru. K obsazování ministerských postů politolog Zdeněk Zbořil říká: „Kdyby někdo něco opravdu věděl, nemusela by se vyjádření různých politiků, zejména členů ČSSD, odehrávat na úrovni jedna paní povídala.“ V souvislosti s reakcemi lidovců k sestavování vlády politolog upozorňuje na to, že pověstná „lidovecká zásadovost“ může mít za následek dokonce i jejich hrdinský a zásadový odchod do zapomnění. A zda je potřeba se bát, že by podpora komunistů vládě mohla ohrozit naše zahraniční směřování či účast v EU nebo v NATO? „Rozhodně se oba tyto spolky dříve rozejdou, než se i ti nejaktivnější čeští politici dokážou někam ‚přesměrovat‘ a navíc o tom přesvědčí své voliče.“

Pane Moravče, pane Bělobrádku, a na tohle pamatujete? Po show na ČT Zdeněk Zbořil připomíná, co nechtějí slyšet. Ani Kalousek neušel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Václav Moravec ve svém nedělním pořadu divákům prozradil, že prezident Zeman má záložní plán. Pokud se nepodaří sestavit vládu v čele s Babišem, mohla by se příští premiérkou stát současná ministryně obrany za hnutí ANO Karla Šlechtová. Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, která byla také hostem jeho pořadu, ale oponovala, že o takovémto plánu nic neví. „Tohle rozhodně pravda není. Ani náhodou. Karla Šlechtová je člověk, který si jde za svým a je dobrá manažerka. Pokud se pan prezident rozhodne, že by ona měla být ve druhém pokusu pověřena prezidentem republiky, tak to rozhodně nebude naše politická nominace,“ uvedla. „Myslím, že je to tak trochu věštění z kávové sedliny. Skoro bych si dovolil říci, že z lógru,“ reagoval politolog Zdeněk Zbořil. „Prezident má jistě nějaký ‚náhradní plán‘, to tak v politice chodí, když se chce něčeho dosáhnout a něco se nedaří. Zdá se ale, že pan Moravec má přístup do hradních kuloárů a tam navíc k citlivým informacím. Já bych jednak věřil paní Pokorné Jermanové, jednak si dovolím konstatovat, už po několikáté, že řada našich politiků vášnivě a temperamentně kritizuje prezidenta Zemana, ale přispívají svým nerozhodným chováním ke zvětšování objemu jeho moci. A to už jenom tím, že je zejména jejich zásluhou sestavení vlády stále v nedohlednu,“ dodal.

Moderátor Václav Moravec před kamerami prozradil, že podle informací České televize by se příštím ministrem zahraničí České republiky mohl stát Jakub Landovský, syn herce Pavla Landovského. Dnes je sociálnědemokratickým náměstkem na Ministerstvu obrany. Do této pozice se dostal ještě za časů vlády Bohuslava Sobotky. „Já vám nebudu komentovat jakékoli personální otázky,“ odmítl reagovat na Moravcovy úvahy předseda ČSSD Jan Hamáček. Jako nový předseda strany by prý jen přivítal, kdyby se na klíčové posty dostaly nové tváře sociální demokracie. V médiích se přitom několik dní spekulovalo o tom, že by se příštím ministrem zahraničí mohl stát vlivný sociální demokrat Miroslav Poche. „Kdyby někdo něco opravdu věděl, nemusela by se ta vyjádření různých politiků, zejména mj. členů ČSSD, odehrávat na úrovni ‚jedna paní povídala‘. Trochu jsem znal otce pana Landovského, nejen jako herce a autora, ale o synovi vím jenom to, co se o něm sporadicky píše v novinách,“ uvedl Zbořil. „A o panu Pochem nevím ani to, že je vlivný. Informaci o tom, že pan Hamáček chce ukázat potenciálním voličům své strany ‚nové tváře na klíčových postech‘, ale rozumím tak, že mu nic jiného nezbývá. S těmi starými, okoukanými a neúspěšnými už ČSSD  z dnešní krize nedostane,“ dodal.

Do Otázek byl pozván také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který konstatoval, že se nediví místopředsedovi Senátu Milanu Štěchovi, že se k vládě s Andrejem Babišem staví tak kriticky. „Já jsem byl skutečně svědkem toho, že mu bylo na koaliční radě vyhrožováno z úst Andreje Babiše,“ uvedl předseda lidovců. „Pan předseda Senátu a pan Bělobrádek mají stejné nepřátele – Andreje Babiše a prezidenta republiky. Ale pánové jsou trochu úzkostliví. Přece víme, že pan Bělobrádek vstoupil do politiky slavnou větou, že ‚na každé prase se vaří voda‘ a že jako veterinář ví, o čem mluví. Pan Štěch zase hrozil prezidentovi republiky ústavní žalobou, nemluvě už o jeho nadávkách, že je neschopný výkonu své funkce. Oba jsou tak trochu jedné krve, jak říkala matka vlčice v Knize džunglí, ‚ty i já!‘ Snad jen ve vztahu k ‚našim  krajanům‘ v Mnichově se trochu liší. Ale co není, může být,“ komentuje politolog. „Co si kde řekli za zavřenými dveřmi, by nám mělo být jedno. Ať si to pánové nevyřizují na náš úkor,“ dodal.

V reakci na to, zda budou lidovci podporovat návrhy menšinového kabinetu ANO s ČSSD, pokud se budou opírat o hlasy komunistů, Pavel Bělobrádek připomenul názor lidovců na nově vznikající kabinet: „Za KDU-ČSL mohu říct, že pro nás je tato varianta nepřijatelná. Vláda opřená o komunisty nebo SPD je něco, s čím my zásadně nesouhlasíme. Domníváme se, že tím se možná premiér Babiš může zapsat do historie jako první premiér, který tohle připustil. Zároveň tím končí období první České republiky,“ vypálil Bělobrádek. ČSSD se prý také může stát, že za pár týdnů bude v opozici a koaličním partnerem se stane Tomio Okamura se svou SPD. „Já a mnozí jiní včetně bývalého člena KDU-ČSL Miroslava Kalouska si ještě pamatujeme, jak lidovci věrně sloužili ‚obrozené‘ Národní frontě přes čtyřicet let. Pak asistovali u podivuhodné ekonomické ‚transformace‘ a také z toho měli nějaký prospěch. Viz třeba transakce okolo budovy Nové scény ND v Praze. A konečně sami sebe dostali do situace, kdy se nad nimi pomalu zavírá voda. Snad by proto měli více přemýšlet o sobě a teprve pak o těch druhých,“ uvedl Zbořil.

Pověstná „lidovecká zásadovost“ může mít za následek…

Pro KDU-ČSL je trestní stíhání Andreje Babiše a jeho prvního zástupce v hnutí ANO Jaroslava Faltýnka nepřekročitelný problém. A zda se postoj lidovců, kteří mají při vyjednávání o vládě, do budoucna nějak projeví? „Netroufám si prorokovat, ale pověstná ‚lidovecká zásadovost‘ může mít za následek dokonce i hrdinský a zásadový odchod do zapomnění. Už se o to jednou, a není to tak dávno, pokusili. Třeba se jim to povede podruhé,“ říká politolog.

Řada politiků včetně lidovců má také pochybnosti o směřování naší republiky, pokud by vládu podporovali komunisté. „Pokud si někteří naši politici myslí, že pro ČR je snadné vystoupit z EU a z NATO, pak nám nezbývá než povzdechnout si Svatá prostoto! A je jedno, jsou-li členem jakéhokoli politického sdružení nebo politické strany jakékoli barvy. Rozhodně se oba tyto spolky dříve rozejdou, než se i ti nejaktivnější čeští politici dokážou někam ‚přesměrovat‘ a navíc o tom přesvědčí své voliče…,“ podotýká Zbořil.

Pokračuje vyjednávání o vládě. Postupně přibývají podmínky, které si klade ČSSD. I přes kritické hlasy se nakonec širší vedení sociální demokracie na víkendovém jednání domluvilo na pokračování vyjednávání o vládní koalici s hnutím ANO, která by se opírala i o hlasy KSČM. ČSSD si také rozhodnutím svého ústředního výkonného výboru zakázala spolupráci s hnutím SPD Tomia Okamury na celostátní úrovni. ČSSD mimo jiné také usiluje o to, aby členové Okamurova hnutí byli odvoláni z vedení Sněmovny a jejích orgánů. „To je podivná podmínka z úst vedení strany, která se mj. nazývá i demokratická. Třeba někoho napadne, že je to, jak říká pan Fiala, nejen extrémní, ale až extremistický postoj a že i členové této strany by neměli mít významné funkce v orgánech nebo výborech Sněmovny. A mohli by Sněmovnu opustit stejnými dveřmi jako SPD,“ uvedl Zbořil.

Zásadní podmínka ČSSD je i tato: Pokud bude jakýkoliv člen vlády prvoinstančně odsouzen, okamžitě odstoupí, jinak vláda končí. Pak také sociální demokraté požadují, aby platilo, že pokud demisi podají jejich ministři, znamená to automaticky i demisi celé vlády. Chtějí také pojistky proti přehlasování ČSSD ve vládě i ve Sněmovně. „Zřejmě si v ČSSD spletli, kdo má v PS 78 a kdo 15 poslanců. Navíc když na ně není spolehnutí, že svá slova dodrží. Wagner, Melčák, Pohanka, zrada na Zemanovi po vnitrostranickém referendu, po ‚neúspěchu‘ Paroubka s nejvyšším počtem hlasů v posledních několika volbách, Špidlovi pro nedostatek komunikace,  Grossovi kvůli bytu aj. Ale hlavně ta nekonečná řada afér na hranici trestné činnosti. Jak jim lze uvěřit natolik, že by měl být osud vlády ČR svěřen do jejich rukou?“ ptá se politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

německé platy

Pokud vás dobře chápu, tak ani Vy nevěříte Fialově slibu, že můžeme mít za 5 let platy jako Němci. Ale tvrdíte, že nám pomůže přijetí Eura. Kdy bysme tedy mohli mít platy jako v Německu? Tvrdíte, že je to z dlouhodobého hlediska, což je dost široký pojem. A pomůže nám Euro nějak v tom, že čím dál ví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…