Pokud jste vyšetřován a máte vyjednávat v EU... Zkušený expert odhaduje budoucnost Andreje Babiše

13. 8. 2017 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Bude to bezesporu tématem volební kampaně, ale pro mnohé se jedná o Čapí hnízdo po padesáté sedmé,“ říká k aktuálnímu dění kolem Andreje Babiše v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček. Neočekává nějaký výrazný propad preferencí ANO. Proč? „Začíná to být takový český evergreen. S velkým humbukem se přijde, ukáže se na vybraného politika a řekne se, že zásadně pochybil. Otřese se jeho důvěrou a pak se roky nic neděje. Takže si mnoho lidí řekne, bylo to tu už několikrát, kdo ví, jak to celé je,“ konstatuje.

Pokud jste vyšetřován a máte vyjednávat v EU... Zkušený expert odhaduje budoucnost Andreje Babiše
Foto: David Hora
Popisek: Andrej Babiš

Ovlivní případné trestní stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka výrazně výsledky voleb? Je to „bod zlomu“, jak říká váš kolega politolog Josef Mlejnek?

Pokud se neobjeví nějaká zásadní informace nového charakteru, či nějaké zásadní prohlášení, tak to tolik nezmění preference hnutí ANO. Bude to bezesporu tématem volební kampaně, ale pro mnohé se bude jednat o Čapí hnízdo po padesáté sedmé. Takže dopadne to jako už mnohokráte. Ti, kteří souhlasí s Andrejem Babišem, řeknou, že je to politický útok na něj a vzpomenou si na Jiřího Paroubka, který zažil něco podobného, a na mnohé další. Ti, kteří mají výhrady k Andreji Babišovi dlouhodobě a vnímají ho jako problematickou postavu, tak se jenom v tom utvrdí.

A váhaví středoví těkaví voliči, kteří přemýšlejí o podpoře několika politických stran – a je jich poměrně hodně – se možná začnou poohlížet po alternativách. Teď si musí opravdu nadávat volební štáb lidovců, že se rozešel se Starosty. Nyní se nabízelo poselství té třetí síly. Ve stylu – podívejte, co zachvátilo ČSSD na jaře tohoto roku a ANO v létě. Dejte šanci třetí síle. Neboli si myslím, že pár procent voličů se začne poohlížet po alternativách typu Starostové, Piráti nebo se část vrátí ke stranám původním.

Neočekávám ale, že to bude nějak zásadní. Hnutí ANO už bylo teď na stropě své podpory a počítám, že Andrej Babiš uzpůsobí marketing této situaci a bude dávat příklady politiků, kteří byli prošetřováni roky a nic z toho nebylo. Nečekám u hnutí ANO pád deseti procent, maximálně výkyv dvou tří procent. Pokud nedojde k něčemu naprosto nečekanému, co by vneslo nějaké nové informace do dění. Minulost potvrzuje, že je k tomu potřeba i silných mediálních partnerů. Což spřízněné vlastnictví Andreje Babiše některých médií významně tlumí. Kubiceho zprávu, velké krize nebo tlaky na odstoupení některých politiků nesla dříve MF Dnes.

To, co říkáte, potvrzuje minulost zcela nedávná. Při květnovém odvolávání Andreje Babiše z vlády to nakonec dopadlo tak, že ho to v preferencích spíše posílilo...

Bylo to hodně dáno tím, jak se choval premiér Sobotka a jak to vysvětloval. I tím, jak se choval prezident Zeman. Tady je ta souvislost jiná, je to čistě a výhradně o Andreji Babišovi. Musí se nechat, že je to velice houževnatý člověk, který v tom umí chodit a velice dobře okamžitě reaguje. Potřebuje jediné – aby těmi kritiky byli pánové Kalousek, Fiala. Staré strany. Aby mohl neustále říkat – kritizuje mě ODS, TOP 09, ČSSD – takže na tom bude něco účelového. V momentě, kdy by tato kritika přišla od alternativních stran, nebo by tam byla nová informace od odborných institucí, bylo by to jiné. Příliš na to ale nesázím.

Jak to zamává s koaličním potenciálem hnutí ANO? Při zmiňované vládní krizi skoro všichni tvrdili, že s ANO do koalice nepůjdou, v poslední době však už tak rezolutní nebyli. Jak tomu bude teď?

Bude to hodně odvislé od zahraničních partnerů. Když odmyslíme Silvia Berlusconiho, některé francouzské a belgické politiky, kteří fungovali v pozicích premiérů a ministrů, ač byli obviněni, není to úplně standardní záležitost. Pokud by to mělo dělat zahraničněpolitickou patálii, může to být jeden z argumentů, jak Andreje Babiše izolovat.

Fakticky se to rozhodne podle finálního volebního výsledku, jak ho rozdají voliči. Pokud bude ANO velmi silné, bude se vymýšlet varianta určitých záruk, že s Babišem ano, nebo za situace, že tu bude záložní plán s vicepremiérem, kdyby byly komplikace. Jestli by hnutí ANO nemělo tak výrazný výsledek, tak se začnou vymýšlet nějaké smíšené scénáře.

Je dva měsíce do voleb, ale tyhle záležitosti se táhnou. Stačí se podívat na vyšetřování jiných politiků. Je to záležitost mnohaletá. Vzpomeňme na kauzu Rath, která je po mnoha letech vlastně na začátku. Byl bych tedy opatrný. Tyto orgány mají nějakou časovou dynamiku, která je pomalejší. Pokud nepřijde hrom z čistého nebe uprostřed kampaně, tak si myslím, že Čapí hnízdo bude jedno z mnoha témat. Andrej Babiš bude přehazovat vidlemi stará pochybení občanských i sociálních demokratů, Miroslava Kalouska. Oni budou naopak nakládat s Čapím hnízdem, EET. Může to vést k tomu, že někteří se budou poohlížet po alternativních stranách, nebo k volbám nepůjdou.

Nabízí se otázka, kterou si jistě položí příznivci Andreje Babiše, zda dva měsíce před volbami takováto akce není čistě účelová a zda – pokud by Andrej Babiš nebyl lídr hnutí, které vede preference – by po nějakém Čapím hnízdu neštěkl ani pes...

Začíná to být takový český evergreen. Zachvátilo to sněmovní volby, začíná se to přenášet i na volby krajské i na evropské. Taková jistá politická účelovost. Není to ideální. Takže si mnoho lidí řekne, bylo to tu už několikrát, kdo ví, jak to celé je. Zvlášť to překvapí u kauz, kde se říká, že jsou vážné, pochybení zásadní a pak se roky nic neděje. To je největší nešvar. Kdyby se opravdu vyšetřovalo, obžalovalo, promptně řešilo, je to věc jiná. Ne že se s velkým humbukem přijde, ukáže se na vybraného politika a řekne se – pochybil ve všech ohledech. Otřese se jeho důvěrou a pak se roky nic neděje. Což zklamává úplně všechny. Jak ty, co o tom pochybují, tak ty, co si říkají – konečně se tyto věci přestaly zametat pod koberec. Nakonec se ukáže, že tato naděje se ukázala jako lichá. To je největší nešvar. Že se to stává čím dál víc součástí politického boje a volební kampaně, ale zároveň že pak nejsou žádné výsledky. Nikdo za to nenese odpovědnost.

Zdá se, že voliči už na to přestávají slyšet a mají o těchto věcech pochybnosti směrem k té účelovosti. Mohu dát příklad z Libereckého kraje. Tam byl před třemi lety obviněn hejtman Martin Půta, ale od té doby se nic neděje. Mezitím byly krajské volby a Půta je drtivě vyhrál...

Je to tak. V momentě, kdy se roky nic neděje a po náhlém skandálním začátku je absolutní dlouhé ticho, tak to mnohé odvádí od důvěry ve vyšetřování. Vzpomeňme jen v tom Liberci, kolik tam bylo kauz, které skončily buď úplně vyšuměním, nebo problematickým zvláštním rozhodnutím. Ať to byly pozemky, šampionát, prodávání majetku. Tohle je velmi podobné. Prostě kauza střídá kauzu.

Ukazuje se, že pro politika je důležité, když si přes obvinění udrží akceschopnost. Pak ho veřejnost je schopná akceptovat. Když má výsledky, věnuje se dál tomu závazku a politické profesi, veřejnost je ochotná to respektovat. V momentě, když se ten politik stane ublíženecký a soustředí se na svoji kauzu a řeší výhradně ji, tím začíná většinou jeho politický pád.

Závěrečnou otázku mám spíše pro věštce. Kdo má teď vlastně největší šanci stát se novým českým premiérem? Přeci jen Andrej Babiš? Nebo Lubomír Zaorálek? Či Petr Fiala? Nebo mě napadla polská varianta, že lídr vítězného subjektu je v pozadí a nastrčí do premiérského postu někoho jiného...

Vzhledem k tomu, že očekávám, že vláda bude vznikat velice pomalu a spíše až v závěru tohoto roku, tak toto není otázka ani na toho věštce. Ale na Miloše Zemana. I on si nyní určitě teď pokládá otázky, za jakých podmínek by byl ochoten a schopen jmenovat Andreje Babiše, případně někoho jiného. Co by ta vláda měla splňovat, aby měla autoritu a netrpěla vydíratelností. Největší problém politiků, když jsou ve vyšetřování, je totiž to, že jsou pod obrovským enormním tlakem.

Zvláště je to pikantnější, když se to týká Evropské unie a vy tam máte jezdit vyjednávat českou pozici, české zájmy a mít nějakou autoritu v rámci tohoto společenství. Není samozřejmě země, která by tohoto nevyužila, aby pro sebe mohla vyjednat co nejlepší podmínky a vám naopak tuto pozici zkomplikovat. Jenom s tím odvoláním, že jste vyšetřován ve věci evropských peněz. Podívejme, co se děje ve vztahu k Polsku či k Maďarsku, co ve své době zažívalo Rakousko. Mnozí jsou tam na to lační, aby to mohli využít. Své o tom ví ostatně i Silvio Berlusconi, který si tuto situaci taky prožil.

Je to ještě daleko, ale některé z těchto scénářů určitě promýšlí Miloš Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babišova vláda odteď vládne. Premiér by se ale měl začít modlit. Protože...

14:10 Babišova vláda odteď vládne. Premiér by se ale měl začít modlit. Protože...

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne jmenoval jednobarevnou vládu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.…