Politolog: Babiš nastolí prezidentského kandidáta jen tehdy, kdyby Zeman ze zdravotních důvodů nekandidoval, což nelze vyloučit

1. 8. 2017 9:45

POLITOLOGOVÉ „Pokud někdo může porazit Miloše Zemana, tak zejména tím, že se mu podaří stylizovat se do role antizemana. Ten bude muset pokrývat široké volební spektrum,“ říká k prezidentským volbám politolog Petr Sokol s tím, že nepůjde o jednoduchý úkol. Protivníci současného prezidenta však podle něj dostatečně nevyužívají potenciál a karty zdaleka nejsou rozdány. Upozornil, že od politických stran očekával spojení kampaní pro parlamentní i prezidentské volby, to se ale nestalo.

Politolog: Babiš nastolí prezidentského kandidáta jen tehdy, kdyby Zeman ze zdravotních důvodů nekandidoval, což nelze vyloučit
Foto: Radim Panenka
Popisek: Setkání novinářů a prezidenta Miloše Zemana na státní návštěvě Vietnamu

Jak si půl roku do prezidentské volby stojí Miloš Zeman oproti svým vyzyvatelům?

Zatím se ještě nic zásadního nezměnilo a v mých očích zůstává favoritem Miloš Zeman, protože hlavní protikandidáti podle mě ještě nepředstavili jasnou politiku, na základě které by se jejich volební skupiny rozšířily. Existují průzkumy, které ukazují, že v druhém kolem by mohl Drahoš Zemana porazit, ale to jsou průzkumy před startem ostřejší kampaně. Z toho důvodu se situace může měnit a očekávám, že může nastat tvrdý boj mezi Horáčkem a Drahošem o postup do druhého kola; a jejich voliči se mohou překrývat, to může hrát roli.

Zmínil jste, že Zemanovi protivníci ještě nepředstavili jasnou politiku. S jakými postoji by mu tedy mohli konkurovat?

Mohou kritizovat řadu excesů, které Zeman při výkonů funkce udělal, a myslím si, že pro voliče pravice a středu je část věcí, které prováděl, nepřijatelná. Od korunovačních klenotů až po vyznamenávání. To jsou slabá místa, na která se dá brnkat. Samozřejmě pokud někdo může porazit Zemana, tak zejména tím, že se mu podaří stylizovat se do role antizemana, na druhou stranu takový antizeman musí pokrývat široké volební spektrum, které by ho volilo. Od voličů zelených, po voliče ODS; je to pochopitelně složité. Proto jsem odpovídal, že v mých očích je favoritem Miloš Zeman. Seskládat voličskou podporu, se kterou ho lze porazit, bude nelehký úkol.

Jsou to Zemanovy radikální postoje k migraci a uprchlické krizi, která sužuje Evropu, co mu získává tak velkou oblibu?

To je určitě věc, která voličské jádro velmi utvrzuje, a kterou jeho voliči rádi slyší. To znamená, že podle mého názoru bude Zemana obtížně porážet někdo, kdo by měl postoj opačný. Na druhou stranu je ten jeho postoj k uprchlíkům velmi vyhraněný a pro část voličů třeba středu, kteří mohou rozhodovat volby, může být vnímán jako vyhraněný. To je pro Zemana výhoda, ale zároveň potenciál soupeře, kterého příliš nevyužívají.

Kandidáta Drahoše podporuje několik institucí, ale přízeň mu vyjádřila i Českobratrská církev evangelická. Čím to je? A mohl by on být právě tím konzervativním kandidátem, který bude zároveň protipól MiIoše Zemana?

Politické strany v drtivé většině pospíchají hledat vlastní kandidáty, protože je tu velká otázka o silném kandidátovi proti Zemanovi. Podle mne si nesprávně vyhodnotily první prezidentskou volbu a nabyly dojem, že prezidentská volba v roce 2013 byla porážkou politických stran. Z toho důvodu jsem čekal, že většina relevantních parlamentních stran využije souběh mezi prezidentskou volbou a představí kandidáta, který bude sbírat hlasy pro volby do Parlamentu a potom vše dovrší v kampani prezidentské jako utvrzování značky a voličů. To nikdo neudělal a v takové situaci, kdy dávají ruce od prezidentské kampaně pryč, musí nastupovat kandidáti z jiného okruhu. A pak se hledají lidé, kteří z pravidla bývají vybíraní jako kandidáti systému, třeba ředitelé soudů, šéfové akademií – tak, jak jsou běžně vybíraní v Německu do nepřímé volby. Druhá volba padla tímto směrem a ten, kdo byl ochoten se zapojit, byl Drahoš, a tak podle mne vznikla jeho kandidatura.

Někdo tvrdí, že představit prezidentského kandidáta příliš brzy se nevyplácí, aby se takzvaně neokoukal. Nehrozí to Drahošovi a není příliš brzo na představování kandidátů?

Představit je teď není příliš brzo. Nevíme, jak bude vypadat šachovnice po sněmovních volbách, což může s kandidaturou zahýbat. Současně, pokud jde o kandidáta, který není Karel Gott, a všichni ho neznají, tak není na škodu tu kampaň vést trochu déle. Když se ale podíváme na současnou sestavu kandidátů, tak si dovedu představit, že později ještě přijde silná kandidatura. Karty ještě nejsou rozdány. Nejen kvůli sněmovním volbám, ale i kvůli tomu, jak volební pole vypadá, a kvůli tomu, že velké voličské skupiny nejsou svázány s jednotlivými kandidáty. Když se vrátím ke spojení voleb, dlouho jsem si představoval, že na billboardech bude předseda strany a kandidát na prezidenta jako silné osobní pouto.

Jak mohou volby a šance jednotlivých kandidátů změnit poslední dva vážní zájemci, Kulhánek a Kubera, se kterým by mohlo sympatizovat mnoho voličů Zemana, protože má podobné postoje?

Myslím si, že pan Kulhánek zapadá do skupiny kandidátů, kteří se rozhodli jít do prezidentské volby, protože viděli, že v tuto chvíli zde není silný kandidát. Domnívám se, že jeho podpora mimo jeho politickou stranu, která ho jmenovala, nebude příliš široká, pokud ho nepodpoří další politické strany a instituce.

Co se týče Kubery, pokud by se rozhodl kandidovat, bude jediným kandidátem, který má strukturu v politické straně, což může hrát zajímavou roli v kampani, a myslím, že může nasbírat více voličů než jen okopírovat sněmovní výsledek voleb. Může být kandidátem, který osloví velký segment Zemanových voličů, protože některé Zemanovy názory se pro část jeho voličů staly nepřijatelné. Tady může nastat překryv názorů.

Jak do prezidentské volby vstoupí Andrej Babiš a hnutí ANO jako předpokládaný hegemon Parlamentu? Domníváte se, že ho Zeman podpoří, nebo zůstanou navenek neutrální, nebo dokonce na poslední chvíli nasadí někoho vlastního?

Andrej Babiš nastolí vlastního kandidáta jen tehdy, kdyby Zeman ze zdravotních důvodů nekandidoval, což nelze vyloučit. Ale v téhle situaci a po vládní krizi se šance, že by proti Zemanovi nastoupil kandidát hnutí ANO, výrazně snížila. Považuji to za téměř vyloučené. Hnutí ANO jemnější či silnější formou podpoří Miloše Zemana minimálně tak, že proti němu nikoho nepostaví. Maximální podpora bude vypadat tak, že Babiš zavelí k jeho otevřené podpoře třeba před druhým kolem, což mu samozřejmě pomůže, protože voliči hnutí ANO se rekrutují ze skupiny, která Miloše Zemana překrývá. V tuto chvíli vidím neformální partnerství Babiše se Zemanem pro prezidentskou volbou i proto, co se bude po sněmovních volbách dít. Zeman může hnutí ANO pomoci.

Průzkumy i odborníci tvrdí, že Andrej Babiš vyhraje podzimní volby. Souhlasíte s tím?

Předpokládám, že ANO zvítězí, a jeho náskok velice ovlivní, jak dokáže zmobilizovat voliče. Některé průzkumy spíše ukazují, že voliči hnutí ANO nejsou všichni těmi, kteří by se silně zajímali o politiku, a to je skupina, která může zůstat doma. Průzkumy, které budou ukazovat velký náskok, budou působit tak, že část voličů si řekne: tak to je ložená věc, je jasné, že zvítězí. A zůstanou doma. Pak bude náskok nižší. Myslím, že volební výsledek bude spíše pod třiceti procenty, spíše než nad nimi. Kdybych musel věštit z křišťálové koule, tak bych řekl, že bude začínat dvojkou spíše než trojkou.

A jak se vám jeví šance ČSSD? Ztratila, nebo získala odchodem Sobotky z čela vlády i strany?

Získala nějakou naději, že bude moci na žebříčku preferencí stoupat. Zatím se jeho odchod nijak neprojevil, ČSSD se snad může utěšovat, že neoslabili a jejich preference jsou stabilizované. Žijeme v pokrokové části volební kampaně, kdy probíhají prázdniny a léto a strany nic nepředvádějí. ČSSD bude mít na začátku září šanci ukázat, zda prošla obnovou. Zatím nic nenaznačuje vzestup a nezdá se pravděpodobný, výsledek zůstane tam, kde je. Změnit se může na začátku závěru volební kampaně, ale velkou šanci na větší postup jim nedávám. Zaorálek směřuje k posunu k levicovým tématům, což je správně, ale podává je složitě. Je třeba předávat zjednodušené a jasné vzkazy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tereza Spencerová: Novičok? Jako houska na krámě, má to leckdo. Putin po večerech nad čoudícími kádinkami vyvíjí nové zbraně. Ty plky a bláboly o Rusku... V Evropě hrozí obrovské násilí imigrantů

8:41 Tereza Spencerová: Novičok? Jako houska na krámě, má to leckdo. Putin po večerech nad čoudícími kádinkami vyvíjí nové zbraně. Ty plky a bláboly o Rusku... V Evropě hrozí obrovské násilí imigrantů

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Začíná v tom být docela chaos a z ‚tajuplné‘ látky se pomalu stává …