Politolog Lebeda prohlásil, že srdce Čechů bije nalevo. Schwarzenberg to zaspal

14.02.2014 7:24

REPORTÁŽ Dnešní koalice je tak šišatě sestavená, že se člověk musí ptát, v čem má společný zájem. Tím Karel Schwarzenberg začal své fórum a pak vlastně celou debatu spal, přičemž ho vzbudil jen dotaz sličné posluchačky. To politolog Tomáš Lebeda byl soustředěný a na téma volebních systémů mluvil jako kniha.

Politolog Lebeda prohlásil, že srdce Čechů bije nalevo. Schwarzenberg to zaspal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Anketa

Je rok od zvolení Miloše Zemana. Dělá prezident svou práci dobře?

77%
23%
hlasovalo: 18934 lidí

„Náš volební systém má jisté nevýhody. Vede k roztříštěnosti Poslanecké sněmovny a ke koalici, která je často tak šišatě sestavená jako dnes, kdy se člověk ptá po jejím společném zájmu. Senát nemůže hlasovat o rozpočtu, což není úplně smysluplné. Proto je diskuse o volebních systémech tak potřebná, protože přijdeme k problémům, které naše Ústava má," sdělil na úvod předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, ale zanedlouho usnul. Debatovali, a velmi zajímavě, jiní.

Kroupova obrana Ústavy

Do červených křesel na pódiu v Mramorovém sále Paláce Lucerna včera usedlo sedm debatérů, kterým naslouchalo asi čtyřicet návštěvníků. V rámci Fóra Karla Schwarzenberga se diskutovalo na téma volební systémy, jejich historie, vliv na výsledky voleb a možné dopady změny volebního systému na politickou mapu v Česku. Vše moderoval Tomáš Němeček.

Fotografie z akce:

Fotogalerie: - Volební systémy a spící Karel

Představení webu VOLBYSTAN.cz o typech volebních s...
Karel Schwarzenberg
Představení webu VOLBYSTAN.cz o typech volebních s...
Karel Schwarzenberg
Daniel Kroupa, spolutvůrce českého volebního systé...
Helena Langšádlová, místopředsedkyně TOP 09

Hned po slovu hostitele začal politolog Daniel Kroupa Ústavu bránit - a není divu, když je jejím spoluautorem. „Ústava nebyla dělána horkou jehlou. Netrvám na stávajícím znění Ústavy proto, že jsem jejím spoluatorem, ale protože jde o správný model. Za celých dvacet let jsem neslyšel argument, s kterým jsme při jejím sepisování nepočítali. Dnes sice Senátu dominují starostové, kteří by rádi ovlivnili rozpočet, ale vláda je tvořena z Poslanecké sněmovny, takže je to v pořádku a netřeba stávající chaos ještě prohlubovat," sdělil.

Češi jsou levičáci

Odborník na volební systémy z Univerzity Palackého v Olomouci Tomáš Lebeda zprvu prohlásil, že by politici pro případnou změnu volebního systému neměli přicházet se svými nápady. Měli by však najít konsenzus v tom, co od případné změny očekávají a odborníci by pak mohli vypracovat různé návrhy, jak by šlo jejich očekávání naplnit. „Aby to nedopadlo, jako když pejsek a kočička vařili dort," dodal.

Nicméně naznačil, že určité změny ve společnosti stejně nejspíš neprojdou. „Česká společnost je egalitářská. Jsme více levicoví, než si sami myslíme. Prostě srdce Čechů bije nalevo. Třeba Anglosasové jsou soutěživí. Kdo vyhraje, bere vše. To by v Česku neprošlo," sdělil. Mírně se pak přel s kolegou a svým bývalým studentem, politologem z Masarykovy univerzity v Brně Kamielm Gregorem, k čemuž Kroupa zavtipkoval: „Takové studenty bych chtěl mít."

Náhled do Volbystánu

Autor projektu Volbystán Jan Gregar pak představil své dílo. Jde o model voleb, jejímž předobrazem byly volby do Poslenecké sněmovny z roku 2006. Zájemce si ve Volbystánu, fitkivní zemi volebních inženýrů, jak ho uvádí podtitulek, zjistí, jak by volby dopadly při různých volebních systémech. Například ve většinovém, v poměrných a smíšených. Nicméně jednotlivé strany jsou zde zamaskovány za názvy konzervativci, socialisté, pracující a tak dále.

Politolog Gregor dále přednesl svá zjištění: „Starší a méně vzdělaní voliči se velmi málo rozhodují mezi jednotlivými stranami, jsou konzervativní. Zato mladí a vzdělanější voliči jsou přelétavější." Podle Lebedy je dnes v Poslanecké sněmovně nejvíc stran v historii Česka a možná bude do budoucna třeba skládat vládní koalici i ze čtyř politických subjektů, což bude pro společnou domluvu ještě větší problém. „Jako ve vztahu. Když jsou v něm dva, funguje. Jakmile se tam objeví někdo třetí, je to problém," doplnil.

Schwarzenberg nereagoval

Někteří besedující se pozastavili nad výsledkem letošních voleb, které vlastně vyhrály podle nich nesystémové strany, a shodli se v důvěře v mladou generaci. „Zajděte si na některé odborné učiliště a poptejte se tam. Nebudete pak takovými optimisty," projevil na to konto skepsi Lebeda s tím, že je zapotřebí silné občanské společnosti, která bude politiky stále tlačit k tomu, aby se stali zodpovědnějšími.

Pak oslovil moderátor Němeček předsedu TOP 09, ale ten nereagoval. Byl v limbu. Vzbudil se, když uslyšel mladý ženský hlas. To už se přešlo na otázky návštěvníků a pohledná dívka kladla jeden z dotazů. Poté, co Karel Schwarzenberg zasvěceně pohovořil o volebním systému v Rakousku, si moderátor na jeho konto mírně zavtipkoval: „Vy jste jako Mendělejev. Ten také vymyslel periodickou tabulku prvků ve spánku." Když došlo na otázku, jestli by se nyní dokázala opozice s koalicí domluvit na změně Ústavy, Schwarzenberg nevěřícně zakroutil hlavou s tím, že to by v Poslanecké sněmovně museli sedět svatí a ne čeští politici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třeba se zjistí, že nešlo o takový podvod... Do citlivého vyjednávání o vládě kvůli Babišovi promluvil zkušený expert

17:25 Třeba se zjistí, že nešlo o takový podvod... Do citlivého vyjednávání o vládě kvůli Babišovi promluvil zkušený expert

ROZHOVOR „Neřekl byl přímo, že je ohrožena demokracie, ale že se stírají některé kontrolní mechanism…