Mění se postoj „velkých“ hráčů EU k zemím Visegrádu s tím, jak západní státy postupně zpřísňují přístup k migraci?
Postoj vůči migrační krizi se v rámci Německa mění a odmítavější přístup, jaký zastávají státy Visegrádské čtyřky, začíná být více přítomen i na politické scéně starých členských zemí. V důsledku toho se opatrně zlepší i vztah k zemím V4. Neřeknou sice, že státy V4 měly pravdu, ale v samotném Německu převládá názor, že je migraci třeba omezit a mít pod kontrolou její vlnu. Samozřejmě lze předpokládat, že nebudou kritizovat Českou republiku nebo Maďarsko za jejich postoj, který měly na podzim. Lze předpokládat, že se kritika starších zemí EU směrem k nám – např. za dědictví komunismu nebo zaostalost – omezí.
Pokud jde o samotné Německo, dá se očekávat, že zaujme postoj podobný tomu, jaký mají země V4, tedy že bude nutné omezit migrační příliv, protože Německo již není schopné absorbovat větší počet dalších migrantů. Svědčí o tom i události ze Silvestra a důsledkem bude zpřísnění politiky vůči migrantům.
Jaká je obecně pozice V4 v EU a vztahu uvnitř Visegrádu?
Myslím, že pokud bude V4 něco řešit, bude to postoj EU k migrační krizi. Státy V4 se budou snažit držet svůj postoj, jaký hájí už dlouho – tedy prosazovat zvýšení kontroly vnějších hranic apod. Pokud jde o vnitřní situaci, nepředpokládám, že by například záležitost s polským ústavním soudem nějak ovlivnila vztahy uvnitř V4. Snaha hájit společnou politiku k imigraci je silnější než obava o stav demokracie v Polsku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel