Politolog Sokol má jasno, proč chce vedení ČSSD do vlády s Babišem. Ale varuje: Vaši voliči...

22.05.2018 21:59

POLITOLOGOVÉ Od pondělí probíhá v sociální demokracii vnitrostranické referendum, v němž se členové strany vysloví k tomu, zda vstoupit či nevstoupit do vládní koalice s hnutím ANO a komunisty, což nepochybně rozhodne i o budoucnosti ČSSD. „Ve vedení sociální demokracie převážil pocit, že pokud budou v opozici, politiku, které tleskají jejich potenciální voliči, bude Andrej Babiš stejně provádět, a z toho hlediska jim nezbude než se přidat k vládě, protože by se na tom mohli nějak „svézt“,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz politolog Petr Sokol. Osobně považuje vstup do vlády s Andrejem Babišem pro sociální demokracii za velmi riskantní.

Politolog Sokol má jasno, proč chce vedení ČSSD do vlády s Babišem. Ale varuje: Vaši voliči...
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1. máj s ČSSD na Střeleckém ostrově. Předseda Jan Hamáček rozdával růže, moderoval Jan Antonín Duchoslav a na podiu zazpíval i Jiří Helekal
reklama

Co říkáte tomu, že vláda v demisi vyměňuje nejen představitele ve státních firmách, ale že udělala jakýsi frontální útok na bezpečnostní složky? Některé šéfy bezpečnostních složek odvolá, jiné postaví mimo službu, další donutí k rezignaci jako exšéfa GIBS Murína.

Myslím, že je to překračování mandátu vlády bez důvěry voličů, protože pokud vláda nemá důvěru, není za ní většina voličů. Podle mne je to na hraně situace, o které hovořil Ústavní soud při jedné minulé vládě bez důvěry. Kdyby se asi některé věci začaly řešit tímhle způsobem, nebylo by to úplně beznadějné pro případné žalobce.

Ale někteří pravicoví voliči kritizují, že pravicové strany zůstávají jako uhranuté tím, co Babiš dělá, a nejsou schopny nijak reagovat. Je jasné, že mají omezené legislativní možnosti v Poslanecké sněmovně, protože jsou v menšině, ale neměly by na sporné chování Andreje Babiše a jeho kabinetu víc upozorňovat?

Ony na to upozorňují, ale problém je v tom, že ta většina v parlamentu, která jednání Andreje Babiše bude podporovat, je ta proslulá sto patnáctka a opozice může parlamentní cestou na to jen poukazovat. Myslím, že opozice standardně žádný jiný nástroj nemá. A v tomto případě vidíme, že vedle menšinové vlády fakticky existuje většina v Poslanecké sněmovně a kvůli tomu má opozice velmi omezené možnosti s tím bojovat.

Problém je, že Andreje Babiše podporuje i prezident, takže jeho pozice je o to silnější. Ale jsou přece i jiné možnosti, sám jste zmínil ústavní žalobu, na kterou není třeba celá sněmovna, stačí určitý počet zákonodárců.

Vzhledem k výsledku voleb se příliš dělat nedá. Je na zvážení, zda některé kroky, jak poskytl Ústavní soud návod při svém rozhodnutí v případě vlády v roce 2006, by bylo možné nechat přešetřit. Na druhou stranu vzhledem k tomu, jak je napsaná česká ústava, která dává vládě v demisi pravomoci jako řádné vládě, by výsledek takové ústavní žaloby byl samozřejmě otevřený. Zabránit se tomu každopádně v tuto chvíli ani ústavní žalobou nedá, takže rozumím tomu, že zatím pravicová opozice nepřikročila k tomu, co dělala v minulosti sociální demokracie, že téměř každé hlasování, které prohrála v parlamentu, poslala k Ústavnímu soudu. Ale chápu, že takhle to úplně dělat nechtějí.

Anketa

Jak odhadujete výsledek referenda o vstupu do vlády, které se koná v ČSSD?

hlasovalo: 5298 lidí

Myslíte si, že nejsou žádné možnosti, jak bojovat proti kontroverzním krokům vlády v demisi? Veřejnost už několikrát vyšla do ulic, ale zatím demonostrace nebyly tak masivní jako třeba na Slovensku, aby něco zásadního ovlivnily. Věříte, že by masivnější demonstrace u nás něčeho dosáhly, když prezident nazývá demonstranty chudáčky? Zatím Andrej Babiš nemá důvod, aby měnil své chování.

Myslím, že už se prokázalo v extrémním případě po volbách, kdy šlo o zvolení komunistického poslance s podivnou minulostí do čela sněmovního orgánu pro kontrolu BIS, že tlak veřejného mínění a veřejných shromáždění zabral, ale to byla nejvíc symbolická věc, která se udála a veřejnost zvedla. Ale věci, které se teď dějí, tedy změny lidí v bezpečnostních aparátech, zatím veřejnost nezvedají. Moc nevěřím na to, že by politické strany mohly nějak organizovat demonstrace, ono se to nedělo ani na Slovensku, kde se událo něco ještě úplně jiného a daleko víc tragického. Tam to také bylo spontánní. Pokud lidé - voliči v této zemi nevezmou ty věci, které se dějí, za důvod k demonstracím, tak politické strany je vyvolávat nemohou. Nebo mohou to zkusit, ale myslím, že by to nefungovalo.

Nebylo by to masové, protože by to bylo zaměřené jen na určité voliče.

Přesně tak. Buď něco, co se stane, vyvolá ty demonstrace, nebo ne. Ale myslím, že se nedají vyvolat uměle.

Jak vidíte politickou situaci, pokud jde o výsledek jednání sociální demokracie s hnutím ANO? Někdo tvrdí, že vstup ČSSD do vlády s Andrejem Babišem sociální demokracii poškodí, vedení strany se naopak domnívá, že jim účast ve vládě pomůže k většímu zviditelnění a růstu preferencí.

Sociální demokraté pochopili, že voliče jim vzalo ve volbách zejména hnutí ANO podobnými kampaněmi typu lithium a tou rétorikou, kterou ANO poslední dva roky před volbami vedlo, když lovilo ve voličstvu sociální demokracie. Ve vedení sociální demokracie převážil pocit, že pokud budou v opozici, politiku, které tleskají jejich potenciální voliči, bude Andrej Babiš stejně provádět, a z toho hlediska jim nezbude než se přidat k vládě, protože by se na tom mohli nějak „svézt“.

Myslíte, že voliči sociální demokracie nejsou tak kritičtí a přísní jako pravicoví voliči, kteří potrestají každé nesplnění předvolebního slibu, takže jim nebude vadit, že ČSSD nesplní předvolební slib, že nepůjde s trestně stíhaným premiérem do vlády?

Myslím, že je to velmi riskantní. Protože oni očividně tím manévrem sází na to, že dostanou zpátky část voličů, které jim sebralo krátce před volbami hnutí ANO. Na druhou stranu, i kdyby se jim to podařilo, může to být v podstatě „nalej, vylej“, protože voliči, kteří jim zůstali, asi tu jejich předvolební politiku, to znamená odmítání spolupráce s Andrejem Babišem kvitovali a mohou o ně zase přijít. Takže myslím si, že je to pro ně opravdu krok s nejasným výsledkem. Jednak se spekuluje o tom, že vnitrostranické referendum může být vyrovnané a osobně si myslím, že to hodně závisí na tom, jak jsou rozděleny ministerské posty pro jednotlivé části strany. Ale i pokud referendum proběhne pozitivně pro návrh a bude vláda vytvořena, tak sociální demokracie bude bojovat o to, aby nezažila pokles preferencí, aby se nepřiblížila někde pěti procentům. Myslím si, že to každopádně nebude nějaký rychlý vzestup, protože jsou tam limity, o kterých jsem mluvil.

Říkal jste, že v současné době nemohou opoziční strany při tomto rozložení sil ve sněmovně nic dělat, myslíte si, že pro českou politiku je lepší, když budou sociální demokraté ve vládě krotit rozpínavost Andreje Babiše? Ale otázka je, jestli se jim to může podařit, nebo jestli by naopak nebylo lepší, kdyby sto patnáctičlenná koalice ANO, SPD a KSČM, která funguje od voleb ve sněmovně, byla jasná a zřetelná, kdyby držela menšinovou jednobarevnou Babišovu vládu, a nebyla by zastírána jinou koalicí?

To je velmi složitá otázka, protože na tom, co je zájem České republiky, se většinou politické strany a voliči neshodnou. Každý politický hráč vidí zájem republiky svojí optikou a je složité neutrálně přijít na ten zájem. Určitě by politika byla čitelnější, kdyby koalice 115 otevřeně spolupracovala, jako to dělá zatím za oponou v Poslanecké sněmovně, za nějakou mlhou, kterou kolem toho vytváří. Na druhé straně samozřejmě může sociální demokracie sehrát roli určité brzdy. Může zabránit tomu, aby se okamžitě vytvořila nějaká podoba druhé republiky ve smyslu zásadní změny politického systému. Pro ty, kteří zásadní změnu systému nechtějí, v tom může být její pozitivní role. Na druhou stranu to sociální demokracii zničí, tím bude další tradiční strana velmi oslabena a spíš to ve střednědobém horizontu k nástupu protestních stran k plnému výkonu vlády pomůže. Takže jsem k tomu spíš skeptický. Protože ať do té vlády sociální demokracie půjde nebo ne, budou mít na vládě podíl komunisté a scénář vlády, která by byla složena alespoň částečně z protestních okrajových stran, tady není. V tom je to složité.

Když jsme mluvili o snaze Andreje Babiše personálně obměnit bezpečnostní a zpravodajské služby, nebudí to dojem, že to dělá rychle ještě před tím, než vznikne případná vládní koalice s ČSSD, která by mu mohla jeho personální změny zkomplikovat? A můžeme očekávat další obdobné čistky?

Myslím si, že čistky vymyšlené hnutím ANO se asi omezí v resortech, které bude řídit sociální demokracie. Na druhou stranu, pokud bude mít vláda důvěru, je asi legitimní, aby vyměňovala některé představitele státu. Je třeba přiznat, že to vláda dělat může. Ale ty čistky samozřejmě ve mně vyvolávají dojem, že se některé věci dělají ještě za menšinové vlády, protože potom to může být složitější, jestli vznikne menšinová vláda s důvěrou.

Vím, že nemáte křišťálovou kouli, ale dokážete trochu odhadnout, jestli do prázdnin, jak chtěl prezident Miloš Zeman, vláda s důvěrou bude? Myslíte, že to Andrej Babiš stihne? A nemohou personální výměny v čele bezpečnostních složek ještě v průběhu vnitrostranického referenda ovlivnit hlasování členů ČSSD?

Myslím, že je to ovlivnit může a samozřejmě to bude spíš posilovat kritiky vládní spolupráce s hnutím ANO v sociální demokracii. Pokud jde o to, jestli se to dá zvládnout, je otázka, co myslíme termínem „do léta“. Pokud považujeme začátek prázdnin 1. července, tak se to dá stihnout velmi obtížně, protože pokud sociální demokraté oznámí výsledky referenda 15. června, musela by být vláda jmenována druhý den a tlačit na to, aby Poslanecká sněmovna hlasovala o důvěře velmi rychle. Myslím, že reálně se to dá zvládnout na začátku července, pokud to půjde tak, jak si to obě dvě strany rýsují. Ale rychleji asi ne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSSD před osudovým rozhodnutím. S Hamáčkem zabojovat o tradiční voliče a přežít, nebo o ně přijít a riskovat konec už letos v říjnu

14:50 ČSSD před osudovým rozhodnutím. S Hamáčkem zabojovat o tradiční voliče a přežít, nebo o ně přijít a riskovat konec už letos v říjnu

Sociální demokracie se potřebuje nadechnout a získat energii pro rozhodující volební boj na podzim. …