Politologové zavrhli „Klausovu stranu". Ve volbách by prý měla minimum šancí

17.08.2013 9:19

POLITOLOGOVÉ Má Václav Klaus šanci uspět samostatně bez návratu do ODS, pokud by kandidoval v předčasných volbách s vlastní stranou? ParlamentníListy.cz se zeptaly politologů. Někteří z nich tvrdí, že Klausova politická dráha je u konce, jiní jsou toho názoru, že jeho šance nejsou úplně marné. Je tu ale problém.

Politologové zavrhli „Klausovu stranu". Ve volbách by prý měla minimum šancí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Občan Václav klaus

V souvislosti se situací uvnitř ODS někteří její členové hlasitě volají po návratu Václava Klause do vedení strany, kterou založil. Mluvilo se například o tom, že by mohl být lídrem občanských demokratů pro volby do Evropského parlamentu. Jak se ale nedávno ukázalo, Klaus o spolupráci s ODS nestojí. Řekl totiž, že jeho angažmá nepřipadá v úvahu. ODS je podle něj v krizi a bez zásadní změny lidí a jejich chování se s tím nic dělat nedá. Nelíbí se mu například poslední kroky ODS, včetně vylučování poslanců.

Kučera: Amnestie je jeho politický hrob

Pokud by se však rozhodl kandidovat v pravděpodobných předčasných volbách do Poslanecké sněmovny, jaké šance na úspěch má? Podle politologa Rudolfa Kučery je Klausova politická éra již minulostí. „Samozřejmě, že jsou politici, zejména v ODS, kteří si myslí, že by jeho návrat pomohl, ale když se podíváme na průzkumy veřejného mínění i v době jeho prezidentování, tak jeho obliba šla velmi dolů. A amnestie je jeho politický hrob. Může být zván do médií, má svůj institut, a tak může hrát nějakou roli i díky svému přátelství se současným prezidentem, ale mít svou stranu a jít do voleb, kde rozhodují občané, je úplně něco jiného, než se pohybovat v takovémto exkluzivním politickém klubu. Jeho politická dráha je uzavřena,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kučera.

Kubáček: Šance tu je, ale…

Politolog Jan Kubáček je ale jiného názoru. „Jeho šance nejsou úplně marné. Mimořádné volby nahrávají emocím a Václav Klaus, který se rád prezentuje jako odborník, ekonom, má rád emotivní a vyhraněné nálepkování. Věc, která to ale oslabuje, je technicko-logistická. Pro Václava Klause není problém, že by nebyl po republice dostatečně známý a nepřitahoval pozornost, ale problém pro něj je dát dohromady stanovy, splnit všechny legislativní náležitosti, termíny, lhůty, a to je situace poměrně obtížná. Takže ta jeho silná deviza toho, že je vyhraněný, že je známý, emocionální a pro mnoho lidí stále atraktivní a rozděluje společnost, je zároveň hendikepem v tom, že času je málo, situace je nejasná a musel by tu logistiku dělat on a jeho tým velmi rychle a velmi unáhleně,“ míní Kubáček.

„Dokonce si myslím, že cesta skrze nějaké nové názorové uskupení by mohla být vhodnější a úspěšnější než, kdyby se vrátil do ODS,“ pokračuje Kubáček. V ODS by se totiž podle něj logicky dostal do vnitřních svárů, protože v této straně už není mnoho členů, kteří sem vstupovali za Václava Klause a byli by dominantně ovlivněni jeho názory a názory jeho nejbližších.

„Dominantně jsou v ODS lidé, kteří sem vstupovali kolem roku 2000 a ti sem mnohdy vstupovali navzdory Václavu Klausovi. Takže, pokud by dnes mluvil jménem ODS, tak se dá očekávat, že jeho názor okamžitě vyvolá i protinázory, určité pnutí a ozývání se jiných frakcí ODS. Prakticky by je to dostalo do nějakého sporu a hledání křehkého kompromisu. Zkrátka by to zpomalovalo komunikaci, fungování a hodnoty strany, která by se ucházela o přízeň voličů,“ doplnil politolog.

Pehe: Klaus je nejviditelnějším euroskeptikem, takže…

Politolog Jiří Pehe také není úplně skeptický, i když se domnívá, že strana, kterou by Klaus svou kandidaturou zaštítil, nemá výraznější šanci na úspěch. „Určitou šanci by Václav Klaus měl, protože je asi nejviditelnějším mluvčím euroskeptické lobby u nás. A kdyby nekandidoval na kandidátce ODS, tak zřejmě síla jeho osobnosti by pomohla straně, za níž by kandidoval. Nicméně, šanci by neměl nijak velkou, protože konec konců v minulosti kandidovaly strany, které se velmi hlásily k jeho osobě a k nimž se hlásil i on, jako třeba svobodní nebo Jana Bobošíková, a těmto stranám to až tolik nepomohlo. Je však velmi silná osobnost, takže on sám by zřejmě uspěl, ale nemyslím si, že by to znamenalo, že strana, kterou by tím zaštítil, by uspěla ve větší míře,“ prozradil Pehe ParlamentnímListům.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ben Kuras: Merkelová splnila zadání KGB, koluje. USA? 15 milionů volebních lístků pryč

9:52 Ben Kuras: Merkelová splnila zadání KGB, koluje. USA? 15 milionů volebních lístků pryč

OBZOR BENJAMINA KURASE „Mezi německými vtipálky (ne že by jich bylo hodně) se šíří komentář, že Merk…