Pořád je u nás bída. Většina lidí nemá průměrnou mzdu. Žádám akci, vystoupil zkušený politik ČSSD

23.12.2018 12:05

CO NÁM DAL ROK 2018 „Hlavním viníkem zadlužení jsou nízké mzdy a platy v České republice, kdy 75 % zaměstnanců nedosahuje ani na průměrnou mzdu. Obrovským problémem jsou i nízké penze, které nedosahují ani 40 % průměrné mzdy,“ konstatuje v rozhovoru pro PL.cz Antonín Seďa, poslanec ČSSD za Zlínský kraj v letech 2002 až 2017. „Stále se rozevírají pomyslné nůžky mezi úzkou skupinou velmi bohatých a většinou obyvatel. Přes růst ekonomiky neexistuje spravedlivější zvyšování životní úrovně občanů ČR. Řešením je nejen převedení exekucí pod státní správu, ale zejména nastavení spravedlivějšího systému přerozdělování národního produktu. Problémem jsou i značné rozdíly mezi Prahou a ostatními regiony. Je třeba se vrátit ke zdanění firem tam, kde lidé vytvářejí přidanou hodnotu a kde podniky vyrábí. A nikoliv tam, kde sídlí. Také je třeba bojovat proti daňovým únikům a daňovým rájům,“ vysvětluje.

Pořád je u nás bída. Většina lidí nemá průměrnou mzdu. Žádám akci, vystoupil zkušený politik ČSSD
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)
reklama

Napsal jste blog s názvem „Co má hnutí žlutých vest společného s Českou republikou“. Co to podle vás je?

Podle mne jde o nespokojenost obyvatel s ekonomickým a politickým vývojem nejen ve Francii, ale v celém globalizovaném světě. Snahou je poukázat na snižování životní úrovně většiny občanů a na „ořezávání“ evropského modelu sociálního státu. A po pravdě se vůbec nedivím, protože celosvětový neoliberalismus se neosvědčil.

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18913 lidí

I kvůli obrovskému množství exekucí a také nízkým platům nízkopříjmových vrstev žijí statisíce lidí v neštěstí a bídě. Čím to je? Je v našem vymáhacím systému i s jeho horentními úroky něco shnilého? Či je to v pořádku a lidé mají být odstrašeni od zadlužení se?

V pořádku to není a stát od roku 2003 ztratil kontrolu nad exekucemi. Že se lidé dostali do dluhové pasti, to je pouze částečně jejich zavinění. Tím druhým důvodem je dluhový byznys exekutorů, který tu drahně let provozovali a stále provozují privátní exekutoři. Ale hlavním viníkem zadlužení jsou nízké mzdy a platy v České republice, kdy 75 % zaměstnanců nedosahuje ani na průměrnou mzdu. Obrovským problémem jsou i nízké penze, které nedosahují ani 40 % průměrné mzdy.

Právě kvůli exekucím tato část populace prý opouští směřování k Západu, věří tomu, co je považováno za dezinformace, a propadá extremismu. Je to tak a je i kvůli tomu potřeba s tím něco dělat?

Může to být jeden z důvodů, proč stále méně lidí věří v demokracii a ve směřování naší země k západním hodnotám civilizace. Prostě proto, že se stále rozevírají pomyslné nůžky mezi úzkou skupinou velmi bohatých a většinou obyvatel. Přes růst ekonomiky neexistuje spravedlivější zvyšování životní úrovně občanů ČR. Řešením je nejen převedení exekucí pod státní správu, ale zejména nastavení spravedlivějšího systému přerozdělování národního produktu. Problémem jsou i značné rozdíly mezi Prahou a ostatními regiony. Je třeba se vrátit ke zdanění firem tam, kde lidé vytvářejí přidanou hodnotu a kde podniky vyrábí. A nikoliv tam, kde sídlí. Také je třeba bojovat proti daňovým únikům a daňovým rájům.

Jak se v tomto roce změnila situace českých důchodců? Nebyli na vrcholu mediálního zájmu, nicméně žije se jim lépe? Stejně tak naše zdravotnictví, mají dle vás občané pocit, že je dostupnější, či kvalitnější, a to i mimo hlavní centra?

O seniorech jsem mluvil a zlepšení jejich situace bude až začátkem příštího roku. Je třeba se vrátit k tomu, aby důchody představovaly minimálně 40 % průměrné mzdy. Je také třeba podpořit sociální služby a zdravotní péči. Právě kvalita a dostupnost zdravotní péče ukazuje na rozdíly v životní úrovni jednotlivých regionů v zemi. V rámci EU hovoříme o solidaritě, ale sami v ČR solidaritu mezi regiony moc neprosazujeme. Tudy vede cesta, jak zlepšit situaci lidí daleko od Prahy či od středních Čech.

Zahraniční pracovníci z Ukrajiny i jiných zemí dále zaplňují pracovní místa, která Češi nechtějí. Na Plzeňsku i jinde je to doprovázeno kriminálními excesy. Je dobře, že na manuální pracovní místa do ČR přicházejí dělníci z Východu?

Nejen v naší zemi, ale i v jiných členských zemích EU se uplatňují zahraniční pracovníci, zejména v méně kvalifikovaných profesích či ve službách. To je daň za negativní demografický vývoj, ale i za vyšší životní úroveň. Na straně druhé je zde nebezpečí stagnace či dokonce snižování mezd českých zaměstnanců. Rizikem je nejen zvýšená kriminální činnost, ale také odliv kvalifikované síly ze zemí, z nichž k nám pracovníci přicházejí. To pak má fatální dopady na životní úroveň a konkurenceschopnost v těchto státech. Důkazem je například zmiňovaná Ukrajina.

Andrej Babiš se chlubí, že s Viktorem Orbánem mluvil o politice navýšení porodnosti. Prozatím jsou z toho ty obědy pro děti zdarma. Co nám v ČR reálně chybí k tomu, aby náš populační růst nemuseli dorovnávat migranti? Proč je tak málo českých dětí? Motivuje stát málo k plození nové generace? Nebo je to natolik individuální a soukromá věc, že s tím stát nemůže nic výraznějšího dělat?

Stát vždy může něco dělat, nicméně si nedělejme iluze o tom, že se vše změní rychle. Stát by se měl více zaměřit na mladé a na rodiny s dětmi. Zejména podporou cenově dostupného nájemního bydlení, podporou rodin s dětmi, novomanželskými půjčkami či nízkým úročením půjček na bydlení. Jde také o dostupnost jeslí a školek, práce na zkrácený úvazek či práce z domova. Problém, se kterým se potýkáme, existuje ve všech vyspělých zemích světa a je třeba říci, že v řadě z nich již dnes existují kvóty pro legální migraci. Takže i zde by měl být stát aktivní a měl by stanovit jasná pravidla pro legální zaměstnávání cizinců. A tato pravidla dodržovat a vyžadovat.

Zlevněné jízdné pro důchodce a studenty, zvýšení důchodů, obědy zdarma pro školní děti. To vše prosazuje vláda Andreje Babiše. Rozhazuje a korumpuje voliče, nebo zjednává sociální spravedlnost? Obecně řečeno, je Babišova vláda úspěšná?

Z mého pohledu je současná vláda úspěšná, nicméně jako sociální demokrat bych vyžadoval větší spravedlnost v daňovém systému. Tj. zavedení progresivního zdanění fyzických osob a zvýšení korporátních daní u bank a nadnárodních korporací. Každá vláda by měla dělat takovou politiku, aby byli občané spokojeni a aby jim rostla životní úroveň. Vláda ANO 2011 a ČSSD se o to snaží. Přesto bych zdroje pro financování růstu důchodů, na zlevněné jízdné či na podporu rodin s dětmi bral ze změny zdanění tak, jak jsem popsal. Problém totiž může nastat tehdy, když se k moci dostane pravice či v době ekonomické recese. Období škrtů si snad každý u nás pamatuje, protože se škrtalo právě u těch nejpotřebnějších. Proto daleko lepší by byly systémové změny, boj proti daňovým únikům a zejména snížení byrokracie. A to platí nejen ve státní a veřejné správě, ale také v samosprávě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Papriky za 189, dál jsem se nedíval." I Zbořil byl na nákupu: Slušovice, Milion chvilek, Babiš... Kde jste, hrdinové?

9:51 ,,Papriky za 189, dál jsem se nedíval." I Zbořil byl na nákupu: Slušovice, Milion chvilek, Babiš... Kde jste, hrdinové?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Zapamatujte si jeho názory, až půjdete k volbám! „Pan starosta má pravdu, tot…