Předčasné volby nebudou, shodují se politologové. Jeden spustil dlouhý výčet stran, které by asi úplně zmizely ze sněmovny

11.11.2017 17:52

POLITOLOGOVÉ Hrozí v České republice předčasné volby? Podle některých politologů je to docela dobře možné, další tuto možnost spíše vyvracejí. Pro ParlamentníListy.cz promluvili na toto téma tři politologové, Lukáš Jelínek, Jan Kubáček a Petr Sokol. Řekli také, zdali by podle nich předčasné volby Andreji Babišovi a jeho hnutí pomohly, nebo spíše uškodily. „Andrej Babiš by asi znovu zahrál svoji roli ukřivděného, jež by mu vynesla solidní volební výsledek,“ míní například Lukáš Jelínek.

Předčasné volby nebudou, shodují se politologové. Jeden spustil dlouhý výčet stran, které by asi úplně zmizely ze sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vítěz parlamentních voleb 2017 se stal Andrej Babiš. Jeho Hnutí ANO získalo ve sněmovně 78 křesel

Anketa

Schvalujete postup někdejšího disidenta a exministra vnitra Tomáše Hradílka, který chce držet hladovku, dokud Zeman nezruší kandidaturu? Je ochoten i umřít.

5%
95%
hlasovalo: 11627 lidí

Za reálné považuje předčasné volby Lukáš Jelínek, a to, jak říká, vzhledem k chování politických stran, které jsou vůči Babišovi v opozici. „I když si zřejmě neuvědomují, že by to nejvíc poškodilo je samotné,“ míní Jelínek a vysvětluje. „Jednak by některé z nich mohly mít horší výsledky a především jim chybějí na další kampaň peníze – na rozdíl od Andreje Babiše.“

Možnost předčasných voleb připouští i politolog Petr Sokol. „V tom složitém povolebním vyjednávání určitě ta pravděpodobnost předčasných voleb je a řekl bych, že v poslední době spíše roste,“ říká.

Politilog Jan Kubáček naopak v to, že by se konaly předčasné volby, příliš nevěří. „Upřímně řečeno si myslím, že předčasné volby nehrozí, že k tomu nedojde. Téměř bych si na to vsadil,“ říká Kubáček s tím, že pokud by hypoteticky k předčasným volbách došlo, byl by to prý proces, který by trval poměrně dlouho a s velkou pravděpodobností by byli všichni vyjma Andreje Babiše „potrestáni“.

„Protože to by bylo vnímáno jako selhání vlastně těch stran, které odmítly nějakým způsobem spolupracovat a umožnit mu sestavit vládu a prokázat, jestli na to lidově řečeno má, nebo nemá,“ vysvětluje Kubáček.

Výhra pro Babiše?

Politologové se shodují na tom, že by nové volby znamenaly pro Andreje Babiše spíše „výhru“.

„Ten by asi znovu zahrál svoji roli ukřivděného, jež by mu vynesla solidní volební výsledek,“ říká Jelínek, podle kterého by zřejmě ještě posílila i SPD Tomia Okamury. „V tom by se projevila naštvanost voličů na tradiční strany, že se volby musejí opakovat, a zřejmě by na tom vydělali i Piráti, kteří ukázali, že mají vhodné politické zázemí a jsou schopni smysluplně jednat,“ míní Jelínek.

Jak ale říká Petr Sokol, hodně by prý záviselo na tom, o kom by si voliči mysleli, že předčasné volby vyvolal.

„Na druhou stranu Andrej Babiš, který by byl asi tím hlavním zodpovědným, poté, co ty volby vyhrál s velkým náskokem, tak by měl příležitost získat hlasy stran, které jsou jeho voličům blízké. To znamená, že by mohl odčerpat nějaké hlasy komunistům a SPD Tomia Okamury,“ vysvětluje Petr Sokol. Dodává ale, že to, co by mu příliš asi nepomohlo, by byl fakt, že by se proti němu mohla ještě výrazněji vyprofilovat opozice, a to zejména ODS.

„A pak je také možné, že některé ty menší pravicové nebo středopravicové strany by se spojily do nějaké předvolební aliance, která by jim sice asi nemusela přihrát nové hlasy, ale mohla by pro ně být výhodnější při dělení mandátů,“ uvažuje Sokol s tím, že ale celkově si myslí, že výsledky případných předčasných voleb by byly nakonec hodně podobné těm říjnovým.

„Mohlo by to ale Andreji Babišovi poskytnout jednu výhodu, a to, že by mohl sestavit vládu jen s jedním koaličním partnerem. Což v tuto chvíli téměř nemůže, protože ODS to odmítá a se všemi ostatními stranami potřebuje ještě třetího,“ dodává Petr Sokol s tím, že to pak už je hodně složité.

„Ale kdyby měl většinu s nějakou stranou jemu nakloněnou, tak by mu to při sestavování vlády mohlo pomoci,“ míní Sokol.

Že by předčasné volby byly ve výsledku výhodné pro Andreje Babiše, si myslí i politolog Kubáček. „Andrej Babiš by mohl mimo jiné demonstrovat to, jak všichni ‚mají problém‘ s Babišem, že jde o to, vystrnadit ho z politiky. A s velkou pravděpodobností by tak Andrej Babiš ještě posílil,“ vysvětluje Kubáček s tím, že navíc právě Andrej Babiš má jako jeden z mála peníze na další volební kampaň.

Komu by nové volby nejvíc ublížily?

Jestli by Andrej Babiš získal tolik procent, aby mohl sestavit sám vládu, je otázka, na kterou je velmi těžké odpovědět. Podle politologů je ale rozhodně možné, že některým stranám by nové volby mohly výrazně ublížit.

„Myslím si, že by rozhodně nebylo tolik politických stran v Poslanecké sněmovně, kolik jich tam je teď. Já bych si tipl, že možná třeba tři politické strany ze současných by se nemusely do sněmovny ani dostat,“ míní Jan Kubáček a prozrazuje, koho konkrétně má na mysli. „Myslím si, že by neprošla TOP 09, že by s velkou pravděpodobností měli problém projít lidovci, že by to velmi oslabilo sociální demokracii a asi by neprošli ani Starostové,“ říká Kubáček.

To, že hrozí, že by se některé strany do Poslanecké sněmovny v předčasných volbách nakonec ani nedostaly, potvrdil i Petr Sokol. „Myslím si, že u té trojice stran, které těsně překročily pětiprocentní hranici, to nebezpečí samozřejmě je,“ říká a dodává, že si myslí, jak už řekl, že by to právě u nich posílilo hodně úvahy o tom, zda nevytvořit onu předvolební alianci.

Autoři: David Hora, Jan Štěpán

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: .Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pochod na ČT: Zbořil viděl, co šlo do světa. Vláda znervozní

10:11 Pochod na ČT: Zbořil viděl, co šlo do světa. Vláda znervozní

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Neveselý a truchlivý je letošní podzim.“ Politolog Zdeněk Zbořil hovoří o ne…