Proč je ODS právě teď druhá v průzkumu? zamýšlí se politolog Zbořil

24.10.2012 20:31

POLITOLOGOVÉ U Čechů se projevil efekt vítězství KSČM. Ze židle je prý mohla zdvihnout i skutečnost, že komunisté výrazně posílili. A tak se znovu stáčí k ODS.

Proč je ODS právě teď druhá v průzkumu? zamýšlí se politolog Zbořil
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil
reklama

Někteří čeští voliči se nejspíš zarazili poté, co v krajských a senátních volbách výrazně uspěli zástupci levice, především komunisté. Vypadá to tak alespoň podle aktuálního výzkumu preferencí společnosti Median. Ten ukázal, že pokud by se v současnosti konaly volby do Poslanecké sněmovny, sice by zvítězila ČSSD s 28,5 procenty hlasů, druzí by ale nebyli komunisté, nýbrž ODS. Ta by získala dokonce 20 procent hlasů, oproti 16,5 procentům, jež by měli rudí. Podle Medianu, jehož ankety se zúčastnilo 1108 respondentů, by se do sněmovny dostala také TOP 09 s 10,5 procenty. Na hranici volitelnosti by byli lidovci (4,5 procenta), Zemanovci (4 procenta) a Strana zelených (3 procenta).

Efekt vítězství?

Podle politologa Zdeňka Zbořila může jít, co se týče poměrně vysokých preferencí pro ODS, o dvě věci. "Může to být efektem vítězství KSČM. Lidem došlo, že jejich protestní hlasy by mohly způsobit něco podobného, co v krajích, i v Poslanecké sněmovně," řekl pro ParlamentníListy.cz s tím, že rudou sněmovnu většina lidí nechce.

ODS je v rozkladu. Přesto roste

Za druhý faktor vysokých preferencí ODS označuje případné vazby na stranu samotnou. "ODS se hroutí, je v rozkladu, překvapuje mě tak vysoké číslo," komentoval úspěch modrých ve výzkumu politolog. "Zdá se mi divná i publikace před kongresem," dodal pro ParlamentníListy.cz Zbořil.

Pro jeho kolegu, Jiřího Peheho, nejsou výsledky výzkumu velkým překvapením. "ODS má tvrdé voličské jádro, 15 až 20 procent. To se většinou zmobilizuje právě v podobných chvílích, jako je tato," uvedl pro redakci na adresu ODS, která se zmítá v problémech. Otázka však podle něho je, zda ti, kteří pro ODS hlasují ve výzkumech, nakonec skutečně dorazí k volebním urnám.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jana Šulcová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ben Kuras: V USA za týden stihli, co Gottwald za rok. Bude z toho katastrofa pro celý svět

8:14 Ben Kuras: V USA za týden stihli, co Gottwald za rok. Bude z toho katastrofa pro celý svět

OBZOR BENJAMINA KURASE Poté, co Donald Trump úspěšně tlumil progresivismus v USA, mu svou chybou, kt…