Profesorka Dvořáková: Vzbouří se i ti, co dosud mlčeli. Čekám horký podzim

25.07.2012 4:25

POLITOLOGOVÉ Společnost se mobilizuje a radikalizuje, lidé začínají více než dřív vyvíjet tlak na politiky, píší petice a pořádají demonstrace, kterými dávají najevo nesouhlas s jednáním politických stran, vlády i jednotlivých ministrů. „Lidé jsou čím dál víc naštvaní, nejen kvůli různým skandálům a reformám, které se dotýkají sociálně slabých, ale i kvůli tomu, že nefungují základní služby, které by měl zajišťovat stát,“ řekla ParlamentnímListům.cz politoložka Vladimíra Dvořáková s poukazem na problémy kolem registru automobilů.

Profesorka Dvořáková: Vzbouří se i ti, co dosud mlčeli. Čekám horký podzim
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

V těchto případech jde podle politoložky spíš o „mobilizaci“ části společnosti, která byla pasivní, dokonce často za současným systémem stála a podporovala pravicovou politiku. Nebouří se podle ní jen ti, kteří doplácejí na škrty nebo zdražování kvůli vyšší DPH, ale svou nespokojenost začínají veřejně dávat najevo lidé, kteří nemají radikální požadavky, nevadí jim škrty ani zvýšení daní, ale chtějí profesionální, nezkorumpovaný a fungující stát. „Už nechtějí čekat na volby. Nelíbí se jim postoj politiků: jednou jste nás zvolili, tak nic neříkejte a počkejte zase do voleb. A to přece nejde za všech okolností, i kdyby třeba kradli,“ nesouhlasí s tradičním postojem politických stran profesorka Dvořáková. Poukazuje na to, že vznikají řady organizací, v nichž lidé ventilují své problémy a které vytvářejí tlak na politiky. Například platforma Vraťte nám stát, která sdružuje 38 občanských organizací, připravila již druhou demonstraci, tentokrát před budovou ministerstva spravedlnosti, kvůli nesouhlasu s poněkud nestandardním postupem ministra spravedlnosti za ODS Pavla Blažka ve věci průtahů kolem jmenování vrchního státního zástupce v Praze.

Stát neplní své funkce

Problémy s registrem automobilů podle politoložky postihuje i podnikatele, kteří nemohou používat nepřihlášené auto a kvůli čekání ve frontách ztrácejí drahocenný čas a nemohou nic vyprodukovat. „Za to, že selhává stát, protože neplní své funkce, nese odpovědnost vláda,“ je přesvědčena Vladimíra Dvořáková. Připomíná, že na počátku roku zase nefungoval systém vyplácení sociálních dávek, což postihlo lidi, kteří jsou sociálně slabí a nejvíc zranitelní. Vyjmenovává i další problémy, je třeba podle ní nepochopitelné, když se v době zvyšující kriminality snižují počty policistů, nebo když se při růstu nezaměstnanosti snižují peníze pro vědu, výzkum a investice.

Společenská frustrace může vést i k násilí

Nebezpečím pro demokracii je podle některých odborníků i radikalizace části společnosti. V těchto dnech objevila policie v blízkosti Úřadu vlády výbušninu, místopředsedkyně Nečasova kabinetu a předsedkyně legislativní rady vlády Karolína Peake a její rodina čelí výhružkám. „I tuto radikalizaci pozorujeme na různých chatech a v diskusích na internetu, u některých mentálně vyšinutých jedinců totiž může společenská frustrace vést i k výhružkám nebo dokonce násilným činům,“ varuje pro ParlamentníListy.cz politoložka.

„Momentálně jsou prázdniny, tedy doba, kdy nedochází k žádným převratným revolucím, ale je to spíš přípravná fáze, kdy se lidé dávají dohromady v diskusích, které jsou čím dál otevřenější. Není vyloučeno, že na podzim mobilizace skutečně vypukne, je otázka, jestli se nespojí obecně politické i sociální protesty a nedojde k výbuchu frustrace, pokud bude politická elita hodně arogantní,“ obává se politoložka Dvořáková.

Nespokojenost s vládními stranami, které jsou za současnou situaci zodpovědné, se podle profesorky Dvořákové projeví i v krajských volbách. „V krajských, stejně jako třeba v evropských volbách se odráží vztah k vládě. Lidé dávají protestní hlasy,“ konstatuje. Profitovat na „naštvanosti lidí“ mohou prý i některé menší strany nebo politická uskupení, například hnutí Ano 2011 podnikatele Andreje Babiše. „Záleží na tom, jak bude připravena volební kampaň, jakou zvolí strategii, ale hnutí Ano vytváří i regionální strukturu, na rozdíl od jiných stran, které mají osobnosti jen v centru,“ upozornila ParlamentníListy.cz na Babišův postup politoložka.

Trpělivost Čechů je nekonečná

Politolog Rudolf Kučera si nemyslí, že dojde k mobilizaci nebo radikalizaci společnosti. „Lidé reagují na škrty tím, že omezí spotřebu, což vede k dalšímu poklesu ekonomiky, zavírání firem, růstu nezaměstnanosti, ale nic víc neudělají, protože trpělivost Čechů je obrovská,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Proto si nemyslí, že by na podzim vyšly do ulic davy lidí. „Stejně si většina lidí myslí, že to nemá smysl, protože jsou všichni politici stejně zkažení, a když vymění jednoho, nahradí ho jiný, stejně zkažený,“ dodává Kučera. Soudí, že svoji nespokojenost dají lidé najevo až ve volbách. Ale přesto nevěří, že by voliči dávali víc než dřív hlasy menším nebo dokonce novým stranám. „Už se přesvědčili, že i když jsou neokoukaní, čerství politici na počátku sympatičtí, když se dostanou do vlády, vždycky selžou,“ konstatuje. Mohou podle něj částečně uspět zelení nebo lidovci, ale vrcholem úspěchu pro ně bude, když překročí pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. „V nic víc nemohou doufat,“ bere Kučera naději malým politickým stranám. Je přesvědčen, že tradiční velké strany – ODS, ČSSD a KSČM - zůstanou nejsilnějšími na politické scéně. „Na tomto půdorysu se nic nezmění, voliči budou nanejvýš žádat nové – nezkorumpované politiky,“ dodává Kučera.


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak pozor, Milion chvilek do voleb? Jako zahrádkáři. Dostanou po papuli. Sněhurka a trpaslíci. Temná předpověď zkušených

17:25 Tak pozor, Milion chvilek do voleb? Jako zahrádkáři. Dostanou po papuli. Sněhurka a trpaslíci. Temná předpověď zkušených

ANKETA Přerodí se časem Milion chvilek v novou a nadějnou opoziční stranu či hnutí, které nahradí do…