Profesorka Dvořáková o Miloši Zemanovi. Kriticky, ale i o tom, čím vás prezident umí zaujmout

02.09.2015 9:41 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman zaujímá v imigrační otázce tvrdé a nekompromisní postoje. Předvedl to naposledy na tiskové konferenci v poslední srpnový den. K jeho výrokům se pro ParlamentníListy.cz vyjadřuje politoložka profesorka Vladimíra Dvořáková. „Miloš Zeman by neměl mluvit jen o rizicích a hrozbách, ale také o tom, co je třeba konkrétně dělat,“ vysvětlila. Okomentovala i nebezpečí xenofobie. „Ta se dá velice snadno vyvolat. Právě teď je důležité si připomínat Německo v roce 1933,“ zdůraznila.

Profesorka Dvořáková o Miloši Zemanovi. Kriticky, ale i o tom, čím vás prezident umí zaujmout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politoložka Vladimíra Dvořáková při rozhovoru

Podle Zemana se trošku podobáme turistovi, který na thajské pláži pozoruje na mořském obzoru nenápadnou vlnku, chce si ji vyfotit a netuší, že je to jeho poslední fotografie v životě. Migrační vlna podle jeho názoru bude sílit. Kvůli pokračující destabilizaci některých nejen afrických států a takzvanému nasávacímu efektu, kdy za imigranty přijdou jejich příbuzní a známí. Zeman také nevidí žádnou reálnou akci, jen obecné výzvy k lepšímu střežení hranic schengenského prostoru. „Proto se domnívám, že by se Česká republika měla postarat o své hranice sama. V souladu s dublinskými dohodami by měla ilegální migranty vykazovat za hranice a v případě potřeby i s nasazením armády,“ uvedl český prezident.

Petice vědců není nijak povýšenecká. Říká pouze: Nerozdmýchávejme vášně

Jsou Zemanovy postoje k imigraci adekvátní situaci, nebo ne? „Nejde o to, že by některé věci nebyly reálné. Že by tu nebylo nebezpečí. Ale jde o to, jak o tom hovoříte,“ konstatovala politoložka Vladimíra Dvořáková a upozornila na petici vědců proti xenofobii, kterou podepsaly tři tisícovky lidí. „Není nijak povýšenecká, říká pouze nerozdmýchávejte vášně,“ zmínila. Připomněla 70. výročí konce druhé světové války. „Když si vezmeme tu fanatickou nenávist, která byla v Německu vyvolána vůči Židům. Nevyvolávejme tyto strachy. Dramatickou situaci musíme nějak řešit,“ konstatovala. „Nevím, proč je tato petice problém. Neříká: „Přivítejme tisíce imigrantů.“ Situace je ale složitá, tak ji řešme a nevyužívejte ji jenom pro vášně,“ vysvětluje Dvořáková.

Reaguje tak na prezidenta Zemana, který se do petice vědců navážel. „Nebezpečí této výzvy vidím v nálepkování. To jest, že každý kdo má obavy z té migrační vlny, zejména z islámských zemí, může být označován za xenofoba, rasistu, či dokonce fašistu. A to je přesně to, kde vidím prohlubování příkopů mezi většinovou společností a lidmi, kteří se pokládají za určitou elitu,“ pronesl na pondělní tiskovce prezident Zeman.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…