Profesorka Dvořáková o tom, co na nás prý zkouší politici po masakru v Paříži

22.01.2015 7:10 | Zprávy

Čeští politici se chytli tématu radikálního islámu a terorismu, aby nemuseli mluvit o domácích problémech, podezírá je politoložka Vladimíra Dvořáková, když slyší, jak se předhánějí ve svých výrocích po pařížském brutálním útoku. „Proč se bavit o korupci, proč mluvit o tom, jestli dostaneme z Evropy peníze, protože služební zákon je udělaný mizerně? Mají tendenci mluvit o této hrozbě, je to pro ně výhodné. A čím víc se budeme blížit k volbám a čím víc tu bude problémů, které by bylo třeba řešit, tím více se bude mluvit o hrozbě islámu,“ je přesvědčena politoložka Vysoké školy ekonomické, profesorka Vladimíra Dvořáková.

Profesorka Dvořáková o tom, co na nás prý zkouší politici po masakru v Paříži
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

Profesorka Dvořáková však poukázala na to, že v České republice je situace jiná než v evropských zemích na západ od nás. „Kdy jste potkali muslima, pokud jste nebyli na dovolené v Egyptě? V naší společnosti jsou vzácní, navíc jsou integrovaní, takže ze strany v Čechách žijících a usazených muslimů nehrozí nějaké nebezpečí,“ ujistila politoložka ParlamentníListy.cz.

Proč tedy mají Češi takové obavy z přijímání uprchlíků z arabských zemí? „Lidé reagují podle svých zkušeností, z historické paměti, to všechno v tom hraje určitou roli. Když tady nastal nějaký problém, tak jsme se ho zbavili, Němce jsme vystěhovali, rozešli jsme se se Slováky, ještě máme Romy, v roce 1994 jsme se pokoušeli udělat zákon o občanství, abychom je poslali na Slovensko, ale museli jsme od toho pod tlakem Evropy ustoupit,“ uvedla.

I když evropské země úplně integraci muslimů nezvládly, je v nich mnoho lidí, kteří vystupují proti islamofobii, protože mají s muslimy každodenní zkušenost. „Byli to jejich spolužáci ve škole, kolegové v zaměstnání, takže sice vnímají radikální islamisty jako nebezpečné, ale nedělají rovnítko mezi muslimem a teroristou. U nás lidé tuto zkušenost nemají, což možná vnímání islámu zhoršuje,“ míní politoložka. Protiislámská vlna u nás začala mnohem dříve, možná právě proto, že si lidé z informací v televizi vytvořili názor, že muslimové jsou někdo, kdo jen podřezává krky, protože s nimi nemají vlastní zkušenost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…