Publicista Hvížďala promluvil o rozdělené české společnosti kvůli Rusku či USA a nachází viníky tohoto stavu

02.04.2015 20:20

POLITOLOGOVÉ Ukazujeme, že nevíme, kam vlastně chceme patřit. Nechápeme, že závazně žitý život se neobejde bez rizika a že jsme již staletí zvyklí jen přežívat. A je nám přitom jedno pod kým. To jsou slova publicisty Karla Hvížďaly, který si s ParlamentnímiListy.cz povídal o tom, co může způsobit radikalizace společnosti v názorech na postoje Česka k Rusku a USA.

Publicista Hvížďala promluvil o rozdělené české společnosti kvůli Rusku či USA a nachází viníky tohoto stavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Mediální analytik a zkušený novinář Karel Hvížďala při pohledu na současný stav názorového rozdělování české společnosti upozorňuje hned na několik faktorů. Ty dle jeho mínění přispívají k tomu, aby nálady pokračovaly, či případně posilovaly. Ano, řeč je o polarizaci a vzájemné nesmiřitelnosti skupin, které buď straní Rusku nebo těch, které fandí Spojeným státům. Tedy takových, které vidí svět pouze černobíle, nekriticky a nejsou schopni diskuze a úvah nad tím, že i opačná názorová strana může mít v něčem pravdu.

„Ono k tomu rozdělení společnosti dochází už delší čas. Nejde jen o záležitost posledního období. Problémem je, že naše vláda a čelní představitelé státu nemají jasný geopolitický pohled a strategii svých vystoupení. Jinak se vyjadřuje ministr obrany Martin Stropnický, zcela jinak na veřejnosti – a to dokonce i v zahraničí, prezentuje své názory prezident Miloš Zeman. To není dobrým signálem ani pro občany, proto pak posilují nálady jedněch proti druhým, nemluvě o tom, že to neprospívá obrazu naší země ani v zahraničí,“ řekl ParlamentnímListům.cz Karel Hvížďala.

Politici mají na rozpolcení názorů občanů svůj podíl

Podle něj je problém také to, že neshoda názorů politiků rozpolcuje občany i poté, co je Česká republika již 15 let součástí Severoatlantické aliance (NATO).

„Postoje politické reprezentace by měly být daleko zřetelnější, naše zahraniční politika by měla přestat být tak váhavá, jak ji máme možnost nyní sledovat. Navíc je třeba říci, že pokud si někdo myslí, že můžeme nějak politicky i hospodářsky vydělávat na konfliktu mezi Ruskou federací a Ukrajinou, mýlí se. Naopak – může to skončit nakonec nepříjemně jen pro nás,“ domnívá se Hvížďala.    

Jak dodal, přesuny spojeneckých armád, které spolu s naší armádou mají zajišťovat bezpečnost, by přitom měly pro všechny Čechy být samozřejmostí. Zvlášť když dvě třetiny našich občanů považují NATO za potřebnou organizaci. Upozornil pak na některé konkrétní kroky politiků, které podle něj mají vliv na to, co se nyní odehrává.

„Kdyby sociální demokraté nebyli před lety proti stavbě radaru v Brdech a kdyby ještě před časem současný ministr obrany Martin Stropnický z ANO 2011 nebyl hlasitě proti umísťování základem NATO na našem území s odůvodněním, že patří ke generaci, která si pamatuje na 80 tisíc dočasně umístěných sovětských vojáků na našem území, neměli by to lidé, na jejichž mentální mapě stále patříme k ruskému bloku, tak snadné,“ domnívá se Hvížďala.

Podle něj by i současný premiér Bohuslav Sobotka vypadal důvěryhodněji, kdyby vyzval veřejnoprávní média, aby čelila ruské propagandě i té vedené s pomocí domácích odpůrců NATO a stoupenců Kremlu.

„Postoji, které nyní zaujímáme a prezentujeme, jen ukazujeme, že nevíme, kam vlastně chceme patřit. Nechápeme, že závazně žitý život se neobejde bez rizika a že jsme již staletí zvyklí jen přežívat. A je nám přitom jedno pod kým. Pokud je současné vládě skutečně jedno, kam budeme patřit, měla by to otevřeně přiznat a volby by ukázaly, jestli občané takovou vládu ještě chtějí,“ naznačil dále ParlamentnímListům.cz.

Jen totální nevzdělanci mohou šířit fámy s přirovnáváním k roku 1968

Hvížďala upozornil však i na to, co se odehrávalo v minulých dnech v souvislosti s průjezdem amerického vojenského konvoje Českem. „Je pro mne opravdu nepochopitelné, že někdo měl tu odvahu přirovnávat průjezd amerických vojáků k historickým událostem například z roku 1968. Na takovéto zvěsti může snad naletět jen totální nevzdělanec – i proto, že jsou to naši spojenci, nikoli okupanti. Okupace je přece něco naprosto jiného! Je logické, že někdy spojenci přes území zemí, které k nim patří, projedou,“ konstatoval dále tento novinář a mediální analytik.

Podle něj si za to, co se děje, ale můžeme hlavně všichni sami a nemůžeme to svádět ani třeba na jistý twitterový účet nejmenovaného zastupitelského úřadu, který i podle deníku Právo patří údajně velvyslanectví Ruské federace a na němž se vyzývalo k protestním akcím proti průjezdu.

Při té příležitosti pak nešlo nechat stranou otázku, jakou roli ve vytváření názorů může hrát člověk, který se pohyboval léta i v poměrně vysokých politických patrech a který je známý svými mnohdy velmi radikálními prohlášeními i aktivitami – jak v médiích, tak také třeba na svém facebookovém profilu. Tedy například Jiří Vyvadil, bývalý senátor za ČSSD.    

Postavička, která je spíše lidskou tragédií...

„Pokud se ptáte přímo, tak bych řekl, že je to jen periferní postavička a spíše lidská tragédie, než někdo, kdo by udával nějaký zásadní směr v názorech našich občanů. Ostatně se to ukázalo i poté, co vojska americké armády projela. Moc odpůrců nepřišlo. Ona celá politická kariéra pana Vyvadila ukazuje, že to je osoba, která má zřejmě problémy hlavně se sebou, charakterově to není ucelený člověk, s jasnými názory a postoji,“ reagoval Karel Hvížďala.

V této souvislosti je třeba připomenout, že Jiří Vyvadil během takzvané Krymské krize vloni v březnu zaslal jako předseda přípravného výboru občanského sdružení nazvaného Přátelé Ruska v České republice ruskému velvyslanci dopis. V něm mimo jiné uvedl: „Původci a organizátoři této krize, představitelé EU a USA, využili radikalistických polofašistických a nacionalistických sil a společně uskutečnili státní převrat, při kterém odstranili legálního prezidenta. Přitom navíc uvedli do funkce dočasného premiéra, který je znám svými fašistickými sympatiemi.“

Tento dopis byl následně hojně citován ruskými servery, v českých médiích byl označován za „zvací dopis“ v upomínce na iniciativu některých českých komunistů v srpnu roku 1968. Stejně pojmenovaná facebooková stránka (Přátelé Ruska) měla v té době přes 2200 fanoušků, dala se mezi nimi najít i jména některých poslanců za ČSSD.

JUDr. Jiří Vyvadil

  • BPP
  • No, budeme trpět, ale udělali jsme si to sami.

Letos v březnu 2015 tento expolitik, ale také bývalý soudce (dnes právník), založil na facebooku novou skupinu. Ta byla tentokrát zaměřena právě na odpor vůči průjezdu amerického vojenského konvoje Českou republikou. Do této skupiny se však infiltrovala řada recesistů, čímž vznikl zmatek.

Americká základna na českém území? Prý nepravděpodobné

S recesí byly spojené i středeční aprílové zprávy o tom, že průjezd americké armády nebyl jen nevinnou událostí, ale že Američané získali na základě tajných dohod Brdy, v kterých vybudují na našem území novou základnu. I když bylo v těch zprávách zmíněno, že jde o recesi spojenou s aprílem, otázky kolem toho, zda skutečně nemůže existovat možnost, že by v ČR vojenská základna Američanů byla vybudována, se objevují i v reálu.

„Ano, zaznamenal jsem je samozřejmě také. Nejsem odborník, tak bych se v tom spíše spolehl na to, co k tomu řekl generál Petr Pavel, který je na rozdíl ode mne někým, kdo o této problematice ví určitě nejvíc. Ten prohlásil, že základny NATO na našem území jsou velmi nepravděpodobné, že takové záměry patří již minulosti. Věřím tedy tomu, že tohle určitě není na pořadu dne,“ uzavřel pro ParlamentníListy.cz Karel Hvížďala.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je rychlost. Afghánistán: Generál Šedivý zle překvapen. Čína, o tu půjde

9:28 To je rychlost. Afghánistán: Generál Šedivý zle překvapen. Čína, o tu půjde

Rychlost, s jakou se Tálibán vrací na vojáky opuštěná území Afghánistánu, je překvapivá. Generál v z…