Skrytý průšvih v uniklých mailech od Sobotky. Takový, že se o něm raději mlčí. Zkušený Bohumil Pečinka vysvětluje proč

12.01.2016 4:47

Ukradená soukromá pošta premiéra Bohuslava Sobotky je v několika věcech záležitostí veřejného zájmu, je přesvědčen komentátor a publicista Bohumil Pečinka. Rozchází se tak například s názorem expremiéra Mirka Topolánka, který zveřejnění ukradených e-mailů označil za nejohavnější ohavnost, za kterou by nakopal „celou redakci Lidovek do prd….e“.

Skrytý průšvih v uniklých mailech od Sobotky. Takový, že se o něm raději mlčí. Zkušený Bohumil Pečinka vysvětluje proč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka
reklama

„Tady žádný veřejný zájem neexistuje,“ prohlásil bývalý premiér za ODS, když se ve veřejném dopise zastal současného předsedy vlády, protože podle něj má každý člověk, tedy i premiér, právo na soukromí. Sobotka včera prohlásil, že se neonacisty nenechá zastrašit, ani ovlivnit, jejich útok považuje za snahu o dehonestaci a vydírání, za útok na základní principy demokratické společnosti založené na svobodě, toleranci a dodržování lidských práv.

Když se na extremistickém webu White Media objevily desítky e-mailů adresovaných předsedovi vlády, mnozí politici to odsoudili, ale nezabránili tím tomu, aby se obsah e-mailů rozebíral ze všech stran ve většině českých médií. Ale kritizován byl i samotný fakt, že premiér využíval soukromou e-mailovou schránku i k vyřizování pracovních záležitostí. „V životě by mě nenapadlo, když jiná ministerstva mají poměrně dobré zabezpečovací systémy, že Úřad vlády je nemá. Popřípadě má, ale premiér to nevyužívá,“ podivuje se Bohumil Pečinka, že se hackeři dostali k tisícům e-mailů předsedy vlády. Považuje to za šokující. „Svědčí to o tom, že premiér Sobotka stejně jako jeho předchůdce Petr Nečas je hluchý k bezpečnostním rizikům,“ konstatoval Pečinka.

E-maily, které byly zveřejněny, se týkají především migrace a vnitřního života sociální demokracie, například dřívějších koaličních jednání, prezidentské kampaně, výběru ředitele Českého rozhlasu, situace kolem české ropy v německých skladech, ale třeba také osobní hypotéky Bohuslava Sobotky. V poště se objevují jména řady politiků i dalších osob, například šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše, ministrů Lubomíra Zaorálka nebo Michaely Marksové, ale také dlouhodobého Sobotkova přítele, advokáta Radka Pokorného nebo Šimona Pánka z Člověka v tísni. Ale objevily se zatím jen e-maily doručené, nikoli premiérem odeslané. „Ale co když extremisté mají daleko závažnější věci?“ pokládá otázku, která napadá každého, i komentátor Reflexu. Existují obavy, zda se v korespondenci neobjevily i utajené informace týkající se bezpečnosti státu.

Premiér by neměl za našimi zády za naše peníze vytvořit proimigrační útvar

Bohumil Pečinka se zamýšlí nad tím, kde vede hranice mezi slídičstvím a voyerstvím a věcí veřejného zájmu. „Já myslím, že obsah premiérových e-mailů se nejméně ve dvou věcech týká veřejného zájmu,“ prohlásil komentátor. Zaprvé, když se diskutuje otázka, zda na Úřadu vlády zavést speciální proimigrační útvar, který by vyvlastnil část kompetencí a fondů ministerstva vnitra a nezávisel by na demokratickém cyklu, tedy volbách.

„To je pro mě alarmující, kdyby byl takový útvar zabudován do státní správy, ale neměl by na něj vliv výsledek voleb,“ dodal. Kritizuje i myšlenku, která se objevila v e-mailech, že musíme mocenským způsobem změnit myšlení lidí a jejich přístup k imigraci. I tady vidí veřejný zájem. „Premiér by měl, jestli s tím souhlasí, tuto myšlenku obhájit, a ne za našimi zády za naše peníze vytvořit takový útvar a ještě mu dát tak významné pravomoci,“ je přesvědčen Pečinka.

Současná kauza by měla podle publicisty také vyvolat debatu o tématu, jakým jsou průzkumy veřejného mínění. „Z korespondence mezi premiérem a jeho poradcem Oto Novotným vyplývá, že existují výhrůžky jedné průzkumnické agentuře, že nedostane zakázku od ČSSD, když budou průzkumy dopadat ve prospěch ANO a v neprospěch sociální demokracie. Myslím, že o této věci se veřejně nediskutuje, i když všichni v politickém světě mluví o tom, že zakázky na průzkumy popularity politických stran a politiků jsou ovlivněny i zadavatelem,“ uvádí Bohumil Pečinka.

Domnívá se, že pohrůžka Novotného agentuře STEM by měla vyvolat polemiku, protože podle něj premiérův poradce výrazně překročil svoji pravomoc. „To, jak poradce premiéra Novotný komunikoval se šéfem jedné agentury, by se dalo označit jako naprosto bezprecedentní nátlak a výhrůžky této nezávislé instituci,“ vysvětlil, proč je přesvědčen, že o obsahu ukradených e-mailů by se rozhodně mělo mluvit.

Výzkumy se tváří jako čistá věda, ale zdá se, že výsledek drží v rukou zadavatel

Publicista shrnul, že ve třech aspektech by celá kauza mohla mít pozitivní vyústění. „Jednak v tom, že premiér Sobotka už bude mít poštu zabezpečenou, zadruhé v tom, že by měl mluvit otevřeně o své proimigrační politice, a zatřetí, že lidé, kteří se zabývají politikou, se zamyslí nad tím, jestli existují nějaká vědecká a objektivizující kritéria, podle kterých se dělají výzkumy veřejného mínění. „Výzkumy se tváří jako čistá věda, ale mnoho indicií naznačuje, že často výsledek drží v rukou zadavatel,“ upozornil Pečinka. Je to nebezpečné, protože zveřejněné průzkumy podle zkušeností ovlivňují chování voličů ve volbách.

Pokud jde o bezpečnost komunikace premiéra a členů vlády, Bohuslav Sobotka ujistil, že po konzultaci s bezpečnostními experty budou realizovány nutné kroky k jejímu posílení. „Zadal jsem okamžitý audit bezpečnostních směrnic a postupů na Úřadu vlády a identifikaci možných slabých míst,“ potvrdil Sobotka.

Celou věc s ukradenou korespondencí premiéra prověřuje policie. Ale odborníci upozorňují, že bude velmi složité dohledat, kdo porušil listovní tajemství. Ostatně je těžké vůbec zjistit, kdo za extremistickým webem White Media, který e-maily premiéra zveřejnil, stojí. Licenci a přístupová hesla k provozování stránek podle týdeníku Respekt vytvořila za několikatisícový poplatek americká firma DreamHost, která podobné služby poskytuje.

Jméno muže, který o licenci k webu požádal, je podle vyšetřování fiktivní. Web už dříve zveřejnil ukradenou elektronickou komunikaci tuzemských politiků. Navíc zveřejňuje i seznamy nepřátelských osob, na nichž často figurují například novináři, lidskoprávní aktivisté nebo přistěhovalci, kteří žijí v České republice.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Kotrba o Tereze Spencerové: Paní novinářka! Vytvářela paměť událostí, aby lidem nebylo možno vymývat mozky...

20:54 Štěpán Kotrba o Tereze Spencerové: Paní novinářka! Vytvářela paměť událostí, aby lidem nebylo možno vymývat mozky...

Dělala práci za Českou televizi, Český rozhlas i ČTK. A skoro zadarmo. Mediální analytik Štěpán Kotr…