Skrytý průšvih v uniklých mailech od Sobotky. Takový, že se o něm raději mlčí. Zkušený Bohumil Pečinka vysvětluje proč

12.01.2016 4:47 | Zprávy

Ukradená soukromá pošta premiéra Bohuslava Sobotky je v několika věcech záležitostí veřejného zájmu, je přesvědčen komentátor a publicista Bohumil Pečinka. Rozchází se tak například s názorem expremiéra Mirka Topolánka, který zveřejnění ukradených e-mailů označil za nejohavnější ohavnost, za kterou by nakopal „celou redakci Lidovek do prd….e“.

Skrytý průšvih v uniklých mailech od Sobotky. Takový, že se o něm raději mlčí. Zkušený Bohumil Pečinka vysvětluje proč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka

„Tady žádný veřejný zájem neexistuje,“ prohlásil bývalý premiér za ODS, když se ve veřejném dopise zastal současného předsedy vlády, protože podle něj má každý člověk, tedy i premiér, právo na soukromí. Sobotka včera prohlásil, že se neonacisty nenechá zastrašit, ani ovlivnit, jejich útok považuje za snahu o dehonestaci a vydírání, za útok na základní principy demokratické společnosti založené na svobodě, toleranci a dodržování lidských práv.

Když se na extremistickém webu White Media objevily desítky e-mailů adresovaných předsedovi vlády, mnozí politici to odsoudili, ale nezabránili tím tomu, aby se obsah e-mailů rozebíral ze všech stran ve většině českých médií. Ale kritizován byl i samotný fakt, že premiér využíval soukromou e-mailovou schránku i k vyřizování pracovních záležitostí. „V životě by mě nenapadlo, když jiná ministerstva mají poměrně dobré zabezpečovací systémy, že Úřad vlády je nemá. Popřípadě má, ale premiér to nevyužívá,“ podivuje se Bohumil Pečinka, že se hackeři dostali k tisícům e-mailů předsedy vlády. Považuje to za šokující. „Svědčí to o tom, že premiér Sobotka stejně jako jeho předchůdce Petr Nečas je hluchý k bezpečnostním rizikům,“ konstatoval Pečinka.

E-maily, které byly zveřejněny, se týkají především migrace a vnitřního života sociální demokracie, například dřívějších koaličních jednání, prezidentské kampaně, výběru ředitele Českého rozhlasu, situace kolem české ropy v německých skladech, ale třeba také osobní hypotéky Bohuslava Sobotky. V poště se objevují jména řady politiků i dalších osob, například šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše, ministrů Lubomíra Zaorálka nebo Michaely Marksové, ale také dlouhodobého Sobotkova přítele, advokáta Radka Pokorného nebo Šimona Pánka z Člověka v tísni. Ale objevily se zatím jen e-maily doručené, nikoli premiérem odeslané. „Ale co když extremisté mají daleko závažnější věci?“ pokládá otázku, která napadá každého, i komentátor Reflexu. Existují obavy, zda se v korespondenci neobjevily i utajené informace týkající se bezpečnosti státu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Martin Kukla byl položen dotaz

Ukrajinci

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký bude postoj ANO k uprchlíkům z Ukrajiny? Mám v tom dost guláš. Přišlo mi, že jste proto, aby se jim dávky odebrali nebo aspoň redukovali a víc se pomáhalo Čechům. Ale po posledním vyjádření Babiše, které odcituji nevím. On tvrdí, že „Je potřeba jim pomáhat, těm U...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…