„Kapacita míst pro demonstranty na Václavském náměstí je 130 000. Některá média se snažila odhadovat počet účastníků nejdříve na 50 tisíc, potom přidala na 70 tisíc,“ předesílá k sobotním protestu na Václaváku politolog Zdeněk Zbořil. „Tuto zprávu pak šířily různé zahraniční agentury, které tyto trochu zmatené údaje opakovaly. ČT, samozřejmě, opět nezklamala a ve svém teletextu s jistou ironií uvedla, že tento počet byl publikován i v Sýrii. Je to snad první případ, kdy jsme se u nás dozvěděli, co si v Damašku o dění na pražských náměstí myslí,“ dodal.
Podle Zbořila se zdá, že mnoha mediokratům u nás doma nedošlo, že tím kritikům demonstrace nijak neposlouží. „Někteří účastníci shromáždění, a ti, kteří si dali práci sehnat si další doplňující informace, budou přesvědčení, že se k pojmenování situace může použít jeden ze sloganů listopadu 1989 – Televize lže, jak když Rudé právo tiskne!“ podotýká Zbořil. „Škoda, že si mnozí nedali víc práce, aby věděli, odkud a proč lidé na Václavák přijeli protestovat, proč chyběli obvykle na takových akcích exhibující umělci „s hlasem i bez“ a jaké byly skutečné důvody toho, proč lidé vážili cestu, někteří i z velké dálky, aby vyjádřili svůj nesouhlas s politikou současné vlády. Naopak, někteří zpravodajové ex post přítomné uráželi a zesměšňovali, aniž si uvědomovali, že jenom přilévají oleje do ohně,“ dodal.
Zbořil k protestu dodává i další komentář. „Nedovolím si nikoho jmenovat a hádat, kdo a jak řečnil, protože šlo po dlouhé době o první velkou akci, která nebyla kritikou jen některých jednotlivců, ale hned celé vlády, systému jejího vládnutí a některých skandálů, které ji v posledních týdnech provázejí. Byli mezi nimi řečníci zkušení, i méně zdatní, ale všichni byli přesvědčeni, že musí jít o nápravu poměrů v České republice a v Evropě,“ uvedl politolog. „Snažili se popsat a komentovat dnes už snad můžeme říct nekonečné množství problémů, se kterými si už dnes málokdo ví rady a dávali najevo, že se obávají budoucnosti, která může být ještě horší. Všichni se ale shodovali, že současné politické reprezentaci státu nedůvěřují a že by bylo lepší, kdyby se někteří její představitelé v tichu odebrali do ústraní. Zatím je ještě čas, a někteří, říkal kdysi Oliver Cromwel, jsou ve svých funkcích až příliš dlouho, než aby ještě mohli udělat něco dobrého,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
demonstrace , Fiala , Kalousek , ODS , politolog , Zbořil , Rozjezd Zdeňka Zbořila , Síkela
autor: Daniela Černá
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán
Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…
- 10:24 Rumunský model. Zbořilův strach, jak se zachrání „kauza bitcoin“
- 18:55 Studená sprcha ohledně Blažka. „Opozice nemůže nic.“
- 9:53 Jako 30. léta. Zbořil o Fialovi a Merzovi
- 16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec
- 14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem