Smrt české pravice: O stárnoucím a nebezpečném Klausovi, chamtivém Babišovi a radosti z Okamury

19.12.2013 14:40 | Zprávy

ROZHOVOR Podle pravicového sociologa Petra Hampla, který se zabývá marketingem, u nás pravice totálně zmizela, vítězem je nová levice a jedinou opozicí jsou komunisté a Úsvit. Jediný rozdíl mezi Karlem Schwarzenbergem a Jiřím Dienstbierem je věk. ODS si podle něho udrží svých pět až sedm procent, ale to je tak všechno. Za nejpravicovější z parlamentních stran považuje Úsvit. Je to hnutí nižších tříd proti politickým elitám. Andrej Babiš podle něho své voliče zklame.

Smrt české pravice: O stárnoucím a nebezpečném Klausovi, chamtivém Babišovi a radosti z Okamury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus a Jana Bobošíková, ilustrační koláž

Kdybyste měl udělat ve stručnosti bilanci pravice za uplynulý rok, jak by vypadala?

Myslím, že navzdory razantním událostem typu pádu Petra Nečase se toho změnilo až překvapivě málo. Spíše se viditelně ukázalo, jaká situace už byla. A to zejména: Za prvé, že tradiční politické strany, které prosazovaly pravicové myšlenky třeba před 10 lety, byly mezitím totálně ovládnuty svými byrokratickými aparáty. A byrokraté mají vždy tendenci podporovat centralizaci, regulace a vše levicové. Ze stran se tak postupně staly kopie sociální demokracie. Z původní pravice zůstalo jen mechanické opakování pravicových hesel pro nachytání voličů. Za druhé, projekty nových pravicových stran jsou zatím tak zoufale amatérské, že je vůbec nelze brát vážně.

A za třetí mizí společenská vrstva, o kterou by se mohla pravice opřít. Ti dole jsou zvyklí volit socialisty, ti nahoře žijí z dotací, takže jejich sympatie míří stejným směrem. Pravice tedy úplně zmizela, totálním vítězem je nová levice, a paradoxně jedinou opozicí, která přežila, jsou komunisté a hnutí přímé demokracie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

15:30 Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

Žádný malicherný spor o účast na jedné akci NATO, ale otevřený boj o moc s cílem oslabit Babišovu vl…