Sobotka a Babiš prý mohou narazit. Odborník radí, co provést s Bělobrádkem

30. 11. 2013 10:30

POLITOLOGOVÉ Politolog Jan Kubáček varuje strany možné budoucí trojkoalice před tím, jakým způsobem probíhají koaliční námluvy. „Když jen dva spolu vyjednávají, dávají si ultimáta a pak závěry oznamují třetímu subjektu, to může podlomit a zkomplikovat komunikaci i v budoucí vládě,“ reagoval Kubáček na hrozbu lidoveckého předsedy Bělobrádka. Ten totiž pro média naznačil, že lidovci do vlády nakonec nemusejí jít.

Sobotka a Babiš prý mohou narazit. Odborník radí, co provést s Bělobrádkem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Sociální demokraté se mají s dalšími dvěma možnými koaličními partnery sice sejít v pondělí odpoledne, kdy mají prodiskutovat návrh procedurální části koaliční smlouvy, ale už teď lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek burcuje. Prý dosud neví, zda vůbec jeho strana bude v koalici. Důvod? Lidovci prý nechtějí dělat jazýček na vahách - podmínky v koalici pro ně musí být důstojné. „A pokud nebudou, musí si ANO a ČSSD najít jiného partnera,“ vyhrožoval Bělobrádek v rozhovoru Mladé fronty Dnes.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

I když dosud neprobíhají jednání o konkrétních ministerských postech, přesto má Bělobrádek v něčem jasno. „Dostat jedno ministerstvo pro toaletní papír by nebylo vhodné a přijatelné,“ vysvětlil.

Politolog Jan Kubáček se ale tomuto jeho postoji příliš nediví.

„Od KDU-ČSL je to do značné míry taktika, neboť tato strana začíná dávat hlasitě najevo, že se jí nelíbí, že v podstatě všechna zásadní vyjednávání se velmi nestandardně vedou v rámci dvou nejsilnějších subjektů a v podstatě tomu třetímu se to jen oznamuje. Na druhou stranu je velmi nestandardní, aby se třetí strana dosud nevyprofilovala, respektive nebyla na těch jednáních ani zastoupena,“ vysvětlil Kubáček pro ParlamentníListy.cz.

Podle něj tak vládní koalice vzniká velmi zvláštně a na české politické prostředí netradičně, kdy v podstatě spolu vyjednávají jen dva partneři, tedy ANO s ČSSD, ti si dávají určitá dílčí ultimáta a pak to oznamují tomu třetímu subjektu. Ten si pro změnu také dává ultimáta, ovšem zcela odlišná.

Fotogalerie: - Noční jednání v Lidovém domě

Další kolo povolebních vyjednávání mezi ČSSD a hnu...
Bohuslav Sobotka. V pozadí Andrej Babiš
Bohuslav Sobotka s Andrejem Babišem kráčejí na tis...
Zástupci hnutí ANO a strany ČSSD na společné tisko...
Zástupci hnutí ANO a strany ČSSD na společné tisko...
Bohuslav Sobotka

Chtěl být asi vtipný ve stylu "Jistě, pane premiére"

„Což může vést k tomu, že teď zaseté nepříjemnosti mohou podlomit a zkomplikovat další budoucí komunikaci v budoucí vládě, čímž se vytvoří vzájemné nestandardní vztahy pro všechny," zdůraznil Kubáček pro ParlamentníListy.cz.

Slova o ministerstvu pro toaletní papír ale vnímá jako nešťastná.

„Pan předseda Bělobrádek asi chtěl být vtipný ve stylu ´Jistě, pane ministře´, nebo ´Jistě, pane premiére´, ovšem příliš se mu to nepovedlo. Jde totiž o to, že se to od teď může stát takovým pojmem samo pro sebe a bude velmi těžké posléze argumentovat a vysvětlovat, že toto už je správné ministerstvo a že vyjednal pro stranu maximum. Už to prostě bude jen ministerstvo pro toaletní papír,“ zmínil Kubáček ironicky, a to přestože je mu zřejmé, o co Bělobrádkovi jde.

„Já to od něj beru jako jasné varování a informaci, že se KDU-ČSL nespokojí jen s tou variantou, jako je ministr bez portfeje a ministr kultury. Že zkrátka chce faktické ministerstvo, které je postavené na určitých rozpočtech a na nějakém zásadním rozhodování, na kterém by se mohli lidovci vyprofilovat. Ale samozřejmě to je od Bělobrádka prohlášení nešťastné, neboť jakékoliv ministerstvo, které dostanou, tak bude už jen srovnáváno s ministerstvem pro toaletní papír,“ zopakoval.

Že by ale nakonec lidovci z trojkoaličního projektu vycouvali a vznikl by menšinový kabinet, to se sice podle něj vyloučit nedá, ale je to prý málo pravděpodobné.

Menšinová vláda by komplikovala situaci Sobotkovi

„Vyloučit se nedá v uvozovkách nikdy nic, ale bylo by to velmi nestandardní, protože by byla situace od počátku značně nepřehledná. Jednak by to oslabovalo pozici Bohuslava Sobotky, který nebude chtít riskovat, neboť pak už by byl vždy v situaci jen horší a mohlo by mu to komplikovat i situaci uvnitř vlastní sociální demokracie. Navíc by to příliš zvýhodňovalo Andreje Babiše, protože by těch partnerů měl rázem několik. Tady mám na mysli taktizování s Úsvitem, což by vedlo k tomu, že by se sociální demokraté velmi často museli opírat také o KSČM. To by ale zase kalilo vztahy s KDU-ČSL. Takže by to dlouhodobě vládní koalici oslabovalo a oslabovalo by to všechny politické strany, které by svými základnami byly neustále nuceny se jakoby vyjádřit tvrdě a nesmlouvavě vůči vládnímu projektu,“ prozradil Kubáček.

Socialistům a hnutí ANO radí tak jediné: Urovnat rychle vztahy s lidovci, neboť pokud by tomu tak nebylo, ztráceli by všichni, a to na všech frontách.

Ono se to sčítá a to vztahy kalí

„Takže pokud do budoucna tuto roztrpčenost u KDU-ČSL a roztříštěnost v jednáních nevyřeší strany hned na počátku, tak to opravdu může přinést velké problémy, neboť v politice se vždy příkoří sčítají a většinou velmi často si to politici posléze vzájemně vrací, což samozřejmě vztahy kalí,“ varoval a připustil i tu variantu, že by předseda KDU-ČSL zůstal ve sněmovní hiearchii a neúčastnil se vlády.

„Každý chce ale samozřejmě vyjednat maximum, což je standardní požadavek,“ podotkl na konto jednání Bělobrádka, jemuž prý jinak rozumí. Dosud totiž ČSSD vyjednávala pouze s hnutím ANO, které sice hned na začátku jednalo i s lidovci, ovšem bylo to v době, kdy si ČSSD rovnala vztahy uvnitř své vlastní strany.

Kubáčkův názor se kupodivu prolíná i s názorem politologa Lukáše Jelínka, který na konto lidovců již dříve pro ParlamentníListy.cz uvedl, že má pocit, že se jim do vlády moc nechtělo už těsně po volbách.

Jelínek: Nefunguje chemie mezi Bělobrádkem a Babišem

„Protože jejich současní vedoucí představitelé nemají zkušenosti ani parlamentní, ani exekutivní. Uvědomují si, že pro ně samotné je asi teď nejdůležitější získávat nějaké ostruhy ve sněmovně a důvěru pro tu stranu poté, co se vrátila do Parlamentu po jednom volebním období. A nemyslím si, že by pro ně bylo zásadní prioritou zrovna to, aby do vlády vstoupili. S tím souvisí i to, že nefunguje moc osobní chemie mezi pány Bělobrádkem a Babišem. Tedy mezi lidovci a hnutím ANO,“ zmínil pro ParlamentníListy.cz Jelínek s tím, že kdyby se lidovci netočili na tématech, jako jsou církevní restituce, které stejně neměli v programu, nebo kdyby se netočili a nedělali v koalici problémy okolo lustrací, o čemž také ve svém programu nemluvili, tak by jednání nejspíše tekla dál bez jakéhokoliv zádrhele.

„Asi je problém v tom, že když přijde nějaké neočekávané téma, tak se vždy někdo šprajcne, je kolem toho mediální válka a vyjednavači mají co dělat, aby pak situaci urovnávali. Takže to, že by třeba za nějakých okolností lidovci ve vládě nebyli, tak by to sice mohla být škoda, neboť svojí značkou a tradicí by mohli pomoci stabilizovat poměry, ale na druhou stranu by ta situace byla asi překonatelná. Protože sociální demokraté a hnutí ANO vždy ještě mohou najít nějaké partnery, na které by se odvolávali v Poslanecké sněmovně. Takže si nemyslím, že by se jednalo o nějaký zásadní problém,“ zmínil Jelínek k možnosti menšinové vlády.

Resort toaletního papíru? To je jen vějička!

I on se ale zarazil nad slovy Bělobrádka, proč lidovci nechtějí nějaká „ministerstva pro toaletní papír“.

„To je asi jen nějaká zástupná vějička, na kterou máme skočit, neboť oni sami přece neočekávali, že s tímto volebním ziskem budou obletováni partnery a budou jim nabízeny ty nejlukrativnější resorty! Ale pokud jsou třeba do této doby udržováni v domnění, že by jim mohl připadnout resort, jako je například zemědělství, kde se točí poměrně dost velké finanční prostředky, sociální věci, což je také poměrně dost výrazný resort důležitý pro fungování státu, nebo místního rozvoje, kde jsou také poměrně velké peníze, tak mám dojem, že lidovci v tomto nejsou koaličními partnery nějak přehlíženi nebo obcházeni,“ uzavřel Jelínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prymula? Jde tu o víc. Lov. Doktor Zbořil jde proti proudu

7:15 Prymula? Jde tu o víc. Lov. Doktor Zbořil jde proti proudu

ROZHOVOR „V tsunami pomlouvačných článků…“ Politolog Zdeněk Zbořil po návštěvě premiéra v Lánech zás…