Spojení Zemana s Babišem: Zasvěcený muž znovu způsobuje bolest odpůrcům obou populárních politiků. A přidává informace

09.12.2015 8:31

Vznikla nová mocenská osa Zeman–Babiš, říká politický komentátor Bohumil Pečinka o zjevném sbližování šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Po krátkém příměří prezidenta s vedením sociální demokracie došlo v souvislosti s postoji Miloše Zemana k migraci k citelnému ochlazení křehkých vztahů zejména s premiérem a předsedou sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou. Rozvolnění vazby využil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Předzvěst této mocenské osy už byla někdy před dvěma měsíci, tehdy Babiš poprvé řekl, že by nemusel dávat jako protikandidáta prezidenta v příští přímé volbě nikoho z ANO. A v sobotním rozhovoru v deníku Právo to znovu potvrdil,“ upozornil Pečinka na utužování vazeb.

Spojení Zemana s Babišem: Zasvěcený muž znovu způsobuje bolest odpůrcům obou populárních politiků. A přidává informace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka
reklama

Podstatou té osy podle něj je: já prezident, ty premiér. V říjnu 2017 a lednu 2018 se totiž budou konat volby, nejdříve do Poslanecké sněmovny, potom prezidentské. „Myslím, že to oba pány hodně sblížilo,“ řekl komentátor Reflexu ParlamentnímListům.cz. Užší spojení je tedy pro ně oboustranně výhodné.

Podle šéfa hnutí ANO je Zeman lepší než Klaus

Andrej Babiš mluvil v rozhovoru v Právu o prezidentovi s velkým respektem, ocenil způsob, jímž Zeman vykonává svou funkci. Prohlásil, že „je výrazný a je určitě lepší prezident než Klaus“. „Jako premiér vedl relativně úspěšnou vládu, jako prezident bojuje za české firmy. Je otázka, jestli to některými výroky nepřehání, ale má plno rozumných názorů, se kterými souhlasím,“ připustil blízkost názorů především na uprchlickou krizi šéf hnutí ANO. A uvedl, že do volby příští hlavy státu by hnutí ANO nemuselo nasadit vlastního kandidáta.

Důvod? Babiš chce být premiérem

Proč Andrej Babiš, který před několika měsíci zejména v souvislosti s konfliktem na Ukrajině dával najevo, že s prezidentem nesouhlasí, teď tak výrazně změnil názor? „Andrej Babiš chce být premiérem, bude tam souběh se současným prezidentem, který bude jmenovat premiéra. A pravděpodobným vítězem voleb bude Andrej Babiš a prezidentem Miloš Zeman,“ vysvětlil publicista, že záleží na tom, koho prezident jmenuje, protože na české politické scéně bude docházet k dalšímu přeskupování, převrstvování a fragmentaci. „A mohou vzniknout dosud neznámá hnutí a novotvary, které se mohou dostat do Poslanecké sněmovny a potažmo do vlády,“ konstatoval Bohumil Pečinka. V takové situaci bude důležitá role prezidenta, jestli ty případné novotvary do vlády pustí, nebo ne. „Babiš ví, že vstup do vlády s takovými novotvary by mu mohl vládu usnadnit, nebo naopak zkomplikovat. Na oplátku nabízí přímou nebo nepřímou podporu Miloši Zemanovi v prezidentské volbě,“ dodal publicista.

Opozice je slabá, pražskou kavárnu si Zeman zotročil

Miloš Zeman a Andrej Babiš mají více společného, než by se na první pohled zdálo. Oba jsou silnými osobnostmi s autoritářskými sklony, oba mají nadšené přívržence i vášnivé odpůrce, oba jsou populisti, kteří sledují většinové postoje veřejnosti, oba jsou také schopní manipulátoři. Co spojení dvou autoritativních osobností přinese české politice? „Je to součást celoevropského autoritářského trendu. Pokud druhá strana dělá chyby, pokud premiér a předseda ČSSD dělá chybu jako 17. listopadu, kdy byl jeho projev v rozporu s míněním většiny ČSSD, vlastně tak opouští své voliče a nedělá realistickou politiku, nemůže se divit,“ prohlásil Bohumil Pečinka. Autoritáři si podle něj dovolí vždycky o to víc, o co je menší reálný protitlak. Upozorňuje, že na české politické scéně není v současné době reálná opozice. „Je tu pan Kalousek, kterému absolutně nikdo nevěří. Bojuje proti Babišovi přesnými postřehy, ale také obrovskou protibabišovskou hysterií,“ poukázal na předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. „A pak je tu ODS, která je na nějakých svých osmi procentech, nepohybuje se dopředu, nemá náboj, neudává témata, neudává agendu,“ kritizuje další pravicovou stranu Pečinka. A další oponenty – levicově liberální protizemanovský tábor – si podle něj Zeman zotročil tím, že vždy reagují absolutně opačně než prezident, takže se prý stávají Zemanovými myšlenkovými otroky. „Já vám garantuji, že kdyby Zeman vítal imigrační politiku, kritizovali by ho taky,“ tvrdí politický komentátor. A když je takto roztříštěná opozice, voličský proud si podle něj řekne, že je tu aspoň někdo, kdo je akceschopný. „Což je smutná pravda,“ dodává Pečinka.

Babiš zabrání hádkám, stranu prostě zbolševizuje

Komentátor Reflexu nesouhlasí s názorem bývalého člena ANO advokáta Milana Hulíka, že je zbytečné mluvit dnes o možné podpoře prezidenta ze strany ANO, protože se do sněmovních voleb hnutí ANO rozpadne. Podle Hulíka nemají členové hnutí kromě touhy po moci nic, co by je drželo pohromadě. Říká, že v hnutí je mnoho bývalých členů různých politických stran, ČSSD, ODS, Věcí veřejných, které nespojuje ani společný program, ani nějaké vize nebo ideje. Důkazem podle něj je rozpad koalic na radnicích řady měst, většinou kvůli hádkám v hnutí ANO. „Tyto vývody absolutně nesdílím, je to přání vydávané za skutečnost,“ odmítá tuto představu Pečinka. Když mělo k něčemu takovému dojít, Andrej Babiš podle něj ukázal, že umí sáhnout k tomu, na čem byla budována komunistická strana: k čistkám a systému vylučování členů. „On tu stranu zmenší a oseká. Je pořád na vlně popularity, lidi mu to odpustí a ještě budou rádi, že do voleb půjde konsolidované těleso. Udělá to jako v Brně, členové ANO se povylučují navzájem, stranu zbolševizují tak, že ji zúží, a lidé budou ještě rádi, že se tam nehádají. Navíc Andrej Babiš bude celou kandidátku osobně zaštiťovat,“ upozornil na důležitou okolnost, že Andrej Babiš stále vede žebříčky popularity mezi politiky. A nejen on, i hnutí ANO by dnes s přehledem vyhrálo sněmovní volby. „A volby nejsou tak daleko, za necelé dva roky,“ poukázal Pečinka na to, že pokud hnutí ANO nebo jeho předseda neudělá nějakou fatální chybu, za tak krátkou dobu se pořadí v žebříčku volebních preferencí výrazněji nezmění.

Z lidí jako Telička udělal Babiš idioty

Pečinka připouští, že v ANO je mnoho lidí, kteří mají na řadu věcí včetně postoje k migraci a na Evropskou unii odlišné názory. Ale podle něj to nevadí ani voličům, ani Babišovi. „Babiš se přihlásil k zemanovské migrační politice, tím je to dáno. Z lidí jako Pavel Telička udělal úplné idioty, protože ti vytvářejí nějakou virtuální politiku na evropské úrovni, ale ve skutečnosti rozhoduje Babiš,“ poukázal komentátor na skutečnost, že europoslanci za ANO jsou v nejvíce proimigrantské evropské parlamentní frakci ALDE (Aliance liberálů a demokratů pro Evropu), kde jsou především proevropští levicoví liberálové, přitom Babiš dělá úplně opačnou politiku. „Jemu je to jedno, nikomu to nevadí, ještě mu tleskají. ANO je prostě strana jednoho muže. Jeho strategií je neříkat ani tak, ani tak, ale tvrdit, že na jeho slova dojde,“ řekl o šéfovi hnutí ANO. Počká si, když je vlna silná a trend jasný, a pak teprve udělá několik silných prohlášení k většinovému názoru. A lidé to oceňují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Krejčí: Všichni poznají, že jsou bez peněz. Nekupujte zbraně, vyjednejte nový systém. Nechte být bourače Koněva. A Čína s USA...

16:38 Profesor Krejčí: Všichni poznají, že jsou bez peněz. Nekupujte zbraně, vyjednejte nový systém. Nechte být bourače Koněva. A Čína s USA...

HŮŘ UŽ BYLO? „Nevypočitatelná třaskavina!“ „Kdybych chtěl být škodolibý, pokud by takto postupovali …