Strážci morálky? Pcha... Politologové vyplísnili Topku

16.06.2012 21:30

POLITOLOGOVÉ Otázka vydání místopředsedkyně poslanecké sněmovny Vlasty Parkanové (TOP09), respektive koaliční zdráhání v celém procesu má negativní dopad nejen na politickou kulturu této země, ale předně je to kardinální milník pro dosud v zásadě neposkvrněnou TOP 09. Na tom se shodují všichni redakcí oslovení politologové. Celá věc je o to pikantnější, že místopředsedkyně sněmovny Parkanová má vyšší ústavní postavení než kterýkoli ministr.

Strážci morálky? Pcha... Politologové vyplísnili Topku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek a Jaromír Drábek na sněmu TOP 09

Jako blesk z čistého nebe přilétla na stůl předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové žádost o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání. Parkanová, opozicí v podstatě okamžitě tlačena k rezignaci, našla částečnou oporu u ODS a pochopitelně u mateřské TOP09. 

Svou stranickou kolegyni se rozhodl "do krve" hájit také ministr financí Miroslav Kalousek, který v týdnu označil její stíhání za absolutní zlovůli a čarodějnický proces. "Obviňují ji, že pije pivo, létá na koštěti na Petrovy kameny a obcuje tam se Satanem," zlehčoval Kalousek policejní obvinění.

V pátek však ministr vyrukoval ještě se sofistikovanějším argumentem, když kompetenci za nákup letounů CASA částečně přenesl na předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Kalousek totiž citoval z jeho dopisu, coby tehdejšího ministra financí, odstavec, v němž Sobotka jasně psal ministru obrany Karlu Kühnlovi, že na speciální vojenskou techniku znalecké posudky udělat nelze. Z chybějícího posudku je právě Parkanová viněna.

Všechno špatně

Jak taktika zdráhání se Parkanovou vydat, tak i přenášení odpovědnosti na jiné není však podle Miroslava Mareše vhodně zvolená. "TOP 09 tím rozhodně ztrácí výhodu "strážce morálky", protože do této pozice se často stavěla a získávala tím voliče. Problémem je rovněž to, že pokud připouští, že se Parkanová stala obětí policejní zvůle, není jasné, proč by se obětí policejní zvůle nemohl stát i David Rath nebo jiní politici," argumentuje Mareš.

Tato politika dvojího metru může prý straně přinést dokonce ztrátu části voličů. "Jistou záchranou je pro ni pouze to, že řada z nich nebude vědět, kterou jinou stranu vlastně podporovat. Vydělat na tom může nejvíce Strana zelených a možná mírně i ODS," odhaduje politolog.

Zmrtvýchvstání lidovců

V podstatě stejného názoru je ústecký politolog Pavel Hynčica. Podle něj je zaujatý postoj TOP 09 dokonce velmi negativní a to tím spíše, že strana se dosud stavěla do role morálního arbitra a např. vystupovala vehementně za zbavení imunity Davida Ratha. Hynčica tak stejně jako Mareš odhaduje negativní dopady na voliče strany.

"Zaujatý postoj TOP09 může urychlit erozi její voličské podpory, která je patrná z posledních volebních preferencí, kdy pokles podpory TOP 09 je přímo spojený s růstem preferencí KDU-ČSL," připomíná Hynčica vztah mezi oběma stranami.

Na kameni kámen

Naopak podle Zdeňka Zbořila nebude mít hájení Parkanové na voliče T0P 09 žádný dopad. „Neodradí je to, ti volí iracionálně,“ soudí politolog. Ale o to větší dopad má prý aféra na politickou kulturu.

Unikátní databáze výzkumů MÉDEA RESEARCH, STEM, CVVM, FI a SANEP

„Zejména po těch prohlášeních pana Schwarzenberga, že by museli obvinit i jeho, protože šlo o politické a kolektivní rozhodnutí vlády. Zapomíná, že toto "politické rozhodnutí" mělo velké ekonomické důsledky, až že vlastně vyzývá k tomu, aby i on a někteří jeho kolegové byli pohnáni k zodpovědnosti. To by také nemusel v Praze zůstat kámen na kameni,“ předjímá eskalaci odborník.

Co Kalousek? Ale Nečas!

Karel B. Müller z VŠE je toho názoru, že ještě negativnější vliv na preference má spíš než Kalouskova obrana Parkanové snaha "rozptylovat" kauzu pomocí podlamování či ovlivňování práce policie, které se dopustil premiér Petr Nečas svým ostrým výrokem: „O tom, kdo bude ve vládě, nebo nebude ve vládě, nebude cestou žádosti o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků, to asi by nebyl ten správný krok."

„Tento citát považuji za velmi zbrklý, neuvážený a mimo mísu. Jak tomu rozumím já, vydání poslankyně k trestnímu stíhání neznamená akceptování obvinění či výzva k rezignaci na veřejné funkce, ale pouze vyjádření důvěry v práci policie a dalších orgánů činných v trestním řízení. Vyjádření takové důvěry bychom od premiéra i parlamentu demokratické právního státu ostatně čekali,“ zkritizoval Nečase politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Pavel Kozdera

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbořil: Milion chvilek vyzval ke státnímu převratu? ČT je součást protistátní akce

11:34 Zbořil: Milion chvilek vyzval ke státnímu převratu? ČT je součást protistátní akce

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Jsou lidé, kteří si myslí, že 17. listopad patří jen jim, jiní, že patří StB…