Svět za Trumpa: Do hry se prý sune zkušený harcovník, který to s Ruskem myslí lépe. Ale jinak se Amerika „nezakecá“, padlo

04.01.2017 11:00 | Zprávy

Do nástupu Donalda Trumpa na funkci prezidenta USA zbývají jen zhruba tři týdny. Co od něj a jeho nové administrativy můžeme nejspíš čekat v zahraniční politice, a především ve vztahu k Rusku a k Číně? Pro ParlamentníListy.cz analyzovala možnosti Trumpovy zahraniční politiky Veronika Sušová-Salminen.

Svět za Trumpa: Do hry se prý sune zkušený harcovník, který to s Ruskem myslí lépe. Ale jinak se Amerika „nezakecá“, padlo
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump

O zahraniční politice nastupujícího prezidenta USA Donalda Trumpa se už dlouho spekuluje. Někteří očekávají pomalu apokalypsu. Jiní do nového šéfa Bílého domu vkládají spíše nerealistické, doslova revoluční naděje. Jisté je jedno, do Bílého domu nastupuje v řadě smyslů „nepopsaný list“, což může být výhodou, ale také nevýhodou. 

Volební kampaně nejsou přesnými signály konkrétní politiky. Tím spíše to platí pro kampaň Donalda Trumpa, která si potrpěla na mediální efekt v podobě velkých slov a gest. Zahraniční politika velmoci, jako jsou USA, je nicméně mnohem složitější labyrint a nestojí jenom na veřejně prosloveném. 

Nové pojetí USA jako velmoci ve světě 

Z dosavadních signálů je jasné, že Trump jde do Bílého domu s programem, který nestaví na myšlence „liberálního intervencionismu“, který prosazovala nejen administrativa Baracka Obamy, ale už a výrazněji předchozí vlády Bushe ml. Je pravděpodobné, že Trump nebude chtít za každou cenu všechny spasit, nicméně to neznamená, že se upne k nějakém staromódnímu izolacionismu začátku 20. století. 

Volební slogan Trumpovy kandidatury „Amerika na prvním místě“, který se nepochybně týkal také zahraniční politiky, není rezignací na postavení světové velmoci. Je to spíš výzva pro nové rozdělení nákladů a nové určení amerických priorit. Zároveň už dal Trump také ale najevo, že bude zvyšovat vojenské výdaje a vojenský arzenál USA a nebude se zdráhat zasáhnout proti ISIS – a to není program domů zahleděného izolacionisty. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Veronika Sušová-Salminen

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…